Czas na Duo

W sklepach pojawiły się pierwsze modele notebooków z nową platformą Intela - Centrino Duo. Czy i w jakim stopniu nowe maszyny są szybsze od laptopów bazujących na platformie Sonoma?

Nowością w debiutującej platformie Centrino Duo (nazwa kodowa Napa) firmy Intel jest dwurdzeniowy procesor. Notebooki wyposażone w tego typu jednostkę centralną charakteryzują się zwiększoną wydajnością i wydłużonym czasem pracy na baterii w stosunku do poprzedniej wersji platformy – Sonomy. Kolejną innowacją jest poprawiony w stosunku do swojego poprzednika zintegrowany układ graficzny Intel Graphics Media Accelerator 950, który ma większą moc obliczeniową i lepsze możliwości w przetwarzaniu grafiki. Nad całością czuwa chipset Intel 945 Express, który dzięki obsłudze magistrali systemowej FSB 667 MHz oraz pamięci DDR2 667 MHz, pracujących w trybie dwukanałowym, ma zapewnić też lepszą wydajność niż platforma Sonoma. Do weryfikacji powyższych informacji posłużył nam Aristo Slim 330 – jeden z pierwszych modeli notebooków z technologią Intel Centrino Duo.

Testowany laptop pokazał, co potrafi nowy dwurdzeniowy CPU Intela w zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej procesora. Aristo Slim 330 zostawił konkurencję w tyle, o czym przekonamy się, analizując wyniki z PCMarka 04. Maszyna uzyskała wynik 5178 pkt, który jest o ponad 1500 punktów lepszy od następnego w rankingu urządzenia (w przypadku CPU Score różnica jest jeszcze większa i sięga blisko 2000 punktów!).

Rozczarowuje za to Graphics Media Accelerator 950, który mimo zapewnień Intela jest niewiele szybszy od GMA900 i znacznie ustępuje pola mobilnym kartom graficznym firm Nvidia czy ATI. O zabawie z najnowszymi grami z pewnością możemy zapomnieć. Wydajność zintegrowanej karty graficznej wystarcza tylko do prac biurowych.

Nieco gorzej Aristo Slim 330 prezentuje się pod względem czasu pracy na bateriach. Ponad trzy i pół godziny w trybie maksymalnego oszczędzania energii to co prawda nie najgorszy wynik, ale odbiegający od obietnic składanych przez Intela. Być może jest to spowodowane zbyt małą pojemnością akumulatorów zastosowanych przez producenta notebooka.

Aristo Slim 330
Ocena ogólna (POWER): 54
Opłacalność (ECONO): 100
Procesor/cache L2: Intel Core Duo T2500 (2 GHz, FSB 667 MHz)/2 MB
Pamięc RAM/maks.: 1024 MB/2048 MB
Pojemność dysku twardego: 60 GB
Napęd optyczny: DVD±RW Lite-On SOSW-833S
Wyświetlacz: 13,3″ (1280×800 pikseli)
Układ graficzny: Intel Graphics Media Accelerator 950
Karty sieciowe: 1000 Mb/s, Wi-Fi: 802.11g
Wymiary (szer.xdł.xwys.): 316x224x34,4 mm
Masa notebooka z baterią/zasilacza: 2,09 kg/321 g
Czas pracy – maks. wydajności/oszczędzanie: 179/223 min
System operacyjny: Windows XP Home PL
Gwarancja: 24 miesiące
wysoka wydajność, małe gabaryty, mała masa
niska wydajność podsystemu graficznego
Cena: 5150 zł
www.aristo.pl

Aristo nie bez powodu ma w nazwie wyraz Slim. Ten przenośny komputer wyróżnia się niewielkimi gabarytami i małą masą (nieco ponad dwa kilogramy). Aby zmniejszyć rozmiary urządzenia, zamontowano w nim małą, panoramiczną matrycę LCD o przekątnej 13,3 cala, przystosowaną do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 1280×800 pikseli. Mobilność Aristo Slim 330 docenią z pewnością często podróżujący użytkownicy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.