Bliżej blatu

Płaskie klawiatury zasługują na uwagę nie tylko dzięki atrakcyjnemu wyglądowi. Sprawdziliśmy, co potrafią trzy modele trzech różnych firm: SpeedLink, Logitech i BenQ

Zapoczątkowana parę lat temu moda na płaskie klawiatury nie przeminęła – wciąż pojawiają się nowe, mniej lub bardziej wymyślne modele. Przyjrzeliśmy się bliżej trzem urządzeniom tego typu.

Pierwszym z nich jest SpeedLink Ultra Flat Metal Keyboard – połączenie prostoty z elegancją. Opis tej klawiatury można by zamknąć w czterech słowach – mała, superpłaska, aluminiowa, notebookowa. I rzeczywiście, układ bloku podstawowego klawiszy odpowiada typowemu notebookowemu rozkładowi w stopniu niemal 1:1. Dzięki temu klawiatura jest węższa i bardziej zwarta – klawisze sterowania kursorem zostały „przyklejone” do reszty, pozostawiono natomiast wyodrębniony blok klawiszy numerycznych. Nagromadzenie przycisków z prawej strony sprawia, że trudno trafić we właściwy. Poza tym niesymetryczne położenie spacji i przesunięcie prawego klawisza [Alt] wraz z innymi klawiszami pomocniczymi w lewo wymaga ciągłej uwagi przy ich wciskaniu. Nie chodzi tu jedynie o nawyki wyniesione z użytkowania innych klawiatur, ale funkcjonalność wynikającą z konieczności przemieszczania dłoni w celu wprowadzenia np. polskich znaków diakrytycznych.

Nad blokiem podstawowym umieszczono 18 klawiszy dodatkowych, w tym siedem sterujących multimediami i trzy przyciski służące do włączania, wyłączania i usypiania komputera. Niestety, o sterowniku można powiedzieć tylko to, że jest, bo klawiatura wraz ze wszystkimi przyciskami dodatkowymi równie dobrze funkcjonuje bez niego. Oprogramowanie nie pozwala na zmianę definicji przycisków dodatkowych, o makrodefinicjach czy podpięciu sekwencji klawiszy nawet nie wspominając.

Klawisze do Maca

Nieco odmienną propozycję dla zwolenników „płaszczaków” ma z kolei Logitech. Cordless Desktop S530 Mac to utrzymana w „jabłkowej” kolorystyce wersja opisywanego już wcześniej zestawu S510, będącego tanią odmianą ekskluzywnego modelu diNovo. Żeby nie było nieporozumień: S530 Mac to wersja przeznaczona dla użytkowników komputerów firmy Apple, niemniej można ją podłączyć do peceta. Zaskoczą nas jednak odmienne opisy klawiszy, a w szczególności zamienione odpowiedniki klawiszy [Alt] i [Windows], do których trzeba się będzie przyzwyczaić. Brak również obsługi dodatkowych klawiszy przez pecetowe sterowniki i część przycisków w Windows po prostu nie działa.

Klawiatura jest bardzo lekka (zasilana dwoma bateriami typu AAA), ale oszczędności na gabarytach i masie pozwoliły na zintegrowanie jedynie kilku dodatkowych funkcji na brzegach klawiatury – z prawej strony umieszczono przyciski sterowania multimediami, z lewej natomiast zmieściły się jedynie klawisze zoom, przycisk usypiania oraz dioda informująca o rozładowaniu baterii. Są osoby, które dodatkowych klawiszy nigdy nie wykorzystywały, i one z pewnością docenią zalety oszczędnego, ale niepowtarzalnego stylu modelu serii S530.

Dołączona do zestawu bezprzewodowa laserowa mysz MX600 to okrojona wersja modelu MX610, pozbawiona diod informacyjnych. Dla pecetowca być może nie jest to coś bardzo ciekawego, jednak użytkownicy „makówek” ze standardowym, jednoprzyciskowym „gryzoniem” z pewnością docenią ten siedmioklawiszowy „kombajn”. Po podłączeniu do peceta MX600 dodatkowe przyciski pozwalają na sterowanie zoomem i nawigację wstecz/do przodu, tymczasem w Macach zoom zamieni się w sterowanie głośnością.

Reasumując – to zestaw bardzo atrakcyjny wizualnie, powinien jednak zgodnie z przeznaczeniem trafić na biurko zwolenników produktów firmy Apple. Pecetowcy będą musieli znosić katusze rezultatów ciągłych pomyłek wynikających z zamiany funkcji klawisza [Alt] z przyciskiem [Windows], co szczególnie przy wprowadzaniu literki „ł” doprowadzić może do frustracji.

Jak koci grzbiet

Ostatnią z płaskich ciekawostek jest zestaw x530 Wireless Desktop Companion firmy BenQ. Klawiatura z zestawu to urządzenie o niecodziennym designie, z profilu przypominające koci grzbiet lub most w stylu japońskim. W nietypowy sposób rozwiązano kwestię regulacji pochylenia klawiatury. Dzięki obrotowym podstawkom możemy ją zarówno nieco podnieść, jak i przechylić, i to albo w przód, albo w tył. Przyciski są mocno zagłębione w obudowie, jednak działają pewnie. Tradycyjny układ klawiszy głównych ułatwia przyzwyczajenie się do klawiatury, przeszkadzać może tylko nietypowe pogrupowanie przycisków funkcyjnych (po trzy, a nie po cztery). Trzynaście klawiszy dodatkowych (w tym sześć multimedialnych) zgrupowano w dwóch rzędach nad blokiem przycisków funkcyjnych. Niestety, brak jakiegokolwiek sterownika powoduje, że jesteśmy skazani na standardowe definicje klawiszy, co nie każdemu może się podobać.

W zestawie znajduje się elegancka, trójprzyciskowa myszka. Częstotliwość raportowania „gryzonia” wynosi tylko 80 Hz, a zasięg – około 2 metrów, ale dla pracy bez zakłóceń potrzebny był znacznie mniejszy, kilkudziesięciocentymetrowy dystans. Myszka w dziwny sposób zachowuje się w trybie oszczędzania energii – by wybudzić ją z „letargu”, konieczne jest wciśnięcie dowolnego przycisku.

Żadne z przetestowanych urządzeń nie jest idealne. Miłośnicy „płaskiej deski” z pewnością znajdą jednak produkt, który spełni ich wymagania.

Dane Techniczne
ModelSpeedLink SL-6465 Ultra Flat MetalLogitech Cordless Desktop S530 MacBenQ x530 Wireless Desktop Companion
Cena200 zł320 zł150 zł
Zaletyelegancki design, aluminiowa obudowa, przyciski włączania/wyłączania komputeraelegancki design, materiały wysokiej jakościelegancki design, materiały wysokiej jakości, niecodzienny, ale praktyczny sposób regulacji pochylenia
Wadybrak możliwości przedefiniowania klawiszy, nietypowe ułożenie spacji i przycisków specjalnychdla użytkowników PC – brak sterowników do klawiaturymały zasięg myszy, niska częstotliwość raportowania (80 Hz), brak sterowników, konieczność wybudzania myszy przyciskiem
InterfejsUSBUSBUSB
Liczba klawiszy multimedialnych677
Liczba innych klawiszy dodatkowych121010
Rolkabrakbrakbrak
Gwarancja24 miesięcy60 miesięcy24 miesięcy
Dostawcawww.mmv.plwww.logitech.com.plwww.benq.com.pl
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.