Spec od składu

Pracując nad bardziej skomplikowanymi publikacjami, zwykle sięgamy po Quarka lub InDesigna. Tymczasem oba te produkty mają znacznie tańszego rywala. PagePlus firmy Serif to całkiem dobry program do składu publikacji i na pewno sprawdzi się podczas pracy nad mniej skomplikowanymi dokumentami

W pakiecie firmy Serif użytkownik otrzymuje dwie uzupełniające się aplikacje: dziesiątą wersję PhotoPlus, służącą do obróbki zdjęć, oraz AlbumPlus 4, przeznaczony do ich porządkowania. Oglądając oba programy, trudno oprzeć się wrażeniu, że firma Serif próbuje dogonić Adobe w dziedzinie obróbki fotografii. I trzeba przyznać, że jest to próba zasługująca na uwagę.

Najnowszy PhotoPlus oferuje niemal wszystkie potrzebne funkcje. Znajdziemy w nim zaawansowane narzędzia do zmiany kolorystyki i kontrastu zdjęcia, w tym krzywe tonalne, poziomy i mikser kanałów, jak również bardzo wygodną automatyczną korekcję poziomów. Program obsługuje warstwy rastrowe i dopasowania, maski, kanały oraz ścieżki, a kilkanaście trybów mieszania warstw powinno wystarczyć do uzyskania dowolnych efektów. Mamy też narzędzia do deformacji i klonowania, sporo filtrów efektowych, bogatą bibliotekę pędzli i, co ważne dla posiadaczy dużej liczby fotografii, możliwość tworzenia skryptów i stosowania ich w trybie wsadowym. Również funkcje do zaznaczania są bez zarzutu. Niestety, brakuje filtra odszumiającego. Program obsługuje wyłącznie ośmiobitową głębię kolorów w palecie RGB, której kilka odmian mamy do wyboru.

Serif PhotoPlus 10 Studio Pack
Wymagania: Windows 98 SE/Me/2000/XP, ok. 200 MB na dysku
obsługa formatu RAW i danych EXIF, skrypty i przetwarzanie wsadowe, duża funkcjonalność przy niskiej cenie
brak korekcji szumów, nakładanie niektórych filtrów trwa zbyt długo, brak polskiej wersji
Cena: ok. 400 zł
www.connectdistribution.pl

Druga część pakietu, AlbumPlus, charakteryzuje się wyjątkową prostotą obsługi i bogatymi możliwościami porządkowania zbiorów ze względu na kategorie, stopień atrakcyjności, a co najważniejsze, czas wykonania zdjęć lub ich włączenia do albumu. Do specjalnego kalendarza można wpisywać notki o wydarzeniach danego dnia, co wydatnie ułatwia poszukiwanie dotyczących ich fotografii.

Pakiet może stanowić dla amatorów fotografii dobrą alternatywę dla Photoshopa – oferuje niewiele mniejszą funkcjonalność przy cenie bez porównania niższej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.