Nauka przez zabawę

Czy język obcy to jest to samo co obce słówka? W przypadku Angielskiego dla dzieci tak właśnie jest. Tak, jak napisano na opakowaniu, "gra edukacyjna" zawiera tysiąc pogrupowanych tematycznie słówek. Aby ją ukończyć, zdobyć tytułowe siedem diamentów i uzyskać możliwość zaśpiewania siedmiu prostych piosenek po angielsku, trzeba się wszystkich tych słówek nauczyć - w mowie i w piśmie

Gra edukacyjna Siedem diamentów zawiera tysiąc słówek pogrupowanych tematycznie. Aby ją ukończyć, zdobyć tytułowe diamenty i uzyskać możliwość zaśpiewania siedmiu prostych piosenek po angielsku, trzeba się wszystkich tych słówek nauczyć – w mowie i w piśmie.

Choć program jest teoretycznie przeznaczony dla dzieci od lat 6, w praktyce rodzice sześciolatków będą musieli odłożyć go na półkę, i to na długo. Interfejs – rysunkowy i z czytanymi poleceniami – jest dopasowany do bardzo młodych odbiorców, podobnie jak tematyka i fabuła gry, ale ćwiczenia już nie. Polegają one między innymi na uzupełnianiu brakujących liter w angielskich słowach czy dopasowywaniu podpisów (pisanych drobną czcionką) do ilustracji. Mamy też krzyżówki i wynajdywanie wyrazów w rozsypance liter, czyli zadania wymagające naprawdę dużej spostrzegawczości oraz znajomości obcych słów. Ćwiczenia dla każdego tematu są oparte na identycznym schemacie (zmieniają się tylko słówka), co może być nużące.

Angielski dla dzieci: Siedem diamentów
Wymagania: Windows 98/Me/ NT/2000/XP, ok. 50 MB na dysku
wyraźna wymowa słówek, staranna grafika, ciekawa forma gry
wyrazy nauczane bez kontekstu, niezbyt funkcjonalny interfejs, zaniżony wiek odbiorcy
Cena: 49,90 zł
www.edgard.com.pl

Zastosowany w programie interfejs charakteryzuje się przewagą estetyki nad funkcjonalnością. Pod względem graficznym trudno mu coś zarzucić, ale… w niektórych ćwiczeniach nie wiadomo, gdzie umieszczać żądane podpisy. Na rysunku – nie można, na znaku zapytania obok – też nie; aktywne miejsce jest tak małe, że trudno je znaleźć. Nie trafiając słówkiem w odpowiedni piksel, dziecko będzie przekonane, że źle zapamiętało znaczenie wyrazu. Forma gry przygodowej, w której znajduje się przedmioty odkrywające kolejne zadania, jest ciekawa, ale niepozbawiona podstawowego mankamentu „przygodówek”: jeśli uczeń utknie, to… koniec. Gdy jednak jakiś dziesięciolatek będzie musiał przećwiczyć słówka, z Angielskim dla dzieci zrobi to przyjemniej i skuteczniej niż z tradycyjnym zeszycikiem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.