Cyfrowy warsztat

Miłośnicy fotografii cyfrowej mają do dyspozycji gigabajty oprogramowania do obróbki swych prac. Jak połapać się w tym gąszczu aplikacji? Sprawdzać kolejne programy i w końcu wybrać coś dla siebie? A może skorzystać z naszej podpowiedzi: sprawdźcie Photo Toolkita

Znana z drobnych programów graficznych firma VicMan zaprezentowała ostatnio pakiet Photo Toolkit, który może bardzo ułatwić życie amatorom fotografii. Zawiera on kilkanaście narzędzi i filtrów, jest niewielki, łatwy w użyciu, a przy tym integruje się z Eksploratorem Windows. Aplikacja oferuje między innymi korekcję kolorystyki i kontrastu, którą można wykonać automatycznie albo ręcznie, z użyciem suwaków jasności, kontrastu, nasycenia i gammy. Praktycznie rozwiązano problem ręcznej korekcji balansu bieli: wystarczy kliknąć na fotografii wybrany punkt lub obszar, a następnie wskazać w palecie kolorów, jaką barwę powinien on przybrać. Reszta obrazu zostanie dopasowana do tego fragmentu.

Ciekawym sposobem edytowania są tzw. wariacje. Program wyświetla wtedy jednocześnie kilka różnych wersji zdjęcia w postaci powiększalnych miniatur, a użytkownik wybiera, która podoba mu się najbardziej. Tą metodą możemy korygować wartości tonalne, a także dodawać efekty świetlne, aby otrzymać obrazy o nietypowym nastroju. Wadą programu jest w pełni automatyczny filtr odszumiania, który działa tak słabo, że nie warto go w ogóle używać. Skuteczny jest natomiast filtr usuwający artefakty wynikające z kompresji JPEG.

Photo Toolkit 1.1
Wymagania: Windows 98/2000/XP, ok. 9 MB na dysku
bardzo łatwa obsługa, wszystkie ważne narzędzia pod ręką, integracja z Eksploratorem Windows, wygodne narzędzia do retuszu
bardzo słaby filtr odszumiania, obracanie obrazków tylko o 90 stopni, brak histogramu
Cena: 29,95 USD
www.vicman.net

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowane narzędzie do retuszu, bardzo przydatne przede wszystkim przy poprawianiu wad na portretach. Specjalne pędzle do usuwania znamion i przebarwień, wirtualna „pasta do zębów”, „puder” do zbyt błyszczącej cery oraz łatka „przeciwzmarszczkowa” o miękkich krawędziach zadbają o nieskazitelną prezencję modeli. Fotografie można także kadrować, zmieniać ich rozdzielczość i kompresować, co ułatwia na przykład ich wysyłanie przez Internet. Photo Toolkit to dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą łatwo i szybko przygotować zdjęcia do zaprezentowania.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.