Wiadomości z Gadulca

Czy można wymagać od swojego komunikatora, by informował nas o pogodzie, imieninach i kursach walut? Tak - dodajmy tylko listy naszych kontaktów bota informacyjnego. Na przykład Infobota.

Czasem najprostsze informacje bywają najcenniejsze. Wycieczka do Krakowa może się okazać zupełnym niewypałem, jeśli nie zabierzemy parasola, a przeoczenie imienin teściowej zaowocuje pestkami w jej popisowym cieście, które przygotowała „specjalnie” dla nas. Jak uniknąć takich wpadek?

Otóż wystarczy skorzystać z narzędzia, które niemal każdy ma pod ręką – Gadu-Gadu. Ale jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta: dodajmy do listy kontaktów numer bota informacyjnego. Za jego pomocą w kilka sekund zdobędziemy wiedzę np. na temat pogody, imienin lub wyników losowania lotto.

Jednym z najpopularniejszych w Polsce jest Infobot o numerze 3217426. Kiedy już będziemy mieli go na liście dostępnych kontaktów (opis: www.infobot.pl), wystarczy wysłać do niego zapytanie, a w ciągu kilku sekund otrzymamy odpowiedź. Dla przykładu: po wpisaniu zapytania imieniny! otrzymamy listę imion osób, które świętują w danym dniu oraz dniu następnym.

Naprawdę przydatny

To jednak nie wszystko. Infobot sprawdza się też świetnie w zadaniach, które najczęściej powierzamy np. serwisom WWW. I tak jeśli chcemy szybko sprawdzić jakieś hasło w słowniku polsko-angielskim, wpisujemy polang! hasło. Trudne wyrażenia rozjaśni nam słownik wyrazów obcych oraz Wikipedia, a niepewności odnośnie do pisowni polskich wyrazów – słownik ortograficzny. Infobot korzysta ze słowników przygotowanych przez PWN, możemy więc być pewni jakości dostarczanych przez niego informacji.

Najczęściej wpisywane w Infobota zapytania znajdziemy na $(LC168583:następnej stronie)$, a i tak nie wyczerpują one jeszcze listy wszystkich dostępnych poleceń i skrótów. Więcej znajdziemy na stronie projektu.

Jak to działa

Do zrobienia własnego bota wystarczy system operacyjny zgodny ze standardem POSIX (Linux, BSD, Mac OS X, BeOS) i uruchomiony w nim Eksperymentalny Klient Gadu-Gadu. EKG pozwala na uruchamianie skryptów napisanych np. w Perlu lub Pythonie, które będą reagowały na przesłaną na nasz numer wiadomość. Oto cała tajemnica.

Wiem, bot informacyjny w Gadu-Gadu wydaje się banalny. No cóż, przyznam, że nie traktuję go w kategoriach najlepszego oprogramowania roku. Sugeruję jednak, by każdy popracował z Infobotem przez tydzień, a później oszacował, ile czasu w ten sposób zaoszczędził…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.