500 GB szybko podane

Jeżeli potrzebujemy bardzo szybkiego i pojemnego dysku, znajdziemy do w ofercie Western Digital. WD5000KS jest obecnie najszybszą pięćsetką dostępną na rynku

500 GB szybko podane

Kończy się miejsce na dysku? Jeśli tak, mamy na to lekarstwo; jeśli nie – nie szkodzi, prędzej czy później się skończy! Na szczęście to „później” można odsunąć bardzo daleko w przyszłość. Wszystko za sprawą dysków twardych z serii Caviar SE16 firmy Western Digital. Testowany „twardziel” otrzymał symbol WD5000KS, co oznacza pojemność 500 GB oraz złącze Serial ATA II.

WD5000KS to obecnie największy dysk w ofercie tego producenta. Cała przestrzeń dyskowa jest umieszczona na czterech dwustronnych talerzach, z których dane odczytywane są przez osiem głowic. Duża liczba talerzy zazwyczaj negatywnie wpływa na parametry termiczne urządzenia. Podczas testów temperatura przy pełnym obciążeniu nie przekroczyła nigdy 51 stopni. Również poziom hałasu jest niski.

WD Caviar SE16 500 GB WD5000KS
Ocena ogólna (POWER): 70
Opłacalność (ECONO): 66
Pojemność (deklarowana/zmierzona): 500/465,76 GB
Prędkość obrotowa talerzy: 7200 obr./min
Interfejs: Serial ATA II
Bufor: 16 MB
Gwarancja: 36 miesięcy
szybkie transfery plików, duża pojemność, cicha praca
wysoka cena
Cena: 985 zł
www.wdc.com

Najważniejsza kwestia w dyskach twardych to jednak szybkość przesyłu danych z oraz do „twardziela”. Pod tym względem WD5000KS wypada bardzo dobrze. Nieco ponad 62 MB/s podczas procesu odczytu i zapisu to znakomite wyniki, które w połączeniu z pojemnością czynią z WD5000KS rekordzistę. Co ciekawe, również pod względem ceny, która wynosi około 1000 zł, co czyni go najtańszym 500-gigabajtowym HDD na rynku. Niestety, wciąż jednak jest on znacznie droższy niż dwa, a nawet trzy dyski o pojemności 250 GB.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.