Rozrywka w stylu retro

Test emulatora ScummVM 0.8.2

Osoby z dłuższym komputerowym stażem z pewnością pamiętają gry firmy LucasArts z serii Monkey Island czy też takie tytuły jak Sam and Max lub Day of the Tentacle. Niewątpliwie są to klasyki gatunku, lecz dawno odeszłyby one w zapomnienie, gdyby nie ScummVM. Aplikację tę można nazwać emulatorem, lecz tak naprawdę jest to reimplementacja engine’ów klasycznych „przygodówek”. Dlatego do zabawy poza samym programem niezbędne będą jeszcze dane pochodzące z oryginalnych krążków CD czy dyskietek instalacyjnych z grami.

Wersja 0.8.2 uruchamia więcej gier niż poprzednia edycja tego emulatora. Od dość dawna autorzy aplikacji dodawali do ScummVM obsługę kolejnych tytułów. Poza grami LucasArts najnowsza edycja emulatora uruchamia np. Broken Sword 1 i 2, Gobliiins oraz Inherit the Earth. Młodszych użytkowników może drażnić fakt, że stare gry tworzone były zazwyczaj w niskiej rozdzielczości. Na szczęście engine ScummVM umożliwia podrasowanie oryginalnej grafiki i takie przefiltrowanie obrazu, aby dobrze prezentował się on w wyższych rozdzielczościach.

Aplikacja pozwala na zabawę w stare produkcje na sprzęcie o bardzo zróżnicowanej konfiguracji sprzętowo-programowej. Emulator uruchomimy na współczesnym komputerze pracującym pod kontrolą Windows, Mac OS-u X oraz Linuksa. Bez problemu również odpalimy ScummVM na nowoczesnym telefonie komórkowym z systemem Symbian, palmtopie lub konsoli, np. PlayStation 2, PSP czy Xbox.

ScummVM 0.8.2
Wymagania: Windows, Linux, Mac OS X, ok. 5 MB na dysku
obsługa wielu klasycznych gier przygodowych, dostępny dla wielu platform sprzętowych i programowych, możliwość efektownego filtrowania grafiki gier
sporadyczne problemy z emulacją niektórych tytułów
Cena: freeware (licencja GPL)
www.scummvm.org

Dzięki ScummVM z ogromną przyjemnością wróciłem do klasycznych „przygodówek”, odkrywając po raz kolejny tajniki bycia piratem na Małpiej Wyspie. Dlatego każdemu, kogo ominęły takie przygody, polecam już dziś pobranie opisywanej aplikacji do swojego komputera czy też telefonu komórkowego.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News