Zabawy ruchowe z kamerą

Test kamery internetowej Creative Game Star

Na pierwszy rzut oka zestaw Game Star wydaje się całkowicie nowym produktem firmy Creative. W środku znajdziemy jednak dobrze znaną już niektórym użytkownikom kamerkę internetową WebCam Instant. Nowością jest bardzo ciekawy pakiet oprogramowania rozrywkowego dołączony do kamery, który ma na celu przyciągnięcie do komputera głównie młodszych użytkowników.

Urządzenie zyskało przydomek Game Star dzięki specjalnym grom i zabawom interaktywnym. Gry to przede wszystkim zabawy z piłką i bijatyki, w których gracz występuje na ekranie komputera w roli głównej. Kamera śledzi ruchy ciała i przetwarza je na zachowanie bohatera w grze. Dzięki temu możemy np. odbijać piłkę lub bić wirtualnego przeciwnika.

Jedną z ciekawszych aplikacji jest WebCam Center, służąca do zapisywania fotek zrobionych przez kamerę, filmów, monitorowania pomieszczenia (w razie wykrycia ruchu wysyłane jest powiadomienie na e-mail) i wysyłania zarejestrowanych obrazów pod wybrany adres serwera FTP lub na stronę internetową. Za pomocą WebCam Center stworzymy film poklatkowy składający się z pojedynczych ujęć zapisanych przez kamerę. W zestawie znajdują się też programy do edycji fotografii – PhotoImpression – oraz do kreowania multimedialnych listów elektronicznych – Multimedia Email.

W urządzeniu umieszczono sensor CMOS o rozdzielczości 352×288 pikseli. To trochę mało jak na dzisiejsze standardy. Jakość wykonywanych zdjęć i nagrywanych filmów jest przeciętna, zaspokoi więc oczekiwania wyłącznie osób o niezbyt wygórowanych wymaganiach. Dzięki interpolacji programowej maksymalna rozdzielczość obrazu zwiększa się do 640×480 punktów, ale oczywiście kosztem utraty jakości.

Creative Game Star
Interfejs: USB 1.1
Maks. rozdzielczość zdjęć: 640×480 pikseli (interpolowana)
Maks. rozdzielczość filmu: 640×480 pikseli (interpolowana)
Szybkość przechwytywania: do 30 kl./s
Typ przetwornika: CMOS, 352×288 pikseli
Obsługiwane systemy: Windows 98 SE/Me/2000/XP
Dodatkowe wyposażenie: mikrofon
Gwarancja: 12 miesięcy
wszechstronne i funkcjonalne oprogramowanie, dobra czułość wbudowanego mikrofonu
przeciętna jakość nagrywanych zdjęć i filmów,niezbyt wygodna regulacja
Cena: 160 zł
www.creative.pl

Podstawka kamery umożliwia zawieszenie jej na panelu LCD lub postawienie na górnej części obudowy monitora CRT. Pierścień wokół obiektywu służy do regulacji ostrości obrazu, a w górnej części obudowy urządzenia znajduje się przycisk do robienia zdjęć. Ustawianie kamery i regulowanie ostrości nie jest wygodne ze względu na małą stabilność urządzenia. W zestawie znajduje się też mikrofon z klipsem przypinanym do ubrania.