PIT-owy kalkulator

Każda osoba uzyskująca jakieś dochody musi co roku zmierzyć się z obowiązkiem rozliczenia się z urzędem skarbowym. Chcąc sprawnie i bezbłędnie wypełnić formularze, warto skorzystać z programu komputerowego. Przyglądamy się najpopularniejszym komputerowym "biurom rachunkowym"

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Pentor Research International na zlecenie Polskiego Radia wynika, że zaledwie co piąty Polak potrafi samodzielnie wypełnić PIT. Co trzeci podatnik musi korzystać z pomocy przyjaciół, a co dziesiąty płaci za tę usługę księgowemu lub zgłasza się do biura podatkowego. Zakłady pracy wypełniają PIT-y za 14% Polaków. Jaka część podatników spośród tych 20%, które radzą sobie z samodzielnym wypełnieniem zeznania, korzysta z pomocy programów komputerowych, badanie – niestety – nie wykazało.

No dobrze, ale skoro decydujemy się na aplikację podatkową, to czym się kierować przy wyborze takiego narzędzia? Po pierwsze i najważniejsze – jakością. Jeśli aplikacja cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników z poprzednich lat i nie zanotowano wypadków błędów w zeznaniu wypełnionym za jej pomocą, prawdopodobnie można jej zaufać także w tym roku. Druga istotna cecha programu do wypełniania PIT-ów to cena. Większość aplikacji jest dostępna za darmo. Czasem jednak warto zapłacić kilka złotych za program, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić lub który działa lepiej niż konkurencja. Po trzecie i ostatnie, jeśli w ubiegłym roku rozliczaliśmy się za pomocą komputera, rozważ skorzystanie z tego samego programu i w tym roku. Będziesz mógł zaimportować dane z ubiegłorocznego zeznania, co przyspieszy i ułatwi sprawę.

Jupiter 2005 Standard

Program działa jak doradca podatkowy. Zamiast aktywnych formularzy, znanych z większości aplikacji tego typu, które wymagają znajomości przepisów podatkowych, mamy do czynienia z kreatorem. Zadaje on proste pytania – każde opatrzone objaśnieniem – by na koniec przedstawić wypełniony formularz. To niezwykle wygodny sposób. Wypełnienie zeznania zajmuje nie więcej niż pięć minut. W tym roku – po raz drugi – aplikacja ta jest płatna. Licencja pozwalająca na wypełnienie jednego zeznania kosztuje 7,70 zł, jeśli płacimy za pośrednictwem usługi „Płacę z Inteligo” lub „mTransfer”, lub 10,98 zł, gdy chcemy zapłacić SMS-em. Otrzymany numer seryjny, wydawany na podstawie numeru NIP, wprowadzamy razem z danymi podatnika. Autorzy programu, żeby zabezpieczyć się przed jego wykorzystaniem przez więcej osób, niż przewiduje licencja, wprowadzili ograniczenie, które nie pozwala zmienić raz wprowadzonych danych (nazwiska, NIP-u i numeru seryjnego).

PITy 2005

Aplikacja jest darmowa do użytku domowego. Autor zachęca jedynie do przekazania 1% swojego podatku na wskazaną w programie organizację pożytku publicznego. Korzystając z PIT-ów 2005, pracujemy na aktywnym formularzu. Sami musimy zdecydować, które pola wypełnić. Na szczęście, gdy tylko wskażemy pole formularza myszką, pojawia się jego dokładny opis w dymku. W razie wątpliwości można też skorzystać z rozbudowanego i dokładnego systemu pomocy. Jeśli podczas wypełniania formularzy popełnimy błędy, aplikacja wyświetli informacje o nich w osobnym oknie i ostrzeże nas przed wydrukowaniem zeznania. Wypełnienie zeznania z programem PITy 2005 zajmuje około kwadransa.

Rozliczenie Roczne podatki.pl 2005

Gdy chcemy wypełnić zeznanie z tym programem, dobrze jest przestudiować przepisy podatkowe. Nie łudźmy się, że aplikacja podpowie, co to są „odsetki od kredytu, przypadające do odliczenia w 2005 roku”. Musimy znaleźć odpowiedni ustęp w ustawie, a następnie ręcznie policzyć kwotę do wpisania na formularzu. Żeby wypełnić PIT z Rozliczeniem Rocznym, powinniśmy zarezerwować sobie co najmniej pół godziny. Inna niedogodność to brak automatycznego przenoszenia danych między formularzami – każdą zmianę trzeba potwierdzać ręcznie. Na plus należy zaliczyć aplikacji sprawdzanie pojedynczych formularzy i całego zeznania, choć tu też można dopatrzeć się niedociągnięć. Komunikaty o błędach wyświetlają informacje o niepoprawnie wypełnionych polach, ale nie pozwalają się do nich przenieść przez kliknięcie myszką. Program jest też wyposażony w funkcję przydatną małżonkom – kalkulator, który wylicza, jaka forma opodatkowania – razem czy osobno – będzie korzystna dla partnerów. Wbudowany mechanizm aktualizacji przez Internet pozwala zawsze mieć dostęp do najnowszej wersji aplikacji.

PITY-2005 Studio B2

Program działa tylko z najnowszymi wersjami Excela. Pod Office’em 97 i OpenOffice’em aplikacja odmówiła posłuszeństwa. Użytkownicy Excela przed rozpoczęciem pracy z PITY-2005 Studio B2 muszą jeszcze, niestety, wyłączyć ochronę przed makrami. Oprócz tych wad program ma też zalety. Przede wszystkim wypełnienie zeznania nie sprawi kłopotów osobom przyzwyczajonym do korzystania z arkuszy kalkulacyjnych. Aktywne formularze, na których pracujemy, przypominają oryginalne PIT-y i oczywiście na wydruku wszystko wygląda już tak jak na oryginalnych formularzach z urzędu skarbowego. Do obliczeń wykonywanych przez program trudno mieć zastrzeżenia, może tylko poza jednym – kwotę odsetek od kredytu przypadających do odliczenia w bieżącym roku trzeba wyliczyć samemu.

Zeznanie Podatkowe 2005

Używając tej aplikacji, trzeba pamiętać o zachowaniu kolejności wprowadzania danych. Po uruchomieniu programu pojawia się okienko z odpowiednią informacją. Od konkurentów odróżnia Zeznanie Podatkowe to, że zaczynamy od przepisania danych z dokumentów od płatników (PIT-11/8B lub PIT-40A/11A). Aplikacja sama przeniesie informacje o dochodach w odpowiednie okna formularza rozliczenia rocznego. Na plus należy zaliczyć Zeznaniu Podatkowemu 2005 dużą liczbę tabel, które umożliwiają dokładne opisanie wprowadzanych danych, co może się przydać w kolejnych latach (trudno zapamiętać szczegóły dotyczące np. odliczeń). Pola, których nie należy wypełniać, są zabezpieczone przed edycją, co ustrzeże nas przed popełnieniem błędów. Pomocne będą też dołączone do aplikacji objaśnienia, przepisy i obwieszczenia Ministerstwa Finansów. Jeśli jednak zdarzy się nam coś przeoczyć, dowiemy się o tym dopiero z wezwania do urzędu skarbowego – program nie wyświetla komunikatów o błędach w zeznaniu. Podobnie jak poprzednik, nie wylicza też sam kwoty odsetek od kredytu, którą możemy odliczyć w tym roku. Trzeba przeczytać ustawę i dokonać wyliczeń na kartce.

Tradycyjnie i nowocześnie

Osoby używające komputera z systemem DOS mogą skorzystać z programu Pity Roczne firmy Varico (www.varico.com). Został on pominięty w przeglądzie ze względu na archaiczny wygląd i trudności z jego obsługą pod Windows.

Z opisanych aplikacji mogę polecić dwie: Jupiter 2005 i PITy 2005. Atutem pierwszej jest wygodny kreator, drugiej – praca bezpośednio na formularzu. Oba programy pozwalają rozliczyć się z fiskusem szybko i łatwo. Osoby wahające się, którą z nich wybrać, powinny wziąć pod uwagę to, czy wolą odpowiadać na pytania wirtualnego doradcy czy samemu wypełniać formularze. Nie bez znaczenia będzie też pewnie opłata za program Jupiter (ok. 10 zł) – jego konkurent jest darmowy. Niezależnie od tego, na którą z dwóch polecanych aplikacji się zdecydujemy, wypełnienie zeznania nie powinno nam zabrać więcej niż kilkanaście minut. Powodzenia!

Scenariusz rozliczenia
Opracowany na potrzeby artykułu scenariusz podatkowy zakłada, że podatnik pracował w 2005 roku na podstawie umowy o pracę, korzystał z Internetu, wyremontował łazienkę w kupionym na kredyt mieszkaniu oraz wpłacił 1% podatku na konto organizacji pożytku publicznego. Może więc odliczyć od podatku wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego oraz wydatki na rzecz organizacji pożytku publicznego, a od podstawy opodatkowania – wydatki na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego oraz wydatki na Internet. Najważniejsza dla podatnika zmiana w tegorocznych rozliczeniach dotyczy nowej ulgi podatkowej za „wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika” (Dziennik Ustaw nr 263, poz. 2619, art. 26 ust. 1, pkt 6a). Osoby korzystające z dostępu do Internetu mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 760 zł. Wszystkie wydatki związane z usługą dostępu do Sieci należy udokumentować fakturami VAT. Małżeństwa rozliczające się wspólnie mogą odliczyć ulgę osobno, czyli maksymalnie 1520 zł, jeśli faktury dostawcy usług telekomunikacyjnych są wystawione na oboje małżonków.

Najważniejsze cechy programów do wypełniania PIT-ów
NazwaJupiter 2005 StandardPITy 2005PITY-2005 Studio B2Rozliczenie Roczne podatki.pl 2005Zeznanie Podatkowe 2005
WWW [http://]pity.elfin.pl/pit.dobry.pl/www.studiob2.republika.pl/www.podatki.pl/wit.dudek.webpark.pl/
Cena (rodzaj licencji)od 7,70 złfreeware do użytku domowegofreeware do użytku domowegofreeware do użytku domowegofreeware do użytku domowego
Automatyczne przenoszenie danychtttc2)t
Edycja wyliczalnych pólttttt
Kalkulatorc5)c5)c5)tc5)
Komunikaty o błędachntttn
Korekta całego formularzantntn
Lista urzędów skarbowychtttc3)n
Powiększenie formularzatttnt
System podpowiedzi/pomocyt/tt/tc1)/tc4)/tn/t
t – tak; n – nie; c – częściowo; 1) – tylko w razie znalezienia błędu; 2) – każde przeniesienie danych trzeba potwierdzić ręcznie; 3) – lista urzędów dostępna na stronie WWW; 4) – na stronie WWW; 5) – sumowanie
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.