900 MHz w standardzie

Pamięci DDR2 pracujące z częstotliwością 800 MHz są już w ofercie niemal każdego producenta. Firma Patriot zdecydowała się na kolejny krok i zaprezentowała moduły oferujące użytkownikom możliwość taktowania 900 MHz. Oto jak wypadły w naszym teście

900 MHz w standardzie

Patriot PDC21G7200ELK to pierwsze testowane przez nas moduły DDR2, których domyślna częstotliwość pracy wynosi aż 900 MHz. Co prawda przez nasze laboratorium przewinęły się już moduły, które bezproblemowo pracowały przy takim taktowaniu, ale zawsze był to wynik podkręcania. Tym razem mamy do czynienia z kośćmi, które zostały dobrane i przetestowane pod kątem pracy w takich warunkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że do osiągnięcia częstotliwości 900 MHz potrzebna jest płyta główna pozwalającą podnieść napięcie zasilające układów RAM do około 2,3 V.

Dzięki swym parametrom moduły Patriot mają duży wkład w wydajność całego komputera. Co więcej, okazało się, że 900 MHz to nie jest szczyt ich możliwości. Jako pierwsze z kości testowanych w naszym laboratorium pracowały stabilnie przy taktowaniu z częstotliwością aż 1 GHz, i to bez specjalnej wersji BIOS-u, jak było w wypadku niektórych produktów konkurencji! Jak widać, w modułach tych drzemią ogromne możliwości.

Patriot Extreme 1GB Kit PC2-7200 ELK
Ocena ogólna (POWER): 68
Opłacalność (ECONO): 77
Typ pamięci: PC2-7200 (DDR2-900)
Pojemność: 2 x 512 MB
Napięcie zasilające: 2,3 V
Timingi: 5-5-5-15
Gwarancja: wieczysta
bardzo dobra wydajność, atrakcyjny wygląd, duże możliwości podkręcania, wysokie napięcie zasilające
Cena: 500 zł
www.extrememem.pl

Nieco gorzej moduły zaprezentowały się podczas wyszukiwania najniższych wartości opóźnień dla częstotliwości pracy 533 MHz. Z osiągniętymi timingami 3-3-3-8 radzą sobie nawet niektóre tanie moduły DDR2. Z drugiej strony kto będzie używał ich z taką częstotliwością – nikt nie kupuje przecież ferrari, by jeździć nim z prędkością 60 czy 90 km/h.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.