Nie tylko Skype

Na liście programów do komunikacji głosowej w Sieci pojawił się kolejny gracz. Twórcy WengoPhone'u mają ambicję pokonać obecnego "sieciofonowego króla" - Skype'a

Od kiedy w odniesieniu do telefonii internetowej możemy używać terminu „boom”, lista tzw. sieciofonów nieustannie się powiększa. Kolejnym kandydatem do detronizacji Skype’a jest Wen-goPhone, darmowy program rodem z Francji.

Interfejs aplikacji jest zbliżony do tego, który znamy z najpopularniejszego obecnie komunikatora – wydaje się, że projektanci wyszli z założenia, że trzeba naśladować dobre wzorce. Znajdziemy tu m.in. książkę kontaktów, historię przeprowadzonych rozmów oraz mechanizm pozwalający na wyszukiwanie kontaktów w sieci Wengo.

Mów i oglądaj

Kiedy już założymy sobie konto i zalogujemy się do programu, możemy prowadzić darmowe rozmowy PC2PC z innymi użytkownikami, korzystać z opcji komunikacji tekstowej IM lub (za drobną opłatą) dzwonić na numery stacjonarne i komórkowe. „Drobne opłaty” to w tym wypadku tylko jeden eurocent za połączenie z krajami zachodniej Europy i Stanami Zjednoczonymi oraz 1,6 eurocenta w Polsce.

WengoPhone jest standardowo wyposażony w opcję umożliwiającą prowadzenie wideokonferencji. Program w roli komunikatora sprawdza się więc całkiem nieźle – jedyną jego wadą jest brak funkcji przesyłania plików.

WengoPhone 0.99
Wymagania: Windows 2000/XP, Linux, 20 MB na dysku
niskie ceny połączeń PC2Phone, niewielkie wymagania systemowe, opcja wideokonferencji
brak możliwości przesyłania plików, drobne opóźnienia i pogłos
Cena: freeware
www.openwengo.com

Waga lekka

Opisywany sieciofon nie jest też zbyt pazerny na zasoby systemowe. Po zminimalizowaniu Wen-goPhone’u do Paska stanu aplikacja obciąża pamięć na poziomie 2-3 MB – to o dwa megabajty mniej niż Skype. Jeśli zaś chodzi o wielkość pasma, które jest wykorzystywane podczas rozmowy, program potrzebuje maksimum 5 KB. Wszystko to sprawia, że WengoPhone jest „lżejszy” niż Skype. Niestety, czasem odbija się to negatywnie na jakości połączeń głosowych. Podczas rozmowy wyczuwa się opóźnienia i słyszalny jest lekki pogłos.

WengoPhone bazuje na protokole SIP, a więc możemy go też łatwo skonfigurować do pracy z innymi usługami VoIP. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by nasze połączenia przechodziły przez serwer proxy, a proces logowania do sieci wykorzystywał SSL. Dodajmy też, że program ten możemy również zainstalować jako wtyczkę do Firefoksa.

Nie tylko dla Okien

Na razie użytkownicy tylko dwóch systemów operacyjnych – Windows i Linuksa – mogą się cieszyć z WengoPhone’u. Twórcy programu pracują jednak nad wersjami przeznaczonymi dla Mac OS-u X i środowisk mobilnych – Pocket PC oraz Windows Mobile. To sygnał, który świadczy o tym, że aplikacja będzie rozwijana i już niedługo może stanowić poważną konkurencję dla Skype’a.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.