Nie dla „mientkich”

Fani przyjętej bardzo dobrze na rynku klawiatury Zboard z nakładkami do różnych gier powinni zwrócić uwagę na nowy model tego producenta. MERC to kompromis pomiędzy wersją nakładkową a klasyczną klawiaturą, w którym gamepada sterującego ruchem postaci zintegrowano z boku klawiatury. Zapraszamy do testu tego właśnie urządzenia

Nie dla „mientkich”

Nieco ponad dwa lata temu firma Zboard zaskoczyła rynek innowacyjnym pomysłem klawiatury z nakładkami, dzięki którym urządzenie to mogliśmy przedzierzgnąć w doskonale spersonalizowaną do wybranej gry konsolę do grania z systemem bardzo wygodnych klawiszy sterujących ruchem postaci. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty nie tylko przez fanów gier FPP, ale również MMORPG, CRPG i wszelkich innych produkcji wymagających od uczestnika zabawy ciągłego przyciskania całej masy klawiszy. By kontynuować dobrą passę, firma wysunęła nową propozycję w postaci klawiatury ze zintegrowanym gamepadem, niewymagającej niewygodnej mimo wszystko zmiany nakładek.

W modelu o kojarzącej się z solidnymi niemieckimi samochodami nazwie MERC zestaw klawiszy do grania zintegrowano na stałe z lewej strony klawiatury. W tym celu blok główny został nieco przesunięty w prawo, usunięto przyciski sterujące kursorami, a raczej w sprytny sposób zintegrowano je z blokiem klawiszy numerycznych. Dzięki temu po wciśnięciu klawisza [Num Lock] możemy korzystać z niemal typowego układu klawiszy sterujących kursorem i/lub jednocześnie używać bloku numerycznego. Takie zabiegi sprawiły, że klawiatura „na szerokość” niewiele odbiega od przyjętych standardów. W lewym górnym rogu znalazły się przyciski sterujące multimedialnymi funkcjami komputera oraz trzy klawisze pozwalające wywołać dowolną zdefiniowaną przez użytkownika aplikację. To niestety wszystko, jeżeli chodzi o możliwości dokładnej personalizacji przycisków. Również w roli typowej klawiatury MERC sprawuje się dość przeciętnie. Klik jest odrobinę zbyt miękki, a przyciski nieco za wąskie. Używanie jej do szybkiego pisania wymaga przystosowania się też do faktu przesunięcia w prawo bloku głównego.

Zboard MERC
Interfejs: USB
Liczba klawiszy multimedialnych: 7
Liczba klawiszy użytkownika: 3
Liczba klawiszy gamepada: 34
Sterowniki: Windows 2000, XP
Gwarancja: 24 miesiące
rozbudowana baza layoutów dla gier i aplikacji, ergonomiczny układ przycisków i bardzo dobre działanie zintegrowanego gamepada, nawet po naciśnięciu wielu przycisków jednocześnie
brak zintegrowanej podkładki pod nadgarstki, niepełnowymiarowe klawisze bloku głównego i klawiatury numerycznej, brak możliwości przedefiniowania dowolnych przycisków
Cena: 180 zł
www.mmv.pl

W przypadku tego typu urządzenia funkcjonalność przycisków podstawowych ma jednak mniejsze znaczenie. Większe – oczywiście zintegrowany z lewej strony gamepad, który niemal nie różni się pod względem funkcjonalnym od poprzedniej, „nakładkowej” wersji. Brakuje co prawda napisów i układu przycisków spersonalizowanych do wybranej aplikacji oraz możliwości definiowania własnych, niemniej nie ma to aż takiego znaczenia, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dzięki często aktualizowanym sterownikom dla większości popularnych gier możemy pobrać z serwera odpowiedni dla nich rozkład klawiszy. Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt „layoutów”, a nowych wciąż przybywa.

Do samego działania gamepada nie można mieć zastrzeżeń. Duże przyciski „motylka” przeznaczonego do poruszania postacią działają bardzo pewnie. Wszystkie pozostałe klawisze sterujące są z zasięgu dłoni – łatwo dostępne i nawet lepiej rozłożone niż w wersji nakładkowej. Podczas testów nie zdarzyła się ani razu sytuacja zacięcia się klawiatury, nie zanotowałem też opóźnień czy innych problemów związanych z szybkim wciskaniem i zwalnianiem przycisków.

Reasumując, klawiatura Zboard MERC to dobry kompromis pomiędzy wersją „nakładkową” a klasyczną klawiaturą. Dopracowany, ergonomiczny układ przycisków gamepada sprawia, że używanie go do grania staje się czystą przyjemnością, a korzystanie z typowych funkcji klawiatury jest bardziej komfortowe niż w poprzednim modelu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.