Zmieszczę tam wszystko

Kiedy przed dwoma laty firma Google udostępniła konta pocztowe o pojemności jednego gigabajta, mało kto wierzył, że inni usługodawcy zdecydują się oddać za darmo aż tyle miejsca na serwerach. Niesłusznie - skrzynek gigantów jest coraz więcej

W kwietniu 2004 roku zamieściliśmy w CHIP-ie artykuł „Wielka poczta”. Wyglądało wtedy na to, że istnieje tylko gigabajtowy Gmail, a inni usługodawcy co najwyżej zastanawiają się nad tym, czy udostępnić za darmo równie duże konta. Wiele osób przypuszczało, że mamy do czynienia wyłącznie z marketingową zagrywką Google’a i że za jakiś czas skrzynki należące do domeny gmail.com po prostu znikną, a po upływie kilku miesięcy wszyscy inni także przestaną bawić się w filantropów i szastać miejscem na dyskach własnych serwerów.

Minęło jednak trochę czasu, Gmail jak działał, tak działa (oddając zresztą jeszcze większą ilość miejsca na listy), a gigabajtowa oferta nie wydaje się już właściwie niczym niezwykłym. I właśnie takim megakontom pocztowym poświęcimy kilka następnych stron.

Ja też to zrobię

Gwoli ścisłości wypada przyznać, że w ślady właścicieli Google’a dość szybko poszli inni – konto o pojemności jednego gigabajta zaoferowali Spymac, Rediff i Walla!. Czy komuś te nazwy coś mówią? Jeśli nie, to nie ma się czego wstydzić. Żaden wymieniony serwis nie jest w Polsce popularny, a dwa ostatnie można nawet nazwać egzotycznymi – siedziby oferujących je firm znajdują się w Indiach i w Izraelu. Przy okazji nie zaszkodzi przypomnieć, że zagraniczne serwisy rzadko kiedy pozwalały na pisanie listów zawierających polskie znaki diakrytyczne – jeśli nawet widzieliśmy na ekranie rodzime „ogonki”, to odbiorca e-maila miał już do czynienia z „krzaczkami”.

Nasi rodzimi giganci Internetu sprawiali wówczas wrażenie nieco zapóźnionych. Onet pozwalał założyć raptem dziesięciomegabajtowe konto, 256 MB proponował portal O2, a do zakładania równie dużych skrzynek dopiero przymierzała się Wirtualna Polska. Ale jak już powiedzieliśmy, czas płynął i pojawiało się coraz więcej propozycji mogących dorównać ofercie Google’a.

Dużo, ale za darmo

Przyjrzyjmy się zatem wybranym publicznym skrzynkom pocztowym. Wymagamy od nich tylko dwóch rzeczy. Po pierwsze, muszą być duże. Oczywiście fajnie byłoby ustalić, co to właściwie oznacza. Przyjmijmy, że duże konto to takie, które potrafi przechować listy o łącznej objętości przynajmniej jednego gigabajta. Po drugie, interesują nas wyłącznie usługi darmowe.

Musimy zauważyć, że w dziedzinie gigabajtowych skrzynek pocztowych dorównujemy obecnie wielkiemu światu. Największe rodzime portale nie zajmują się już drobnicą – każdy jest gotów oddać za darmo przynajmniej jeden gigabajt na serwerze. W zasadzie moglibyśmy zatem ograniczyć się do zaprezentowania polskiej oferty, ale poświęcimy także nieco miejsca serwisom zagranicznym. Opiszemy bliżej dwa – naszym zdaniem najciekawsze.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że wiele opcji konfiguracyjnych związanych z opisywanymi kontami jest dostępnych wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki WWW. Co prawda nie każdy lubi korzystać z browsera podczas czytania lub pisania listów, ale czasami naprawdę warto – zwykły klient e-mailowy nie pozwoli nam np. włączyć automatycznego odzewnika.

Interia.pl

Kiedy zdecydujemy się skorzystać z oferty Interii, mamy do wyboru dwie możliwości: nasz adres pocztowy będzie należał albo do domeny interia.pl, albo poczta.fm. Wypada uczciwie uprzedzić, że proces rejestracji konta wymaga podania naprawdę dużej liczby informacji – nawet biorąc pod uwagę fakt, że w darmowym serwisie właśnie tego należałoby się spodziewać. Przebolejmy to – w końcu skrzynka nie znajduje się na serwerze jakiejś instytucji dobroczynnej. I pogódźmy się z tym, że już na dzień dobry otrzymamy poza listem powitalnym pięć przesyłek reklamowych, a w tej części okna, w której prezentowana jest treść e-maili, zobaczymy flashową reklamę.

Tyle o minusach skrzynki. Pora pokazać jej zalety. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na interfejs – właśnie ten przygotowany przez programistów Interii wydaje się najbardziej funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. W prezentowanym na ekranie głównym panelu znajdziemy zakładki Poczta, Kontakty, Notatki i Organizer. Dzięki tym czterem modułom możemy uznać, że nasze konto służy nie tylko do wysyłania i odbierania listów, ale pełni też funkcję programu do zarządzania informacjami osobistymi. Zwracam na to uwagę, ponieważ podobną funkcjonalność oferuje jeszcze tylko jeden usługodawca.

Poświęćmy kilka zdań pojemności skrzynki pocztowej. Interia kusi jednym gigabajtem, ale zaraz po założeniu konta dowiadujemy się, że do dyspozycji mamy 100 MB przestrzeni na dysku. Oszustwo? Wcale nie – naprawdę możemy mieć dużą skrzynkę, ale musimy tego sami zażądać. Wystarczy, że klikniemy odnośnik Ustawienia i w sekcji Pojemność konta zaznaczymy pole 1024 MB.

O2.pl

Prostota, prostota, prostota – tyle dałoby się powiedzieć o koncie w portalu O2. Nie powinien nas jednak zrażać dosyć siermiężny interfejs prezentowany w oknie przeglądarki WWW. Dostaniemy tutaj bowiem za darmo takie funkcje i narzędzia, za które u innych trzeba zazwyczaj płacić.

Ale po kolei. W portalu możemy założyć konto o pojemności 1 GB. Nasz adres będzie należał do domeny o2.pl, go2.pl lub tlen.pl. Jeżeli zdecydujemy się łączyć ze skrzynką za pośrednictwem przeglądarki internetowej, na ekranie zobaczymy tylko okno prezentujące nagłówki odebranych listów. Krótko mówiąc, poczta w portalu O2 to poczta bez dodatków i na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że usługodawca niespecjalnie się wysilił.

Kliknijmy jednak odnośnik Opcje. Znajdziemy tutaj bezpłatne dodatki, za które inni usługodawcy żądają pieniędzy. Weźmy choćby Vacation Reply. Jest to autoresponder pozwalający udzielać automatycznych odpowiedzi na otrzymane listy. Przyda się na wakacjach czy urlopie. Równie użyteczny okazuje się moduł przekierowujący odebrane e-maile na wskazany adres.

Jeżeli potrzebne nam jest wyłącznie konto e-mailowe i potrafimy obyć się bez wyszukanego interfejsu, skorzystajmy z oferty O2. Docenią ją zwłaszcza ci, którzy nie łączą się ze swoją skrzynką za pośrednictwem przeglądarki WWW, ale wolą używać klienta poczty elektronicznej.

Darmowe konta pocztowe o dużej pojemności
KontoGmailInteriaO2OnetRediffmailSpymacWalla!WPYahoo!
WWW [http://]gmail.comwww.interia.plwww.o2.plwww.onet.plmail.rediff.comwww.spymac.comwww.walla.comwww.wp.plwww.yahoo.com
Parametry konta
Pojemność skrzynki2,5 GB1 GB1 GB1 GB1 GB1 GB1 GB3 GB1 GB
Maks. objętość jednej wiadomości10 MB10 MB20 MB10 MB10 MB25 MB10 MB20 MB25 MB
Obsługa polskich znakówttttnnttt
Książka adresowattttttttt
Wyszukiwanietnntntttt
Obsługa przez POP3ttttntntn
Ochrona antyspamowattttttttt
Ochrona antywirusowantttttttt
Filtrytntttnntn
Dołączanie reklam do listówttntttttt
t – tak, n – nie
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.