Mocne strony nForce 500

Opis technologii w najnowszych chipsetach Nvidia nForce 500

Dziś połączoną premierę, na której debiutowały procesory AMD przeznaczone dla podstawki AM2 oraz obsługujące je chipsety z serii nForce 500, mamy już za sobą. I o ile o przyszłości nowych CPU nie możemy jeszcze za wiele powiedzieć, to samo wydarzenie należy uznać za marketingowy sukces Nvidii. To właśnie płyty główne z jej sztandarowym chipsetem nForce 590 SLI były zalecane przez AMD jako referencyjne. Konkurencja pozostała w tyle i to nie tylko na tym polu. Jak się okazuje, nowa rodzina nForce 500 to także kolejny krok naprzód, jeśli chodzi o zastosowane technologie.

Zwiększenie wydajności całej platformy poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości drzemiących w pamięciach DDR2 i magistrali systemowej HyperTransport to tylko niektóre z ważniejszych udogodnień opracowanych przez inżynierów Nvidii. Oprócz nich pojawią się również sprawniejsze zarządzanie ruchem sieciowym, którego efekt docenią m.in. miłośnicy wieloosobowych gier sieciowych, czy też podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz optymalizacja czasu dostępu do przechowywanych danych, uzyskane dzięki zaawansowanej obsłudze macierzy RAID. Ponadto warto również wspomnieć, że przy projektowaniu następcy nForce4 wykorzystano nie tylko doświadczenia własne, ale i konkurencji. Co ciekawe, nie chodzi tu o firmy VIA czy ATI, ale o Intela! Poszerzenie możliwości obsługi interfejsu Serial ATA, pozwalające m.in. na korzystanie jednocześnie aż z sześciu urządzeń i stopniowe wycofywanie się z obsługi przestarzałych złączy EIDE, to niewątpliwie ukłon w stronę procesorowego giganta. Również zastosowanie ulepszonego w porównaniu z AC ’97 układu dźwiękowego zgodnego ze standardem High Definition Audio (HD Audio) znamy już z płyt głównych dla procesorów Pentium.

Reasumując przedstawione powyżej informacje, można śmiało powiedzieć, że nForce 500 ma szanse wyznaczyć nowe kierunki rozwoju chipsetów, a z całą pewnością przyczyni się do dalszego umocnienia pozycji Nvidii jako dostawcy najwydajniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie układów sterujących dla platformy AMD. Nim jednak przejdę do szczegółowych opisów nowych technologii, przedstawię bliżej głównych bohaterów niniejszego artykułu.

Różne warianty nForce 500

Podobnie jak w przypadku starszych modeli chipsetów, Nvidia zdecydowała się na klasyczny podział na produkty niskobudżetowe (mainstream) oraz zaawansowane. Nowością jest wyodrębnienie z tej drugiej kategorii aż trzech różnych typów układów uwzględniających zastosowania wąsko wyspecjalizowane. W efekcie w dniu premiery do sprzedaży trafiły cztery wersje nForce’a 500. Tak szczegółowy podział chipsetów ma wpłynąć na ułatwienie wyboru odpowiedniego do naszych potrzeb modelu płyty głównej. I tak dla najbardziej wymagających użytkowników, według nomenklatury Nvidii określonych jako entuzjastów, przeznaczony jest nForce 590 SLI. Ten bazujący na układzie dwumostkowym chipset jako jedyny spośród dostępnych na rynku uzbrojony jest we wszystkie nowe technologie Nvidii (patrz: tabelka poniżej): poczynając od LinkBoost, poprzez FirstPacket, a na MediaShield kończąc. Wybierając płytę główną bazującą na tym układzie, możemy mieć pewność uzyskania najwyższej wydajności, bezproblemowej rozbudowy w przyszłości oraz szerokich możliwości overclockingu. Oczywiście w chipsecie nFore 590 SLI, jak sama nazwa na to wskazuje, nie zabrakło obsługi trybu SLI oraz wkrótce również Quad SLI.

Kolejna wersja to nForce 570 SLI przeznaczony przede wszystkim dla graczy. W stosunku do modelu 590 SLI obniżona została z 46 do 28 liczba linii sygnałowych dla magistrali PCI Express. Efektem tego jest m.in. korzystanie w trybie SLI z dwóch złączy PCI Express pracujących z prędkością x8, a nie x16, jak w wypadku nForce 590 SLI czy starszego nForce4 SLI x16. Powyższe parametry mają oczywiście przełożenie na niewielki spadek wydajność podsystemu graficznego. Dotyczy to jednak tylko użytkowników korzystających z najszybszych i najdroższych akceleratorów 3D – głównie entuzjastów. Potrzeby zwykłych graczy nForce 570 SLI powinien w zupełności zaspokoić.

Do nieco innej grupy docelowej jest kierowana odmiana nForce 570 Ultra, która od opisanego powyżej modelu różni się przede wszystkim brakiem obsługi technologii SLI. Płyty główne wyposażone w ten układ w połączeniu z najszybszymi dwurdzeniowymi procesorami AMD idealnie sprawdzą się jako podstawa do zbudowania wydajnej platformy roboczej, z której będziemy mogli korzystać w domu czy biurze.

Ostatnim z nowej rodziny chipsetów jest nForce 550 – przeznaczony na tzw. rynek masowy. Co prawda jest to najuboższa wersja nForce’a 500, jednak wyróżnia się jedną, dość istotną w polskich warunkach cechą – atrakcyjną ceną. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w tym przypadku uboga nie oznacza zła. Nawet bez obsługi zaawansowanych technologii wydajność płyt głównych zarządzanych przez nForce 550 dla przeciętnego Kowalskiego, korzystającego przeważnie z komputera jako terminala internetowego czy też multimedialnego „kombajnu”, powinna być w zupełności wystarczająca.

Znając już oznaczenia oraz przeznaczenie poszczególnych modeli, możemy bliżej przyjrzeć się zastosowanym w nich nowym technologiom.

Nowe chipsety nForce
Nowe chipsety nForce nForce 590 SLI nForce 570 SLI nForce 570 Ultra nForce 550
obsługiwane procesory Athlon 64 FXAthlon 64 X2Athlon 64 Athlon 64 FXAthlon 64 X2Athlon 64 Athlon 64 FXAthlon 64 X2Athlon 64 Athlon 64 X2Athlon 64Sempron
Nvidia LinkBoost tak nie nie nie
Nvidia SLI 2 x PCI-E x16 2 x PCI-E x8 nie nie
Linie sygnałowe dla magistrali PCI Express 46 28 20 20
Porty SATA/PATA 6/1 6/1 6/1 4/1
Obsługa RAID 0, 1, 0+1, 5 0, 1, 0+1, 5 0, 1, 0+1,5 0, 1, 0+1
Nvidia MediaShield tak tak tak tak
Porty Gigabit Ethernet 2 2 2 1
Nvidia FirstPacket tak tak tak nie
Audio HD Audio (Azalia) HD Audio (Azalia) HD Audio (Azalia) HD Audio (Azalia)
Największe możliwości spośród nowej serii chipsetów Nvidii oferuje model nForce 590 SLI przeznaczony dla entuzjastów. NForce 570 SLI to propozycja dla graczy, a nForce 570 Ultra dla użytkowników poszukujących wydajnej platformy. Dla rynku masowego powstał nForce 550.