Sprytna odzież

Sprytne ubrania - odzież z wbudowaną elektroniką

Co będziemy nosić w przyszłym sezonie? Może szarfę Tap Tap, która rejestruje i „odtwarza” dotyk, na przykład przytulenie ukochanej? Uzależnieni od SMS-ów zachwycą się „mówiącą koszulką” (Talking T-Shirt), „klepiącą” w ramię, gdy właściciel otrzyma wiadomość tekstową.

Heartbeat Hoodie, czyli kaptur z wbudowanym aparatem fotograficznym, pozwalający automatycznie zarejestrować najważniejsze wydarzenia dnia, to wymarzony sprzęt dla twórców blogów. Aparat jest sterowany czujnikiem mierzącym tętno, a tym samym poziom emocji. Gdy właściciel staje się podekscytowany i jego serce bije szybciej, automatycznie wykonywane są zdjęcia. W ten sposób aparat samodzielnie rozpoznaje i rejestruje najbardziej emocjonujące momenty.

Osobom towarzyskim i lubiącym nawiązywać nowe znajomości możemy polecić Createware. To opracowane przez France Telekom ubranie łączące funkcje palmtopa i telefonu komórkowego. Dzięki portowi Bluetooth znajdujące się blisko siebie osoby, które noszą Createware, mogłyby automatycznie wymieniać dane. W koszulkę wmontowany jest wyświetlacz, do którego dane wprowadzamy za pomocą pilota.

Komputeryzacja ubrań to nie tylko kwestia mody, ale także wygody. The Phony Glove, czyli rękawica z wbudowanym headsetem, pozwala rozmawiać przez telefon komórkowy bez konieczności trzymania go w ręku. Co ciekawe, mikrofon wmontowany jest w mały palec The Phony Glove, a słuchawka w kciuk, rozmawia się więc, trzymając dłoń w geście symbolizującym korzystanie z telefonu. Opisywana rękawiczka to tylko prototyp, ale podłączane do telefonu komórkowego hełmy z wbudowanymi słuchawkami i mikrofonem dla narciarzy i motocyklistów są już dostępne w sklepach.

Kurtka na każdą sytuację

Wadą wszystkich tych fascynujących gadżetów jest to, że pozostają one… wirtualne. Istnieją w formie działających prototypów, lecz do tej pory nie wyszły poza fazę laboratoryjną i na dobrą sprawę nie wiadomo, czy kiedyś ktoś zdecyduje się je produkować i sprzedawać. Istnieje jednak całkiem sporo „inteligentnej odzieży”, którą już dziś można kupić.

Oprócz prostych modeli, zawierających wbudowany odtwarzacz muzyczny, taki Clone Mini Disc Jacket firmy Burton to kurtka z wbudowanym odtwarzaczem minidysków firmy Sony, z panelem sterującym w kołnierzu.

Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie kurtek dostępnych już na rynku jest model Galileo firmy Interactive Wear. Ma ona specjalną kieszeń na układ P100, będący zintegrowanym odtwarzaczem MP3 i telefonem GSM. Biegnącymi wewnątrz materiału przewodami chip ten podłączony jest do głośników oraz mikrofonu umieszczonych w kołnierzu, a także panelu sterowania na lewym rękawie. Na wysokości prawej piersi znajduje się specjalny przycisk alarmowy. Można go zaprogramować, by wybierał na telefonie komórkowym numer alarmowy i odtwarzał wcześniej przygotowany komunikat. Dodatkowo w Galileo wbudowany jest bezwładnościowy czujnik upadku, aktywujący alarm w sytuacji, gdy właścicielowi coś się stanie. Na lewym barku znajduje się ukryta antena odbiornika GPS. Dzięki połączeniu z telefonem istnieje możliwość automatycznego podania swojej pozycji służbom ratunkowym – funkcja, która może okazać się przydatna np. narciarzom czy podróżnikom, ale także osobom chorym na serce. Opcjonalny moduł Bluetooth pozwala stale przesyłać pozycję użytkownika przez Internet. Bezpieczeństwo na drodze po zmroku zwiększa aktywowane przez użytkownika świecenie szwów.

Specjalnie dla pań

Specjalnie z myślą o kobietach opracowano koszulkę mierzącą poziom promieniowania UV i stosownie do tego wydzielającą witaminę E oraz enzymy chroniące skórę przed starzeniem. Paniom powinna też przypaść do gustu „lotnicza sukienka” (Airplane Dress) – ubranie wykonane z włókna szklanego i zmieniające kształt po naciśnięciu guzika na pilocie. Zmienia się również kształt butów Muk Lux Flux, tym razem stosownie do szybkości i sposobu poruszania się. Nie ma to znaczenia praktycznego, jak w przypadku butów Adidas-1 (patrz: „$(LC169636:Sportowe układy)$”), a jedynie wizualne.

Nerki na ciepło

Osobom, którym najbardziej zależy na zdrowiu, a nie rozrywce czy komunikacji dedykowane są wyroby firmy WarmX. Są to specjalne wersje koszulek z wbudowanym… ogrzewaniem na wysokości nerek. Zasilane dwunastowoltową baterią ocieplacze mogą być regulowane, w zależności od warunków pogodowych, silniej lub słabiej grzejąc wrażliwe na przeziębienie organy. Po odpięciu i wyjęciu ze specjalnej kieszonki układu zasilająco-sterującego można taką bieliznę normalnie prać. Tegoroczna nowinka będzie zapewne za parę lat bardzo popularna wśród nastolatek, paradujących dziś z gołymi brzuchami nawet przy temperaturach bliskich zera stopni Celsjusza.

Odzież diagnozująca stan zdrowia i automatycznie podejmująca działania lecznicze to następny logiczny krok w ewolucji. Tego typu odzież, zawierająca układy monitorujące akcję serca, poziom zmęczenia oraz wykrywajce i analizujce odniesione obrażenia jest przygotowywana dla żołnierzy.