Sieciowe nowinki

Funckje sieciowe i internetowe Windows Visty

Była zaplanowana na początek bieżącego roku, później na październik, a teraz na styczeń 2007. My jednak już dziś przedstawiamy jej najważniejsze funkcje sieciowe i internetowe.

!UWAGA:

opisujemy wersję beta 2, w której pewne opcje i okna nie zostały jeszcze w pełni spolonizowane. Nie oceniamy także stabilności i funkcjonalności systemu.

Centrum sieci: wszystko na oku

Microsoft sprawił Viście wygodne centrum sieciowe. Można w nim myszką skonfigurować połączenia LAN i WLAN. Poza tym w razie kłopotów z działaniem sieci, w centrum tym można sprawdzić, gdzie tkwi błąd. Szczególnie w wypadku dużych sieci zapanowanie nad sprawnym ich funkcjonowania nie jest łatwe. Vista służy tu pomocą, wyświetlając mapę (Network map) wszystkich komputerów (nie tylko tych działających pod kontrolą nowego OS-u), bramki i huby.

Osoby w pobliżu: komunikacja

Bez względu na to czy chodziło nam o granie w Internecie, czy o zwykłą wymianę danych konfiguracja sieci nie była do tej pory sprawą łatwą. Przy Viście można o tym zapomnieć, a to dzięki wbudowanej funkcji Osoby w pobliżu. Narzędzie to funkcjonuje jak wyszukiwarka, znajdując poprzez łącza Bluetooth, LAN lub WLAN użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Dzieje się to oczywiście przy założeniu, że osoby te uruchomiły tę usuługę na swoich komputerach. Gdy już znajdziemy w ten sposób kolegów, można im na przykład spontanicznie wysłać zaproszenie na rundkę pasjansa. Odpowiednie połączenie zostaje skonfigurowane automatycznie. W praktyce okazuje się, że to nowe narzędzie komunikacyjne funkcjonuje szybko i sprawnie. Użytkownicy usługi Osoby w pobliżu mogą mieć niestety takie same nazwy. Trzeba zatem upewnić się za pomocą e-maila czy komunikatora co do tożsamości osoby, z którą chcemy nawiązać kontakt.

Współpraca w systemie Windows: prezentacje

Współpraca… to obiecujący program prezentacyjny i komunikacyjny, który umożliwi grupie użytkowników optymalne współdziałanie. Uczestnicy łączą się dzięki funkcji Osoby w pobliżu w grupę roboczą. Inicjator spotkania może udostępnić współpracownikom określone okienka lub cały Pulpit swojego komputera, i to w czasie rzeczywistym. Można nawet wysyłać uczestnikom konferencji informacje za pośrednictwem metody przeciągnij i upuść. Niewątpliwie Współpraca w systemie Windows ma wielki potencjał, a wręcz doskonale nadaje się do prowadzenia prezentacji przez Internet.

Internet Explorer 7: Liczy się bezpieczeństwo

Nowy Internet Explorer stawia mocno zarówno na bezpieczeństwo, jak i na lepszą, wygodniejszą obsługę. Żeby surfowanie stało się wygodniejsze, w programie zaimplementowano możliwości przeglądania stron w zakładkach. Dzięki niemu możliwe jest wygodniejsze zarządzanie wszystkimi otworzonymi stronami. Tę funkcję wcześniej mieli do dyspozycji użytkownicy Opery i Firefoksa. Również miniaturowy podgląd (patrz: ilustracja wyżej) wszystkich otwartych okienek jest nowością już tylko dla Microsoftu. Apple stosuje tę funkcję od lat. Nazywa się tam ona Expose i prezentuje obok siebie nie tylko okienka przeglądarki, ale także wszystkie pozostałe okienka programów.

Ciekawą opcję przeglądarka oferuje po wydaniu polecenia Podgląd wydruku. Otóż dzięki funkcji Dopasuj przez zmniejszanie możemy łatwo manipulować wielkością strony, którą zamierzamy wydrukować, by odpowiednio zagospodarować powierzchnię papieru.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Internet Explorer 7 oferuje, oprócz obowiązkowego już blokowania okienek pop-up, również filtr antyphishingowy. Kontroluje on, czy podawane certyfikaty stron są ważne i ostrzega przed możliwymi atakami. Testując działanie tej funkcji, odnieśliśmy pozytywne wrażenie. Czy jednak okaże się ona skuteczną ochroną w praktyce, trudno na razie ocenić.

Kalendarz: przejrzyście i na czasie

Największą nowością w Kalen-darzu systemu Windows jest pobieranie terminów online. Jeśli na przykład jakaś strona internetowa ma wbudowany kalendarz imprez, użytkownik może go bezpośrednio stamtąd wgrać do terminarza systemowego. Aby łatwiej orientować się w licznych internetowych kalendarzach, wpisy można oznaczać różnymi kolorami. Szczególnie praktyczne jest to, że Windows automatycznie uaktualnia terminy. Jeśli wpisy w wersji online się zmieniają, automatycznie modyfikowany jest również terminarz lokalny. Dzieje się to za pośrednictwem kanału RSS, który stale kontroluje pojawianie się nowych informacji na określonych stronach WWW.

Windows Mail: szukanie i kasowanie

Aby poradzić sobie z codziennym zalewem wiadomości, potrzeba dwóch rzeczy: dobrego filtra antyspamowego i skutecznego wyszukiwania. Obie są zintegrowane z Windows Mail, następcą Outlook Expressa. Funkcja wyszukiwania jest już od dawna znana z programu Thunderbird: użytkownicy mogą za pomocą masek filtrować swoją pocztę w czasie rzeczywistym. Wiadomości, które nie odpowiadają kryteriom wyszukiwania, nie są przez Windows Mail wyświetlane.

Żeby do komputera nie dostawały się wielkie stosy reklamowych śmieci, Microsoft wbudował w program pocztowy technologię SmartScreen. Umożliwia ona automatyczną kontrolę wiadomości i odsiewanie spamu i e-maili z phishingiem. W teście ten program antyspamowy wypadł dość dobrze.

Wnioski: dobre wrażenia, dużo do zrobienia

W kwestiach pracy sieciowej i Internetu sporo się zmieniło. Doczekaliśmy się wreszcie Centrum sieci, w którym wszystkie istotne informacje widać na pierwszy rzut oka. Również Internet Explorer i nowy klient poczty robią dobre wrażenie. Zanim jednak pojawi się finalna wersja, Microsoft ma jeszcze sporo do zrobienia. Na razie działanie programów trudno nazwać bezproblemowym.