Więcej niż PDA

W rękach biznesmenów (choć nie tylko) coraz częściej zauważamy połączenie telefonu i palmtopa. Wyjątkowa użyteczność tego typu urządzeń sprawia, że tzw. palmofony są coraz popularniejsze. Dlatego przetestowaliśmy możliwości bardzo ciekawego Qteka 9000

Palmofony zyskują na popularności. Wyposażone w mobilną wersję systemu operacyjnego Windows coraz częściej goszczą w kieszeniach zwykłych użytkowników. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest kilka, jednak najważniejszą wydaje się wciąż spadający koszt zakupu sprzętu. Mimo że ceny tego typu urządzeń nadal oscylują w granicach kilku tysięcy złotych, ponadprzeciętna funkcjonalność palmofonów rekompensuje tak znaczny wydatek. Obecnie kupno uniwersalnego minikomputera, który jednocześnie może służyć jako telefon komórkowy, zestaw do nawigacji, odtwarzacz multimedialny, aparat cyfrowy itd., w cenie około 2-4 tys. zł nie stanowi już problemu. Jednym z takich urządzeń jest przetestowany HTC Qtek 9000.

Nie tylko software

Na pierwszy rzut oka palmofon nie wyróżnia się znacząco wśród podobnych urządzeń. Dopiero po rozłożeniu PDA ukazuje cały swój potencjał. Po pierwsze, Qtek 9000 wyposażony został w wygodną klawiaturę QWERTY. Dzięki temu napisanie SMS-a czy e-maila nie stanowi najmniejszego problemu. Jednak najbardziej rzucającym się w oczy szczegółem jest całkiem spory, obrotowy ekran dotykowy palmofona o rozdzielczości 640×480 punktów. Dzięki temu użytkownik może korzystać zarówno z klawiatury, jak i ze specjalnego rysika, kreśląc litery na dotykowym ekranie.

Dużą zaletą palmofonu jest obecność wielu interfejsów komunikacyjnych. Oprócz standardowego Bluetootha Qtek przesyła dane, używając zintegrowanego modemu GPRS/EDGE/UMTS, portu IrDA i modułu WLAN 802.11b/g. Interfejsy umożliwiają szybką komunikację oraz współpracę z pełną gamą akcesoriów, natomiast dzięki obecności karty Wi-Fi łatwo skorzystamy z zasobów Internetu, znajdując się w zasięgu jednego z coraz popularniejszych hotspotów. Ponadto Qtek 9000 wyposażony jest w aparat cyfrowy z matrycą 1,3 megapikseli i niewielką kamerę wideo. Za jej pomocą oraz przy wykorzystaniu technologii UMTS możliwe są np. telekonferencje lub zastosowanie Qteka jako wideotelefonu. Model 9000 ma gniazdo na karty pamięci SD oraz MMC/SD, dzięki czemu bez problemu rozbudujemy pamięć urządzenia.

PDA w kieszeni

Urządzenie pracuje pod kontrolą najnowszego systemu operacyjnego dla PDA ze stajni Microsoftu, czyli Windows Mobile 5.0. Jest to kolejna, poprawiona wersja mobilnych Okienek. Zmieniony został między innymi model zarządzenia pamięcią, co powoduje wydłużenie czasu pracy urządzenia na bateriach oraz wyeliminowanie ryzyka utraty danych, gdy akumulatory wyczerpią się całkowicie. Qtek 9000, będący równocześnie komputerem kieszonkowym i telefonem komórkowym, charakteryzuje się dużą ergonomią i bogatą funkcjonalnością.

HTC Qtek 9000
Dane techniczne: GSM 900/1800/1900 MHz, GPRS/UMTS Interfejsy: USB, IrDA, Bluetooth, IEEE 802.11b/g
Ekran: 3,6 cala, 640×480 punkty, dotykowy
Aparat cyfrowy: 1,3 Mpix, obsługa kart pamięci SD/MMC
Wymiary [mm]/masa [g]: 131x79x21/285
czytelny ekran, klawiatura, bogate funkcje komunikacyjne, kamera wideo
wysoka cena, duża masa
Cena: 3999 zł
www.infopolis.pl

Prawie jak pecet

Oprócz funkcji telefonicznych model 9000 umożliwia dostęp do poczty elektronicznej, synchronizację zadań i kalendarza z programem Microsoft Exchange i Outlook oraz obsługę multimediów. Qtek ma zainstalowane specjalne wersje popularnych aplikacji pakietu Microsoft Office. Mobilny Word czy też Excel umożliwiają nie tylko przeglądanie plików w odpowiednich formatach, ale także edycję i tworzenie nowych dokumentów. Wyjątek stanowi jedynie PowerPoint, pozwalający tylko na przeglądanie wcześniej przygotowanych prezentacji. Poziom zgodności pecetowych wersji plików z dokumentami poddanymi konwersji do formatu obsługiwanego przez mobilnego Worda lub Excela jest bardzo duży i powinien zadowolić przeciętnego użytkownika. Oprócz tego może on korzystać z szeregu aplikacji standardowo obecnych niemal w każdym telefonie. Ponadto w Qteku z łatwością zainstalujemy sobie niemal dowolny zestaw programów dla Windows Mobile, jak również wiele apletów Javy. Dobrym przykładem jest AutoMapa XL. Aplikacja ta w połączeniu z odbiornikiem GPS stanowi bardzo użyteczny i funkcjonalny zestaw do nawigacji. Odbiornik GPS może komunikować się z Qtekiem np. za pomocą interfejsu Bluetooth.

HTC Qtek 9000 charakteryzuje się niezwykle bogatą funkcjonalnością. Palmofon ten jest godny polecenia bardzo majętnym osobom, często pracującym poza biurem. Cena tego cacka wynosi prawie 4000 zł.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.