Połowa Quad SLI

Idea systemów dwuprocesorowych wśród kart graficznych znana i stosowana była od lat. Dzisiaj za sprawą najnowszej karty GeForce 7950 GX2 powraca aby dać graczom nowe możliwości jakie niesie ze sobą HD Gaming

Grafika z dwoma GPU

Idea dzielenia zadań pomiędzy dwa procesory graficzne w celu uzyskania większej wydajności znana jest od dawna. Prekursorem były tutaj 3dfx Voodoo 2 i ATI Rage MAXX – karty, które dziś już mało kto pamięta. Pierwsza z technologii zastosowanych w tych kartach zakładała łączenie dwóch osobnych modeli, druga natomiast to dwa procesory na jednej karcie. Praktyki takie zarzucono jednak na długi czas, gdyż zadowalające efekty ciągłego wzrostu wydajności udawało się uzyskać innymi technikami. Obecnie przeżywamy powrót do starych, sprawdzonych sposobów za sprawą łączenia kart, jak to jest w przypadku technologii SLI czy CrossFire. Teraz jednak przyszła kolej na „powrót do przyszłości”, czyli łączenie procesorów w obrębie jednej karty.

Czym tak naprawdę jest nasz bohater, czyli GeForce 7950 GX2? To dwa procesory 7900 GT, które konstruktorom udało się połączyć na jednej karcie. Mówiąc: „jedna karta”, nie mam na myśli jednej płytki drukowanej, gdyż karta ta to tak naprawdę dwie płytki połączone ze sobą specjalnym łącznikiem. Osobliwości mamy tutaj więcej, gdyż tylko jedna z płytek wyposażona jest w złącze PCI Express, druga natomiast ma złącze zasilania i wyjścia DVI oraz wyjście TV. Także BIOS umieszczony jest tylko na jednej z nich. To, co identyczne na obu płytkach, to GeForce 7900 GT i 512 MB pamięci GDDR3 oraz płaski system chłodzenia. Każdy z procesorów ma 24 jednostki Pixel Shader i osiem Vertex Shader oraz 16 jednostek ROP, a z własną pamięcią komunikuje się za pomocą 256-bitowej magistrali. Efektywnie mamy więc dwa razy tyle jednostek każdego typu i dwa razy tyle pamięci. Taktowanie rdzenia i pamięci to odpowiednio 500 i 1200 MHz, co sumarycznie daje nam kosmiczną wręcz wydajność 2000 milionów wielokątów na sekundę i przepływność do pamięci rzędu 76,8 GB/s.

Gainward Bliss 7950 GX2 1024MB PCX
Ocena ogólna (POWER): 93
Opłacalność (ECONO): 45
Układ graficzny: Nvidia GeForce 7950 GX2
Pixel/Vertex Shader: 48/16
Częstotliwość rdzenia/pamięci: 500/1200 MHz
Pojemność pamięci: 1024 MB
Czas dostępu/szerokość interfejsu pamięci: 1,4 ns/2 x 256 bitów
Liczba złączy D-Sub/DVI: 0/2
Wyjście/wejście wideo: S-Video/brak
Gwarancja: 36 miesięcy
najwyższa, bezkompromisowa wydajność, nie wymaga płyty obsługującej SLI
głośna praca systemu chłodzenia, duże zużycie energii
Cena: 2695 zł
www.mmv.pl

Można by rzec, że karta nie wnosi nic nowego, gdyż taką samą konfigurację można było uzyskać, wykorzystując dwie karty w trybie SLI. Fakt – dwie karty GeForce 7900 GT w trybie SLI faktycznie dysponują zbliżoną wydajnością, ale do pracy wymagają płyty obsługującej tryb SLI. Tymczasem GeForce 7950 GX2 nie ma takich wymagań, zastosowano tutaj bowiem specjalny PCI Express Switch, który zapewnia odpowiedni podział przepustowości pojedynczej magistrali PCI Express pomiędzy dwa GPU. Dzięki temu karty będzie można bez problemów używać na płytach z pojedynczym złączem PCI Express i na takich, które nie obsługują technologii SLI. Wymagać to będzie jedynie aktualizacji BIOS-u płyty głównej. Możliwość wyboru praktycznie dowolnej płyty uwalnia nas od konieczności stosowania chipsetu wybranego producenta. Zwolennicy platformy bazującej na procesorach Intela wreszcie będą mogli cieszyć się wydajnością technologii SLI na płycie z chipsetem tego samego producenta, co dotychczas nie było możliwe. Pamiętać jednak musimy także o odpowiednim zasilaniu. Nvidia zaleca zasilacz o wydajności prądowej minimum 27 A dla linii +12 V – sama karta zużywa 143 W.

Do naszego laboratorium jako pierwszy trafił egzemplarz Gainwarda – Bliss 7950 GX2 1024MB PCX. Testy wydajności pokazują, iż potencjał drzemiący w tym modelu jest ogromny i praktycznie nie sposób go wykorzystać w dzisiejszych grach. Wydajność w normalnych rozdzielczościach jest na poziomie najwydajniejszych kart jednoukładowych, jednak wraz ze wzrostem rozdzielczości do 1600×1200 i powyżej różnice na korzyść 7950 GX2 stają się znaczne. Widać od razu, że jest to karta gotowa na nową jakość – High-Definition Gaming, czyli grę w wysokiej rozdzielczości na ekranie o dużej przekątnej. Uważni czytelnicy pewnie już zauważyli, że karta ma także tradycyjne złącze SLI, co sugeruje, że jest ona gotowa do pracy w trybie SLI. Tak – w przyszłości będzie możliwość uruchomienia dwóch takich egzemplarzy w trybie SLI, czyli de facto zbudowanie systemów Quad SLI zapewniających grę w rozdzielczości nawet 2580×1600. Na razie jednak musimy poczekać, gdyż nie ma jeszcze odpowiednio dopracowanych sterowników. Widać wyraźnie, że na wzór procesorów nadchodzi nowa era wieloprocesorowych kart graficznych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.