Kopia prawie doskonała

Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, gdy płyta CD z ulubioną muzyką lub grą po kilkuset odtworzeniach lub kilku latach przestała się prawidłowo odtwarzać. Aby uniknąć konsekwencji takiej sytuacji, możemy zgodnie z prawem wykonać kopię zapasową krążka. Niestety, producenci gier stosują coraz bardziej uciążliwe zabezpieczenia. Chcąc je obejść, musimy użyć aplikacji takiej jak np. GameJack

Zgodnie z obowiązującym między innymi w Polsce ustawodawstwem posiadacz legalnego oprogramowania ma prawo wykonać we własnym zakresie kopię bezpieczeństwa. Niestety, staje się to coraz trudniejsze, głównie za sprawą wyrafinowanych mechanizmów, które implementują producenci gier, zabezpieczających zawartość krążków. Metody te, mające w założeniu uniemożliwić wykonywanie nielegalnych kopii płyty, bardzo często uderzają także w uczciwych użytkowników, pozbawiając ich możliwości wykonania dozwolonego prawem backupu. Na szczęście problem ten został dostrzeżony już jakiś czas temu, czego efektem jest wiele aplikacji pozwalających w przystępny sposób sporządzić kopię zabezpieczonych nośników CD/DVD.

Jedną z nich jest GameJack, dostępny obecnie w wersji piątej. Chociaż aplikacja powstała kilka miesięcy temu, to za jej pomocą użytkownik jest w stanie sporządzić poprawną kopię krążków zabezpieczonych za pomocą większości popularnych systemów (m.in. SafeDisk, SecuRom). Gwarantem sukcesu jest w tym wypadku również odpowiedni napęd, mogący odczytywać płyty w trybie RAW oraz wyposażony w odpowiedni układ EFM.

Jeżeli kopia płyty nie zadziała poprawnie w tradycyjnym czytniku, możemy wcześniej utworzony obraz umieścić w wirtualnym napędzie (a tych GameJack pozwala utworzyć aż 255). Zwiększymy tym samym prawdopodobieństwo „zmylenia” mechanizmu zabezpieczającego przegrywaną aplikację. W praktyce część najnowszych, najbardziej zaawansowanych systemów uniemożliwiających powielanie da się ominąć jedynie za pomocą wspomnianego wirtualnego czytnika. Tak jest np. z krążkami zabezpieczonymi systemem SecuRom czy też ostatnimi wersjami SafeDiska. Niestety, wspomniane mechanizmy są również wyposażone w algorytmy mające uniemożliwić uruchomienie gry z wirtualnego czytnika. Dlatego też warto zawczasu zaopatrzyć się w jeden z darmowych programów (np. SD4hide), ukrywających w Rejestrze wpisy identyfikujące „udawane” napędy.

GameJack 5
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 8 MB na dysku
wirtualny napęd, zintegrowany moduł wykrywający zabezpieczenia i do tworzenia okładek
Cena: 99 zł
www.nowemedia.pl

Na tle konkurencyjnych aplikacji do klonowania płyt GameJack wyróżnia się funkcjonalnością. Znajdziemy tu bowiem nie tylko zakładki związane z kopiowaniem (oprócz całych krążków także poszczególnych plików!), ale też na przykład edytor okładek. Bardzo dobrym pomysłem jest zintegrowanie z aplikacją modułu rozpoznającego zabezpieczenia umieszczone na krążkach. Trzeba przyznać, że radzi on sobie całkiem nieźle, zwykle poprawnie identyfikując technikę mającą uniemożliwić wykonanie kopii. Na tym jednak nie koniec, GameJack pozwala bowiem w prosty sposób stworzyć archiwum obrazów (np. na płycie DVD) i uruchamiać je za pomocą zdefiniowanego uprzednio menu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.