Parasol bezpieczeństwa

Konfiguracja pakietu bezpieczeństwa internetowego

Jeżeli, Drogi Czytelniku, zdecydowałeś się na instalację pakietu bezpieczeństwa internetowego, to jesteś na dobrej drodze, by uczynić swój komputer odpornym na zagrożenia czyhające w Internecie. Wystarczy kilka kliknięć, żeby za pomocą PC-cillina wzbogacić Windows dobrym programem antywirusowym, zaporą ogniową, narzędziem do usuwania spyware’u i wykrywania niechcianej poczty. Sama instalacja to jednak nie wszystko. Dobra ochrona wiąże się bowiem z prawidłową konfiguracją pakietu. Podpowiadamy, jak optymalnie określić parametry pracy PC-cillina.

Zamelduj się

Na wstępie musimy zarejestrować zainstalowaną kopię PC-cillina u producenta. Rejestracja jest wymagana, abyśmy mogli uaktualniać aplikację oraz jej bazy informacji o wirusach i innych szkodnikach. W tym celu klikamy dwukrotnie zlokalizowaną na Pasku stanu ikonę kapsułki – symbol programu. W ten właśnie sposób uruchomimy jego główne okno, z poziomu którego przeprowadzimy wszystkie omówione w artykule czynności konfiguracyjne.

Następnie przechodzimy do modułu General | Registration / Upgrade / Renewal, gdzie klikamy przycisk Register Now. Zostaniemy przeniesieni na stronę WWW firmy Trend Micro – producenta programu – gdzie dokończymy rejestrację, podając klucz aktywacyjny i adres e-mailowy, który będzie potrzebny do ewentualnego, późniejszego odnowienia licencji.

Następnym ważnym krokiem jest aktualizacja baz danych PC-cillina. Otwieramy okno Overview, gdzie wybieramy opcję Update Now. Program automatycznie połączy się z serwerem i pobierze potrzebne łatki. Teraz możemy przejść do całościowego przeskanowania systemu pod kątem występowania wirusów i spyware’u. W znanym nam już oknie Overview wybieramy pozycję Scan Now. Czynność ta zajmie nam od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

Ja tutaj rozkazuję!

Dostęp do konfiguracji pakietu warto zabezpieczyć hasłem. Będzie ono chronić nie tylko ustawienia PC-cillina, ale także uniemożliwi nieupoważnionym osobom jego wyłączenie. Użycie hasła jest nieuniknione, gdy zechcemy używać jednej z ważniejszych funkcji programu, którą jest blokowanie wybranych stron WWW przed dziećmi.

Aby ustawić hasło dostępu, przechodzimy do sekcji General | Preferences, gdzie aktywujemy pole Password-protect settings. Dwukrotnie wprowadzamy przyjęte przez nas hasło, po czym zachowujemy wprowadzone zmiany.

Czarodziej i sługa

Nadszedł czas, aby zautomatyzować działanie PC-cillina. Na początek ustalamy, jak często program ma aktualizować informacje o wirusach. W tym celu w oknie Overview odszukujemy pozycję Automatic update, a następnie klikamy przycisk Configure. Przechodzimy do karty Automatic update, gdzie aktywujemy (o ile nie jest włączone) pole Automatically check for updates. Opcja Hours beetwen updates wskazuje, jak często program będzie sprawdzał, czy pojawiły się uaktualnienia. Domyślna wartość tego ustawienia – trzy godziny – powinna być właściwa dla większości internautów, choć aktualizację równie dobrze możemy wykonywać np. co godzinę. Użytkownicy modemów lub wolnych łączy powinni się natomiast zainteresować włączeniem opcji Notify me before downloading updates, która sprawi, że przed rozpoczęciem uaktualniania programu będziemy musieli wyrazić na to zgodę.

Ustal i zapomnij

W regularnych odstępach czasu powinniśmy również skanować system w poszukiwaniu wirusów i innych złośliwych programów. Ustawienia odpowiedzialne za realizację tej funkcji znajdziemy w module Antivirus | Manual and Scheduled Virus Scan, na karcie Scheduled Scan. Zdefiniujemy w nim, które z napędów lub katalogów mają być skanowane w żądanym dniu i godzinie.

Rozsądnym wydaje się również cotygodniowe sprawdzanie całego systemu (

Scan everything

). W tym celu zaznaczamy opcję Weekly i klikamy przycisk Edit. Wartość pola

Frequency

(częstotliwość skanowania) zmieniamy z Monthly na Weekly. Deklarujemy także, kiedy i o której godzinie dane zadanie ma być cyklicznie wykonywane. Na karcie Target pozostawiamy włączoną opcję All drives, choć możemy tutaj wskazać tylko niektóre napędy, np. wybrane partycje dysku twardego. Zakładka Settings pozwala nam na zmianę ustawień skanowania. Sugerujemy użycie domyślnych wartości, w szczególności pozostawienie aktywnej funkcji skanowania archiwów (opcja

Scan compressed files

). Poziom zagłębiania w strukturę skompresowanych plików ustalamy na bezpieczną wartość 3 .

Zachowujemy zmiany, po czym przechodzimy do modułu Antispyware | Manual and Scheduled Spyware Scan, gdzie w podobny sposób ustalamy cotygodniowe skanowanie systemu w celu wykrycia oprogramowania szpiegującego.

Kłódka na biuro

To jednak nie wszystko, co może zaoferować nam PC-cillin. W oknie Antiphishing & Content Protection znajdziemy funkcję Vulnerability Check. Sprawdza ona, czy zainstalowany na naszym komputerze system Windows oraz pakiet Microsoft Office nie zawierają znanych luk w oprogramowaniu. Jeżeli je znajdzie – zasugeruje skorzystanie z usług Windows lub Office Update. Sprawdzanie luk również może zostać zautomatyzowane i odbywać się np. co tydzień.

Nie tylko wirusy

Szkodliwe bakcyle to tylko jedno z zagrożeń, które czyhają na nas w Internecie. Omawiany pakiet radzi sobie równie doskonale ze spyware’em oraz niechcianą pocztą. W konfiguracji mechanizmu niwelowania tych zagrożeń pomoże nam kreator. Otwieramy moduł Antiphishing & Content Protection, a następnie klikamy kolejno przyciski Antifraud wizard oraz Run Antifraud wizard. W kolejnych oknach kreatora włączamy ochronę przed spyware’em, spamem oraz aktywujemy działanie filtrów WWW. Dalej możemy wpisać numer naszej karty kredytowej, nazwy i hasła do różnych usług internetowych itp. Te ostatnie niezbędne są do poprawnego działania modułu Privacy Protection, o którym piszemy nieco dalej.

Reklama