Bez pośredników

Program SharpSearcher przekonuje nas, że Google i jemu podobne serwisy nie są jedynym sposobem na wyszukiwanie informacji w Internecie. Może warto mu się przyjrzeć?

Szukanie bez pośredników

We współczesnym, przeładowanym informacjami świecie, sprawne ich wyszukiwanie ma podstawowe znaczenie. Nic zatem dziwnego, że co chwila powstają nowe narzędzia, mające nam ułatwić odnalezienie informacji w Sieci, jak np. SharpSearcher.

Program jest w stanie wyszukać zadaną frazę w kilkunastu portalach o różnej tematyce. Wyszukiwanie odbywa się bez pośrednictwa wyspecjalizowanych engine’ów, takich jak Google czy MSN. Przed rozpoczęciem wyszukiwania określamy dziedzinę, której dotyczy interesująca nas fraza: do wyboru sześć kategorii (np. sport, wiadomości i ogólna). Rezultatem działania programu jest zbiór odnośników do wybranych stron WWW.

Jak na pierwszą wersję przystało, program nie jest jeszcze doskonały. Po pierwsze nie ma możliwości dodawania nowych źródeł informacji. Jak twierdzi producent, nie będzie to trudne, gdyż SharpSearcher wykorzystuje mechanizm wtyczek. Jednak nie możemy tworzyć ich samodzielnie – trzeba czekać na owoce pracy twórców programu. Warto także zwiększyć elastyczność interfejsu: bardzo przydałaby się możliwość zmiany rozmiaru okna z wynikami wyszukiwania. Przy relatywnej prostocie całej aplikacji brak polskiej wersji nie jest aż takim problemem, choć warto nieco zmniejszyć zapotrzebowanie programu na pamięć – ponad 30 MB to jednak troszkę za dużo, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę konfiguracje współczesnych komputerów.

SharpSearcher 2006 1.0
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP/2003, .Net Framework 2.0, ok. 1 MB na dysku
niezależny mechanizm wyszukujący
brak polskiej wersji, brak możliwości zmiany rozmiaru okna z wynikami, brak możliwości dodawania własnych źródeł informacji
Cena: freeware
sharpsearcher.toolazy.me.uk

Warto przyjrzeć się tej aplikacji. Na razie to swego rodzaju zalążek, ale zapowiada się interesująco i być może w następnych wersjach rozwinie się do pełniejszej, bardziej satysfakcjonującej postaci.

Warto przyjrzeć się tej aplikacji. Na razie to swego rodzaju zalążek, ale zapowiada się interesująco i być może w następnych wersjach rozwinie się do pełniejszej, bardziej satysfakcjonującej postaci.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.