Milisekundy na wagę złota

Kolejna bariera została złamana. Firma BenQ wprowadziła do sprzedaży pierwszy 19-calowy monitor LCD z czasem odświeżania matrycy 2 ms. Jest to najszybszy monitor na świecie. Czy na matrycy z tak krótkim czasem reakcji zauważymy smużenie?

BenQ FP93GX to nowy 19-calowy monitor, zaprojektowany specjalnie dla graczy. Rekordowo niski, dwumilisekundowy czas reakcji matrycy (gray-to-gray) dla tego modelu sprawia, że efekt rozmycia pikseli w grach, takich jak Unreal Tournament 2003 czy Doom 3, jest niewielkii prawie niewidoczny. Tak krótki czas odpowiedzi uzyskano dzięki technologii AMA (Advanced Motion Accelerator), która analizuje obraz w czasie rzeczywistym i optymalnie zasila każdy piksel.

FP93GX wyświetla precyzyjnie odcienie szarości, kolorom nadaje rzeczywiste barwy oraz redukuje powstawanie smug. We wszystkich grach, nawet po zmianie rozdzielczości na niższą niż nominalna, wyświetlany obraz niewiele stracił na jakości. Podczas projekcji filmów można przyczepić się tylko do lekko wyblakłych kolorów, jakie widzimy na ekranie, jednak żadnych rozmyć pikseli podczas dynamicznych scen nie zauważymy. Panel charakteryzuje się niskim zużyciem energii. Podczas wyświetlania Pulpitu Windows pobiera jedynie 33 W, a to niewiele jak na monitor 19″.

BenQ FP93GX
Ocena ogólna (POWER): 76
Opłacalność (ECONO): 77
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Przekątna: 19″
Kontrast: 700:1
Jasność: 300 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 2 ms
Typ matrycy: TN
Maksymalne kąty widzenia (poziomo/pion.): 140/135
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy
krótki czas reakcji matrycy, dobre odwzorowanie czerni, niski pobór energii
zbyt mała podstawa monitora
Cena: 1430 zł
www.benq.pl

BenQ FP93GX to udane urządzenie, ale nie idealne. Niestety, niewielka podstawka nie zapewnia dobrej stabilności modelu na biurku, co objawia się np. ślizganiem „elcedeka” podczas regulacji nachylenia ekranu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.