240 na liczniku

Test bezprzewodowej karty sieciowej

240 na liczniku

Perspektywa korzystania z komputera pozbawionego uciążliwych kabli czy to zasilających, czy też sieciowych z pewnością dla wielu z nas jest bardzo kusząca. O ile z przewodu elektrycznego raczej trudno zrezygnować, o tyle kabel sieciowy z powodzeniem jest zastępowany przez infrastrukturę bezprzewodową. O zaletach sieci Wi-Fi napisano już bardzo wiele. Jednak podstawowymi jej bolączkami są niższe transfery danych w porównaniu z tradycyjnymi sieciami kablowymi oraz ograniczenia wynikające z dopuszczalnej odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.

Tymczasem w portfolio produktowym firmy Netgear pojawiła się ciekawa karta bezprzewodowa z interfejsem PCMCIA – RangeMax 240 Wireless Notebook Adapter WPNT511. Jej największym atutem jest przede wszystkim bardzo duża prędkość transmisji, osiągana dzięki zaimplementowanej technologii RangeMax 240. Według zapewnień producenta wydajność transferów ma być porównywalna z prędkościami transmisji danych w zwykłej sieci kablowej 100 Mb/s. Dodatkowo ma wzrosnąć dopuszczalny zasięg karty. Jak pokazały badania, zapewnienia producenta nie są bez pokrycia. Podczas testu transfery oscylowały między 6,5 a 8,8 MB/s, w zależności od odległości karty od routera. Co ciekawe, transfery były nadal bardzo wysokie, nawet pomimo ciągłego zwiększania odległości pomiędzy kartą a routerem. Sygnał zanikał dopiero w odległości około 30 m od routera, głównie dlatego, że na przeszkodzie stały trzy grube ściany. Jedynie podczas testów w trybie ad-hoc urządzenie uzyskało słabe rezultaty. W tym przypadku transfery drastycznie spadły do poziomu około 0,7 MB/s.

Netgear RangeMax 240 Wireless Notebook Adapter WPNT511
Ocena ogólna (POWER): 64
Opłacalność (ECONO): 30
Standard komunikacji: IEEE 802.11g
Maks. prędkość transmisji: 240 Mb/s
Interfejs: PCMCIA
Szyfrowanie WEP/WPA/WPA2: 128-bit./tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
bardzo duża wydajność, przyjazne użytkownikowi oprogramowanie
wysoka cena, brak możliwości wyłączenia karty za pomocą oprogramowania
Cena: 450 zł
www.netgear.com

Warto wspomnieć także o dołączonym przez producenta ciekawym oprogramowaniu, które jest proste i przejrzyste. Dzięki niemu możemy poprawnie i w łatwy sposób konfigurować parametry karty. Aplikacja oferuje między innymi możliwość tworzenia profili w celu łatwego korzystania z różnych punktów dostępu do Internetu. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania połączenia oraz ustawienia zabezpieczeń sieci (WEP, WPA).

Niestety, za ponadprzeciętną wydajność trzeba słono zapłacić. Karta Netgear RangeMax 240 WPNT511 nie należy do najtańszych – kosztuje, bagatela, 450 zł.