Nowa odsłona Media Center PC

Koncepcja komputerów Media Center wciąż jest rozbudowywana. Niedawno Intel zaprezentował nową platformę multimedialną Viiv, która wpisuje się w lansowaną przez tę firmę ideę cyfrowego domu

Do redakcyjnego laboratorium trafił pierwszy komputer zgodny z technologią Viiv: Geo-PC Centimedia eXtreme firmy Komputronik. Postanowiłem sprawdzić, czym platforma Viiv różni się od typowego komputera Media Center, który tak naprawdę jest składany z dowolnie wybranych przez producenta podzespołów. Zadaniem standardu Viiv, podobnie jak miało to miejsce w przypadku platformy Centrino, jest określenie specyfikacji multimedialnej maszyny, która może się składać tylko z pewnej grupy sprawdzonych i zweryfikowanej pod względem wspólnej kompatybilności urządzeń.

Viiv-at nowe!

Standard Viiv umożliwia współpracę między wybranymi urządzeniami elektroniki użytkowej oraz zapewnia użytkownikowi łatwy dostęp do usług online. Dzięki oprogramowaniu wchodzącemu w skład technologii Intel Viiv możliwe będzie stworzenie i skonfigurowanie domowej sieci łączącej m.in. stacjonarne odtwarzacze multimedialne, odtwarzacze DVD, telewizor czy sprzęt hi-fi z komputerem.

Kluczowym elementem platformy są procesory Pentium D, Pentium Extreme Edition lub Core Duo. Do ich obsługi wykorzystane zostaną płyty główne z chipsetami Intel 945/955/975 ze zintegrowanym kontrolerem sieciowym Intel PRO/1000 PM lub Intel PRO/100 VE/VM. Platforma Viiv ma też obsługiwać ośmiokanałowy dźwięk High Definition Audio, opcjonalnym wyposażeniem będzie zaś tuner telewizyjny, który umożliwi oglądanie i nagrywanie wybranych programów telewizyjnych.

LG GSA-5169D
Procesor: Intel Pentium D 920 (2,80 GHz, 2 x 2 MB cache)
Pamięć RAM: Kingston DDR2 1 GB (2 x 512 MB)
HDD: 2 x Samsung SP2004C 200 GB SATA II 8 MB
Napęd optyczny: NEC ND-4551A
Karta graficzna: GeForce 6600 GT 128 MB
Obudowa: SilverStone Lascala LC-18
Wymiary (szer.xwys.xgł.): 425x170x425 mm
Masa: 11,5 kg
Gwarancja: 24 miesiące
siedmiocalowy panel dotykowy, wydajne podzespoły, cicha praca konieczność podłączania zewnętrznego odbiornika IR dla klawiatury i pilota, bardzo wysoka cena
Cena: 8600 zł
www.komputronik.pl

Pod maską

Pod kątem powyższych wymagań zbudowany został nowy model komputera Geo-PC o nazwie Centimedia eXtreme. Jest to sprzęt wydajny i jednocześnie bardzo cichy. Przyjazny dla oka i elegancki wygląd sprawia, że świetnie prezentuje się on na biurku i w salonie pod telewizorem. Wysoką wydajność, zwłaszcza w środowisku wielozadaniowym, zapewnia dwurdzeniowy procesor Intel Pentium D 920. Dzięki zastosowaniu karty graficznej GeForce 6600 GT pecet bez problemów radzi sobie z wysokimi wymaganiami sprzętowymi najnowszych gier. Nie bez znaczenia jest również wykorzystanie szybkich pamięci DDR2 (2 razy po 512 MB) oraz dwóch dysków twardych Samsung SP2004C o pojemności 200 GB. Tak duża przestrzeń w zupełności wystarczy na przechowywanie zarejestrowanych przez tuner TV audycji telewizyjnych.

Wszystkie podzespoły Centimedia eXtreme zostały umieszczone w obudowie firmy SilverStone Lascala LC-18, która jest wyposażona w siedmiocalowy panel dotykowy o rozdzielczości maksymalnej 1600×1024 punkty. Daje to możliwość sterowania komputerem bez konieczności podłączania zewnętrznego monitora, jednak obraz jest niewielkich rozmiarów i normalna praca z wykorzystaniem tylko tego małego ekranika nie wchodzi w grę. W innych zestawach Media Center wbudowany w obudowę wyświetlacz służył do prezentacji informacji o trybie pracy komputera (m.in. odtwarzaniu muzyki, filmów DVD, TV), wykorzystanych zasobach (obciążenie procesora, wolne miejsce na dysku) lub o stanie sterowania playera (np. play, stop, rewind).

Dziwić może nieco sposób podłączenia siedmiocalowego ekranu LCD do karty graficznej. Aby tego dokonać, musimy mianowicie wyprowadzić kabel D-Sub na zewnątrz obudowy i podłączyć do gniazda monitorowego. Niestety, obecnie jest to jedyny możliwy sposób podłączenia miniekranu do karty graficznej, ponieważ nie ma jeszcze akceleratorów z wewnętrznymi złączami wideo.

Z przodu obudowy oprócz wyświetlacza znajdziemy czytnik kart pamięci flash obsługujący nośniki: SmartMedia, CompactFlash I/II, MMC, SD i Sony Memory Stick. Do zestawu dołączona jest bezprzewodowa klawiatura firmy Microsoft z wbudowanym minidżojstickiem (za pomocą którego możemy sterować pointerem – wskaźnikiem myszy) oraz wielofunkcyjny pilot Media Center. Niestety, na obudowie nie znajdziemy odbiornika IR dla tych urządzeń, konieczne jest więc zastosowanie zewnętrznego odbiornika podłączanego do USB. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie czujnika podczerwieni w przednim panelu obudowy. W tej klasie sprzętu, do jakiej należy Geo-PC Centimedia eXtreme, to rzadko spotykana rzecz, która niepotrzebnie szpeci bardzo ładny wygląd całego komputera.

Na pierwszy rzut oka

W porównaniu do Media Center technologia Viiv tak naprawdę nie wnosi niczego nowego od strony technicznej. Wystarczy mieć w komputerze zainstalowane nowoczesne podzespoły, aby nasza maszyna była zgodna z Viiv.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.