Sieć pod napięciem

W Twoim domu sieć Wi-Fi nie ma dobrego zasięgu, a przeraża Cię kładzenie kabli Ethernet i późniejszy remont? Nie musisz decydować się na tak radykalne kroki. Prezentujemy urządzenia potrafiące przesyłać dane przez istniejącą w każdym budynku instalację elektryczną 230 V

Dostęp do Internetu stracił już znamiona luksusu. Coraz więcej gospodarstw domowych jest podłączonych do globalnej Pajęczyny i intensywnie korzysta z jej zasobów. Częstym problemem okazuje się jednak wpięcie większej liczby domowych maszyn do Internetu. Wzrastająca w naszych domach liczba komputerów sprzyja powstawaniu lokalnych sieci, np. między sąsiadami. O zaletach połączenia wielu pecetów w LAN nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety, stworzenie we własnym zakresie niewielkiej sieci nie zawsze jest proste. Zajęcie to wymaga zazwyczaj sporego wysiłku, np. zaplanowania lokacji poszczególnych elementów LAN-u oraz układania wielu metrów kabli.

Nie zawsze idealne

Tymczasem dzisiaj najpopularniejszą alternatywą „kablowej” sieci wydaje się technologia bezprzewodowa Wi-Fi. I nie ma się co dziwić. Sieci WLAN mają wiele zalet, jednak najważniejszą jest wykorzystanie fal radiowych jako medium transmisyjnego. Dzięki temu, tworząc infrastrukturę sieciową w naszym domu lub biurze, nie musimy korzystać z kabli, a co za tym idzie – nie będzie konieczności dziurawienia ścian, by odpowiednio poprowadzić przewody.

Co ciekawe, największa zaleta tego medium jest jednocześnie jego największą wadą. Prawdą jest, że fale radiowe pozwalają na prawie niczym nieskrępowaną mobilność naszego komputera. Teoretycznie nie ma większego znaczenia, w którym miejscu ustawimy komputer – za pomocą Wi-Fi powinniśmy móc transmitować dane niemal z każdego miejsca w domu. W praktyce nie wygląda to tak optymistycznie.

Prędkość transmisji w znacznej mierze zależy od jakości i mocy sygnału, a ta z kolei jest uzależniona w dużym stopniu od rozmieszczenia pomieszczeń w naszym domu czy biurze. Jak więc zbudować infrastrukturę sieciową, tak aby uniknąć kładzenia dodatkowych kabli i nie korzystać z technologii bezprzewodwej transmisji danych?

Ławka rezerwowych

Alternatywą dla obu wspomnianych sposobów łączenia komputerów jest technologia PowerLine Communication (PLC), zapewniająca możliwość przesyłania informacji w zwykłej sieci energetycznej 230 V.

PLC to metoda transmisji danych, która jako kanał komunikacyjny wykorzystuje istniejące linie zasilające niskiego napięcia. Technologia PLC pozwala na dużą redukcję kosztów w projektach sieci wymagających komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami z uwagi na wyeliminowanie konieczności wykonania odpowiedniej infrastruktury kablowej.

Nowoczesna technologia PLC przynosi też szereg wad wynikających ze struktury sieci zasilającej. Po pierwsze, występują straty sygnału zależne od użytej częstotliwości nośnej. Jednakże straty te nie są stałe w czasie. Kolejną wadą są interferencje generowane przez same urządzenia. Często włączenie urządzenia takiego jak mikser czy pralka powoduje duże zakłócenia w sieci energetycznej, co nie pozostaje obojętne na wydajność transmisji danych. Poza tym do niedawna jedną z głównych barier w upowszechnieniu się PLC była słaba prędkość transmisji. Obecnie standardowe urządzenia mogą przesyłać dane z prędkość do 14 Mb/s. Nie jest to dużo, zwłaszcza w porównaniu ze zdobywającym coraz większą popularność gigabitowym Ethernetem. Jednak i w tym aspekcie coś się ruszyło. Na zakończonych niedawno targach CeBIT kilka firm prezentowało urządzenia PLC oferujące prędkości transmisji rzędu 200 Mb/s.

Internet w gniazdku

Przeglądając portfolio produktów w firmach oferujących sprzęt sieciowy, można zauważyć, że niemal każda z nich stara się mieć w swojej ofercie co najmniej jedną rodzinę urządzeń PLC. W naszym laboratorium mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej kilku produktom różnych firm.

Wśród urządzeń PLC możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Najpopularniejszym jest oczywiście most, inaczej zwany modemem sieciowym. Pokrótce można powiedzieć, że głównym zadaniem takiego adaptera jest umożliwienie komunikacji dwóch i więcej komputerów przy wykorzystaniu sieci energetycznej. Modemy takie kształtem przypominają zasilacze sieciowe, które podłącza się bezpośrednio do komputera, używając popularnej skrętki. Powoduje to, że w naszym komputerze musi się znaleźć także karta sieciowa Ethernet ze złączem RJ-45. Jeśli nasz pecet nie jest wyposażony w ową kartę i z jakichś powodów nie zamierzamy go w nią dozbroić, wówczas powinniśmy się zainteresować np. adapterem TPL-101U firmy TRENDnet. Adapter Powerline USB komunikuje się bezpośrednio z pecetem za pośrednictwem portu USB (niestety, w wolniejszym standardzie 1.1). Dzięki temu możemy podłączyć do LAN-u peceta bez karty sieciowej Ethernet. Pozostałe urządzenia, a więc Most TPL-102E firmy TRENDnet czy też Pentagram PowerNET, to modele wyposażone właśnie w klasyczne złącza RJ-45.

Wszystkie adaptery w formie większej wtyczki elektrycznej są do siebie podobne nie tylko z wyglądu. Charakteryzują się one zbliżonymi transferami – dużych plików na poziomie 700 KB/s, a małych w okolicach 500 KB/s.

Dane techniczne urządzeń PLC
TRENDnet Adapter Powerline USB TPL-101UTRENDnet Ethernet 10/100Mbps Powerline TPL–102ENetgear 85 Mbps Wall-Plugged Ethernet Switch XE104Pentagram PowerNETTRENDnet Bezprzewodowy router Powerline 125Mbps 802.11g TPL-111BR
StandardyIEEE 802.3, IEEE 802.3U HomePlug 1.0.1IEEE 802.3, IEEE 802.3U HomePlug 1.0.1IEEE 802.3, IEEE 802.3U HomePlug 1.0.1IEEE 802.3, HomePlug 1.0.1IEEE 802.3, IEEE 802.3U, IEEE 802.11 b/g, IEEE 802.1x, HomePlug 1.0.1
InterfejsUSB 1.1 typ BRJ-45 10/100 Mb/s4 x RJ-45 10/100 Mb/sRJ-45 10 Mb/sRJ-45 10/100 Mb/s
Predkość transmisji14 Mb/s – powerline,12 Mb/s – USB14 Mb/s – powerline,100 Mb/s – RJ-4585 Mb/s – powerline,100 Mb/s – RJ-4514 Mb/s – powerline,10 Mb/s – RJ-4514 Mb/s – powerline,100 Mb/s – RJ-45,Wi-Fi – 125 Mb/s
Producentwww.trendnet.com.plwww.trendnet.com.plwww.netgear.comwww.pentagram.plwww.trendnet.com.pl
Cena190 zł190 zł370 zł350 zł (za komplet składający się z dwóch adapterów PLC)420 zł
Zaletyprosta instalacjaprosta instalacja, względnie taniprosta instalacja, możliwość podłączenia większej liczby komputerów, dużą prędkość transmisji (PLC)prosta instalacja, względnie taniponadprzeciętna funkcjonalność, serwer DHCP
WadyUSB 1.1stosunkowo drogistosunkowo drogi
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.