Dosięgnąć gwiazd!

Kto z nas jako dziecko nie marzył o podróżach kosmicznych? Mimo rozwoju techniki jeszcze wiele dziesiątek (setek?) lat upłynie, zanim będziemy mogli spędzić ferie na przykład na Księżycu, a wakacje na Marsie. Cóż, na razie pozostaje nam oglądać gwiazdy i planety na niebie lub... na ekranie peceta. To drugie ułatwi niewątpliwie darmowy program Celestia

Dosięgnąć gwiazd!

Chciałbyś polecieć w kosmos? To da się zrobić wirtualnie, dzięki programowi Celestia. Umożliwia on oglądanie wszechświata z dowolnej perspektywy: orbity Ziemi, Marsa albo na przykład pierścieni Saturna. Po tym nietypowym atlasie nieba możemy się poruszać za pomocą myszki, przewijając kółkiem lata świetlne, ale wygodniej i szybciej jest wskazać kursorem wybrany obiekt, aby zostać przeniesionym w jego pobliże. Dzięki bogatym opcjom konfiguracyjnym ustalimy, które elementy chcemy oglądać i jak mają one zostać przedstawione. Da się na przykład włączyć wyświetlanie orbit planet czy wirtualnych linii łączących gwiazdozbiory. Same gwiazdy, planety i księżyce również mogą zostać różnie przedstawione.

Choć interfejs Celestii nie jest nowoczesny, to jest on dość wygodny. Użytkownika przyzwyczajonego do pokazywanych w szkole biurkowych modeli Układu Słonecznego zaskoczy przede wszystkim ogrom kosmosu. W Celestii zachowano proporcje pomiędzy rozmiarami ciał niebieskich a odległościami, które je dzielą. Widać tu wyraźnie, że świat jest wielką pustką, w której gdzieniegdzie pojawiają się punkty materii.

Celestia 1.4
Wymagania: Windows, Linux, Mac OS X, ok. 30 MB na dysku
wysoka wartość merytoryczna, wygodna nawigacja, bogata baza ciał niebieskich i stron WWW poświęconych astronomii
brak polskiej wersji językowej
Licencja: GNU GPL
www.shatters.net

Gwiazdy przedstawiane na ekranie są opisane swoimi właściwościami fizycznymi. Bez trudu dowiemy się, jaka jest ich średnica, masa czy prędkość kątowa. Poza tym można kliknąć obiekt prawym klawiszem myszki i wybrać opcję Info, aby otworzyła się strona internetowa z wyczerpującymi wiadomościami na temat wybranego ciała niebieskiego. Krótko mówiąc, Celestia to gratka zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników astronomii.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.