Szybka wizytówka

Jeśli nie masz czasu na tworzenie prostych i statycznych stron WWW, kup sobie narzędzie, które Ci w tym pomoże. Gdy w jeden dzień przygotujesz trzy proste witryny, zrozumiesz, dlaczego warto wydać ponad 300 zł na program Serif WebPlus 9

Upraszczaj, upraszczaj, upraszczaj – tak ponad sto lat temu Henry David Thoreau definiował jedną najważniejszych zasad, jakimi powinniśmy się posługiwać w życiu. Najwidoczniej wzięli ją sobie do serca producenci programu WebPlus, bo aplikacja, którą stworzyli, pozwala na przygotowanie ciekawych stron WWW w kilka minut. Co więcej, aby rozpocząć pracę z programem, nie musimy mieć ogromnej wiedzy o tworzeniu stron WWW. Wystarczą nieco wyczucia estetyki oraz jasny plan, według którego zrealizujemy naszą witrynę.

WebPlus to edytor typu WYSIWYG. Jego interfejs jest bardzo przejrzysty – składa się z głównego okna edycji, w którym widzimy stronę i możemy na niej pracować, oraz okien i pasków dodatkowych, gdzie znajdziemy pozostałe opcje. Do tych ostatnich należą pasek narzędzi (znajdują się tu m.in. wskaźniki, ołówek, narzędzie do wstawiania tekstu, pól tekstowych, obrazów i tabel), pasek atrybutów (po zaznaczeniu obiektu ustalimy m.in. kolor wypełnienia, przezroczystość, kształt czy efekt) oraz standardowy pasek aranżowania i przeglądania obiektów. Dodajmy także, że przydatne będzie wyciągnięcie na wierzch okna o nazwie Studio. Dzięki niemu będziemy mogli zarządzać strukturą całej witryny z jednego miejsca – elementami menu, szablonami, schematami kolorów, stylami obiektów i galerią zdjęć. W ten sposób większość opcji mamy pod ręką, co gwarantuje, że w ogóle będziemy z nich korzystali.

Serif WebPlus 9.0.1
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, 80 MB na dysku
przejrzysty interfejs, precyzyjne narzędzia, zaawansowane generatory, ciekawe szablony
brak polskiej wersji językowej
Cena: ok. 310 zł
www.serif.com

Szablony na każdą okazje

Praca z WebPlusem to oczywiście projektowanie statycznych witryn WWW za pomocą przygotowanych narzędzi, ale jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć. Wcale nie musimy projektować strony od zera – możemy skorzystać z gotowych szablonów, które dostarczone są wraz z programem. I to jest główna siła tej aplikacji – zaczynamy od wyboru stylu, w jakim chcemy zrobić stronę (biznesowa, komputerowa, newsowa etc.), następnie określamy dla niej schemat kolorowania poszczególnych elementów i modernizujemy strukturę podstron (pomoże nam w tym świetny edytor, dzięki któremu wszystkie strony będą generowane na zasadzie tzw. master page’a, a menu uwzględni całą strukturę drzewiastą witryny). Na końcu edytujemy pola tekstowe na każdej podstronie, podmieniamy obrazki, eksportujemy projekt do plików HTML i oto strona gotowa.

Kiedy działamy z szablonami, możemy mieć pewność, że strona będzie wyglądała tak samo w każdej przeglądarce (Internet Explorer, Firefox, Opera). Jeśli tworzymy witrynę od podstaw, wykorzystajmy narzędzie Layout Checker, za pomocą którego naprawimy ewentualne usterki naszego szablonu.

Oszczędzaj czas

Czy chciałbym mieć Serif WebPlusa 9? Szczerze mówiąc nie wiem, czy wydałbym na niego ponad 300 zł. Gdybym jednak miał firmę projektującą strony WWW, kupiłbym ten program dla swoich pracowników. Dzięki udostępnianym przez program narzędziom, na pewno zaoszczędziliby oni naprawdę wiele czasu podczas tworzenia prostych stron wizytówkowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.