Najszybsza karta AGP

Artykuł opisujący kartę graficzną Gainward Bliss 7800GS 512 Golden Sample

Standard AGP wypierany jest przez nowocześniejszą magistralę PCI Express. Czy jednak znaczy to, że użytkownicy starszych systemów, chcąc wyposażyć go w nowoczesną kartę graficzną, muszą pogodzić się z koniecznością gruntownej modernizacji sprzętu?

Kiedy kilka miesięcy temu na rynku pojawiły się pierwsze karty z układem GeForce 7800 GS, wydawało się, że odpowiedź na powyższe pytanie będzie brzmiała: nie. Szybko jednak okazało się, że ich wydajność pozostawia wiele do życzenia, ustępując niekiedy nawet starszym i mniej zaawansowanym technologicznie produktom. Gainward Bliss 7800GS 512 Golden Sample ma szansę zmienić ten stan rzeczy.

Kartę wyposażono w szybką pamięć GDDR3 o pojemności 512 MB, czyli dwa razy więcej niż w konkurencyjnych modelach z serii GS. Dalej jest tylko lepiej. Rdzeń układu, pracujący domyślnie w trybie Enhanced, jest taktowany z prędkością aż 425 MHz, częstotliwość pracy pamięci została natomiast podniesiona do 1250 MHz, czyli o 50 MHz więcej niż w innych kartach z układem GF 7800GS. Dodając do tego fakt, że liczba potoków renderujących wynosi aż 20 (zamiast standardowych 16), można dojść do wniosku, że Bliss powinien być raczej porównywany do kart z końcówką GT, a nie GS!

Gainward Bliss 7800GS 512 Golden Sample
Ocena ogólna (POWER): 82
Opłacalność (ECONO): 47
Układ graficzny: Nvidia GeForce 7800 GS
Pixel/Vertex Shadery: 20/7
Częstotliwość rdzenia/pamięci: 425/1250 MHz
Pojemność pamięci: 512 MB
Czas dostępu/szerokość interfejsu pamięci: 1,4 ns/256-bit
Liczba złącz D-Sub/DVI: 0/2
Wyjście/Wejście wideo: tak/nie
Gwarancja: 36 miesięcy
wysoka wydajność, nowoczesny silnik graficzny, bardzo dobry układ chłodzenia, fabrycznie podkręcona częstotliwość taktowania rdzenia i pamięci
wysoka cena, duże zużycie energii
Cena: 1680 zł
www.mmv.pl

Wyniki testów tylko potwierdzają wyższość produktu ze stajni Gainwarda. Liczba punktów uzyskanych w programie 3DMark03 przez platformę wyposażoną w inną, standardową kartę z chipsetem z rodziny GeForce 7800 GS była mniejsza o około 3000! W grach Bliss również okazał się bezkonkurencyjny. W nowszych produkcjach, takich jak F.E.A.R. czy The Chronicles of Riddick, uzyskał on wyniki o kilkanaście klatek wyższe niż konkurenci. W przypadku gier starszych (np. UT 2004) różnice nie były już tak drastyczne, czasami nawet na niekorzyść testowanej karty, lecz winy należy tu szukać raczej po stronie CPU oraz samej gry. Potwierdza to fakt, że spadek liczby klatek wraz ze wzrostem rozdzielczości jest w przypadku produktu Gainwarda minimalny. Oprócz graczy usatysfakcjonowani powinni być również użytkownicy ceniący ciszę w swoim pececie. Gainward Bliss został wyposażony w system chłodzenia o nazwie SilentFX, który mimo że charakteryzuje się wysoką wydajnością, jest prawie niesłyszalny. Za jedyny mankament można uznać to, że ze względu na zastosowany w nim system odprowadzania powietrza DHES karta zajmuje w komputerze dwa sloty.

Podsumowując, Gainward Bliss 7800GS 512 Golden Sample jest obecnie najszybszą kartą ze złączem AGP, dostępną na rynku. Jednak jakość ma swoją cenę, i to, jak się okazuje, niemałą. Sugerowana cena detaliczna została ustalona przez dystrybutora na ok. 1700 złotych, co jest sumą o kilkaset złotych przewyższającą kwotę, którą normalnie trzeba zapłacić za trochę mniej wydajną kartę ze standardowo taktowanym chipsetem GeForce 7800GS. Dlatego rozważając zakup, warto się zastanowić, czy przy tak wysokiej cenie nie lepszym wyjściem byłaby zmiana platformy na nową, obsługującą standard PCI Express, ze znacznie tańszą kartą, niewiele ustępującą produktowi Gainwarda!