Minimultiplayer

Test odtwarzacza Creative Zen Vision:M 30 GB

Dwa miesiące po premierze odtwarzacza multimedialnego Zen Vision firma Creative wprowadziła do swojej oferty jego pomniejszoną wersję – Vision:M (Mini). Obecnie to jeden z najbardziej zaawansowanych przenośnych playerów z dyskiem twardym, odtwarzających pliki audio (MP3, WMA, WAV), wideo (WMV9, MPEG) i zdjęcia (JPG).

Vision:M wyróżnia się ciekawym wyglądem. Obudowa urządzenia dostępna jest w kilku barwach, więc każdy będzie mógł wybrać najbardziej odpowiadający sobie kolor. Na pochwałę zasługuje system nawigacji po menu. W porównaniu ze starszymi modelami odtwarzaczy Zen Vision ten w modelu Vision:M jest bardziej komfortowy w obsłudze. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą panelu czułego na dotyk i czterech przycisków.

Mocnym atutem Vision:M jest wyświetlacz. Ekran LCD o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 320×240 pikseli wyświetla 262 tysiące kolorów. Przy takich parametrach zdjęcia i filmy ogląda się dobrze. Oczywiście nie można ekranu Vision:M porównywać z normalnym monitorem LCD, ale jak na urządzenie mobilne sprawuje się on całkiem nieźle.

Dzięki wyjściu audio/wideo dostępnym na specjalnej przejściówce możemy podłączyć player do telewizora – wtedy Vision:M przejmie na siebie rolę stacjonarnego odtwarzacza DivX. Niestety, w zestawie brakuje kabla wideo Composite, który musimy dopiero kupić, aby móc podłączyć urządzenie do TV. Podczas testów Zen Vision:M bez problemów odtwarzał filmy zakodowane w standardach DivX (wersje 4.x, 5.x i 6.x) i XviD. Player ma nawet funkcję skalowania obrazu, pozwalającą dostosować jego wielkość np. do ekranu panoramicznego. Szkoda tylko, że Zen Vision:M nie potrafi wyświetlać napisów podczas odtwarzania filmów. Zmusza to użytkownika do przekodowania filmów i scalenia napisów z materiałem wideo.

Aby odtwarzać pliki audio na Zen Vision:M, nie można ich skopiować do pamięci urządzenia za pomocą Menedżera plików, tak jak np. robi się to w przypadku pendrive’ów. Musimy wcześniej zainstalować oprogramowanie zamieszczone na płycie CD. Do łatwiejszego przenoszenia danych między komputerami służy natomiast funkcja Recovery Disk, pozwalająca wydzielić osobną partycję, która będzie widziana przez system operacyjny jako dodatkowy dysk wymienny.

Jakość dźwięku generowanego przez odtwarzacz stoi na bardzo wysokim poziomie. Do dyspozycji mamy też osiem predefiniowanych trybów korektora barwy dźwięku oraz możliwość stworzenia własnego ustawienia. Wbudowany w „grajka” tuner radiowy spisuje się bez zarzutu i dźwięk odbieranych stacji radiowych ma bardzo dobrą jakość. Odtwarzacz ma też wbudowany mikrofon. Niestety, sygnał nagrywany z radia i dyktafonu zapisywany jest w plikach WAV o słabych parametrach. Nagrywanie z radia odbywa się z dokładnością 4 bitów i częstotliwością 22 kHz, przy rejestracji dźwięków przez mikrofon częstotliwość próbkowania maleje natomiast do 16 kHz. To stanowczo za mało. Nie najlepsze są też dołączone do urządzenia słuchawki. Nie oddają one pełni jego możliwości dźwiękowych, polecam zatem od razu kupić inne o lepszej jakości.

Creative Zen Vision:M 30 GB
Ocena POWER: 87
Ocena ECONO: 88
Interfejs: USB 2.0 Hi-Speed
Pojemność: 30 GB
Ekran: LCD, przekątna 2,5 cala, rozdzielczość 320×240 pikseli, 262 tys. kolorów
Obsługiwane formaty dźwięku: MP3, WMA, WAV
Obsługiwane formaty wideo: WMV9, MPEG 1/2/4-SP, DivX 4, 5 i XviD
Obsługiwane formaty zdjęć: JPG
Zasilanie: wbudowany akumulator
Czas pracy audio/wideo: 14/4 godz.
Wymiary: 62x104x19 mm
Masa: 162 g
Gwarancja: 12 miesięcy
duży, kolorowy ekran o bardzo dobrej jakości, możliwość wyświetlania plików JPG i filmów, wbudowane radio, dyktafon, organizer, synchronizacja danych z Outlookiem,
wysoka cena, słaba jakość nagrywanego dźwięku, brak obsługi napisów
Cena: 1370 zł
www.creative.pl

Podobnie jak wiele innych odtwarzaczy Creative’a, Zen Vision:M wyposażony został w kalendarz, kontakty i zadania, które można synchronizować z Outlookiem. Te funkcje przydadzą się szczególnie osobom korzystającym na co dzień z organizera.

Nowy odtwarzacz multimedialny Creative’a wyróżnia się bardzo dobrą jakością i funkcjonalnością oraz ma bardzo duże możliwości. Ceną już niestety nie zaskakuje. Raczej poraża…