Pogromca AMD

Tradycyjnie dwa razy do roku firma Intel organizuje forum technologiczne IDF (Intel Developer Forum), na którym prezentuje partnerom i dziennikarzom swoje osiągnięcia i plany na najbliższą przyszłość. Tak było i tym razem – konferencja za konferencją, pokazy technologiczne, tłumy gości przewijające się przez hale wystawowe Moscone Center w San Francisco. Nic nie wskazywało na nadchodzącą sensację…

Mały pokój na uboczu

Niespodzianki nie zapowiadała też odbywająca się drugiego dnia sesja o nowej architekturze procesorów – Intel Core Microarchitecture, w której to wykonane będą najnowsze układy Merom, Conroe i Woodcrest, mające zastąpić obecną generację procesorów Pentium (patrz: “$(LC168411:Procesorowe przetasowania)$”). Co prawda na tej sesji inżynierowie z Intela pokazali również próbkę możliwości nowego układu. Dosłownie rozgromił on dwurdzeniowe, najszybsze obecnie Pentium D 950, ale wiadomo, że do takich pokazów zawsze odpowiednio dobiera się testy. Mają one uwypuklić zalety nowych produktów, dlatego nikt ze zgromadzonych na IDF-ie nie podejrzewał żadnych sensacji. Tymczasem w niewielkim pokoju testowym, tuż obok stoisk prezentujących zaawansowane technologie, tykała sobie bomba.

Owym ładunkiem wybuchowym okazał się ni mniej, ni więcej, tylko dwurdzeniowy, desktopowy procesor Conroe, a raczej komputer testowy zbudowany na jego bazie, który stanął w szranki z podkręconym do 2,8 GHz Athlonem 64 FX-60. Dziennikarze, którym udało się umówić na spotkanie we wspomnianym pokoju, mogli osobiście przeprowadzić testy na obu platformach. Ich wyniki zdumiały wszystkich.

Zanim przejdę do przedstawienia wyników, chciałem w dużym skrócie opisać nowości wprowadzone w nowej architekturze Intela, które to zadecydowały o rewelacyjnych wynikach Conroe. Otóż Intel Core Microarchitecture, a więc w tym również mobilny Merom, desktopowy Conroe i serwerowy Woodcrest, jest rozwinięciem architektury Yonaha (patrz: “$(LC158852:Bliźniaki do notebooków!)$”). Jak pamiętamy, Yonah to podstawa notebookowej platformy Centrino trzeciej generacji i w zależności od liczby rdzeni sprzedawany jest pod jedną z dwóch nazw handlowych – Core Duo lub Core Solo. Wszystkie wymienione procesory, w tym trzy nowe zgodne z Core Microarchitecture, są zatem w prostej linii spadkobiercami kości Pentium III.

Co nieco o budowie

Architektura Core w stosunku do Core Duo zawiera w sobie wiele nowości. Najważniejszą z nich jest technologia Wide Dynamic Execution. Obejmuje ona 14-etapowy potok wykonawczy, który umożliwia przetworzenie w jednym cyklu zegara czterech instrukcji. Dzisiejsze procesory Pentium czy Core Duo wykonują “tylko” trzy rozkazy. Różnica jednej instrukcji to niby niedużo, ale patrząc z drugiej strony, moc obliczeniowa procesora wzrasta o ok. 30 procent!

Kolejna nowością w architekturze Core jest technologia Macro-fusion. Dzięki niej procesor potrafi skleić ciągi instrukcji w paczki i wykonać je w jednym cyklu zegara. Macro-fusion działa dokładnie w ten sam sposób, co wprowadzona już w Pentium 4 technika Micro-fusion. Różnica jest taka, że Micro-fusion operowało na wewnętrznych operacjach procesora, Macro-fusion zaś na kodzie x86. W rezultacie np. funkcja if, która rozbijana jest na dwie instrukcje asemblerowe (CMP, czyli compare, i JNE – jump), przetwarzana jest w jednym, a nie dwóch taktach zegara. Biorąc pod uwagę, że instrukcje skoku warunkowego mogą stanowić do 30% kodu programów, obserwowany zysk wydajności może być naprawdę spory.

Wybrane dwurdzeniowe procesory firmy AMD i Intel
ProcesorConroePentium EE 950Athlon 64 FX-60
Nazwa kodowaConroePreslerToledo
Proces technologiczny65 nanometrów65 nanometrów90 nanometrów
Liczba tranzystorówbrak danychbrak danych223 mln
64-bitowe instrukcje AMD64/EM64Ttaktaktak
Komunikacja między rdzeniamipośrednictwo pamięci cache L2pośrednictwo chipsetuwewnętrzna szyna systemowa
Zegar2,66 GHz3,4 GHz2,6 GHz
FSB/HyperTransport667 MHz1066 MHz2000 MHz
Cache L1brak danych16 KB+12 mKOperacji128 KB
Cache L24 MB (współdzielona)2 x 2048 KB2 x 1024 KB
GniazdoLGA775LGA775Socket 939
Cena2500 zł5000 zł4700 zł