Widok na Vistę

Wrażenia z kontaktu z polską wersją beta 2 Windows Visty

Rozwój Visty robi wrażenie. Pierwsze wersje testowe trudno było odróżnić od Windows XP. Z czasem okazywało się jednak, że jego następca będzie dysponował nie tylko odmiennymi mechanizmami, ale także zupełnie nowym wyglądem. Nie mogliśmy się doczekać, kiedy będziemy mogli przyjrzeć się im bliżej. Nawiasem mówiąc, trzeba nieco czasu, by oswoić się zarówno z mocno zmienionym interfejsem, jak i nieco innym niż w XP rozmieszczeniem elementów i funkcji systemu. Na dodatek programiści z Redmond wyposażyli swe kolejne „dziecko” w nowe opcje. Czas pokaże, czy opracowywany od ponad 5 lat system spełni oczekiwania użytkowników. Oto przed Wami wnioski z pierwszego spojrzenia na wersję beta 2 Windows Visty w polskiej wersji językowej.

!UWAGA:

system jest wciąż w trakcie tworzenia. Wiele nazw opcji, okien, a przede wszystkim Pomoc nie zostały jeszcze spolonizowane. Trudno nam także w jakikolwiek sposób oceniać stabilność nowego OS-u.

Aero: więcej informacji na małej powierzchni

Pulpit Visty jest zdominowany przez Aero- nowy interfejs zapewniający efekty wizualne, takie jak m.in. półprzezroczyste okna. Tak nowatorski Pulpit nie tylko elegancko wygląda, ale jest też praktyczny. Na przykład Pasek zadań i Menedżer zadań Windows oferują teraz podgląd na żywo: jeśli w jakimś okienku wyświetla się film, również zawartość miniaturowego okienka podglądu jest animowana (patrz: ilustracja powyżej). Równie praktycznie wyglądają ikonki folderów. Wirtualna teczka zawiera kartki lub obrazki pokazujące zawartość plików. W ten sposób użytkownik natychmiast widzi, jakie dokumenty Worda, tabele Excela, zdjęcia czy filmy znajdują się w poszczególnych folderach.

Aby korzystać w pełni z Aero, trzeba mieć kartę graficzną zgodną z DirectX 9, inaczej Vista automatycznie przełączy się w uproszczony tryb Windows Vista Classic. Nie zmieni się wprawdzie ogólny wygląd Pulpitu czy komfort użytkowania, ale znikną częściowo efekty graficzne: wyłączone zostaną przezroczystość i animowany podgląd, zaś okienka stracą efekt trójwymiarowości.

!UWAGA:

włączenie Aero bez poprawnego zainstalowania sterowników karty graficznej może skończyć się poważnym bałaganem na Pulpicie.

Skalowanie DPI: ikony w rozdzielczości HD

Vista jest przystosowana do obsługi obrazu HD. Microsoft dopasował ikonki i opisy do wciąż rosnących rozdzielczości nowoczesnych monitorów. Jest to istotne, ponieważ przy wzrastającej rozdzielczości ikony stają się coraz mniejsze i mniej czytelne. Teraz będzie można płynnie, zamiast skokowo, regulować wielkość ikon za pomocą opcji Dostosuj rozmiar czcionki (DPI). Dodatkowo Microsoft zmienił format zapisu ikon z dotychczas stosowanej grafiki bitmapowej na wektorową. Ustawienia dla całego systemu można zmienić za pośrednictwem opcji Personalizacja | Dostosuj rozmiar czcionki (DPI) na Pulpicie. Jeśli jednak ktoś chciałby widzieć większe ikonki tylko w jednym folderze, może zdefiniować ich wielkość dla każdego folderu osobno, bezpośrednio w okienku Komputer (wcześniej: Mój komputer).

Menu Start: porządek na liście

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to nowe menu Start. Inaczej niż to było do tej pory, lista programów nie otwiera się z boku, ale pozostaje na miejscu, nad przyciskiem Start. Mamy dzięki temu większy porządek. Aby zobaczyć skróty do wszystkich aplikacji, wystarczy tylko wybrać opcję Wszystkie programy. Dodatkowo mamy możliwość uruchomienia konkretnego programu poprzez wpisanie jego nazwy (a nawet jej części) w polu Rozpocznij wyszukiwanie. Wystarczy po prostu podać pierwsze kilka liter nazwy (patrz: ilustracja obok) i wcisnąć klawisz [Enter], by wywołać systemowy Notatnik czy Kalkulator.

Szukanie na Pulpicie: wszystko można znaleźć

W Viście prawie każde okienko ma po prawej stronie u góry pole wyszukiwania. Nawet w Panelu sterowania istnieją opcje wyszukiwania; wystarczy sformułować pytanie, a Vista poszuka odpowiedzi w Pomocy albo w Internecie.

!UWAGA:

podobnie jak Safari Apple’a czy Mozilla Firefox, również nowy Internet Explorer 7 ma w prawym górnym rogu okienko zintegrowanej wyszukiwarki.

Zapisywanie: wirtualne foldery

Użytkownicy pozbawieni zmysłu organizacyjnego mogą się cieszyć. Wszystko jedno, gdzie będą zapisywać dane w Viście – wirtualne foldery porządkowe i tak będą wiedziały, gdzie ich szukać. Foldery te nie zawierają typowych zbiorów, a tylko grupują pliki, które mają ze sobą coś wspólnego. Przykładowo: jeśli mamy dokument, który właściwie powinien znajdować się w dwóch folderach: „pan Kowalski” i „listy urzędowe”, to do tej pory trzeba było podejmować decyzję, czy skopiować plik i przechowywać go w obu folderach (dwa razy tyle pracy i podwójne zużycie miejsca na dysku), czy zapamiętać, w którym miejscu go zapisaliśmy. Teraz mechanizm zachowuje się jak folder: wystarczy go kliknąć i już mamy właściwy plik.

Krótki przegląd wszystkich wersji Visty
Nazwa Opis
Vista Ultimate To najbardziej rozbudowana wersja, zawierająca wszystkie funkcje pozostałych, bez żadnych ograniczeń.
Vista Enterprise Klienci korporacyjni otrzymają Vistę z szyfrowaniem dysku metodą BitLocker oraz wirtualnym PC Express.
Vista Business Podobnie jak w wersji Enterprise, firmy otrzymają wszystko, oprócz podsystemu do zastosowań uniksowych.
Vista Home Premium Ta wersja jest najbardziej zbliżona do XP Professional. Obsługuje Tablet PC i Media Center.
Vista Home Basic Przeznaczona dla prywatnych użytkowników i pozbawiona Aero, ta wersja będzie prawdopodobnie sprzedawana jako OEM.
Vista Starter Kraje rozwijające się otrzymają tylko 32 bity i ograniczoną liczbę funkcji.
Vista N Aby dopasować się do wymagań UE, Microsoft stworzy wersje Home Basic N oraz Business N, pozbawione Windows Media Playera. Nie zostało jeszcze ustalone, czy będą one miały obniżoną cenę.