Serwery dla opornych

Magiczne słowo "serwer" pojawia się w trakcie rozwoju każdej struktury sieciowej. Zamiast mozolnie składać maszynę we własnym zakresie i zlecać jej oprogramowanie wyspecjalizowanemu informatykowi, możemy zakupić gotowe urządzenia: serwery z już zainstalowanymi usługami

Serwery sieciowe dla każdego

Sieć w firmie pozwala szybciej i wygodniej wykonywać określone działania oraz współdzielić zasoby dyskowe, drukarki czy połączenie z Internetem. Jednak w pewnym momencie rozwoju przedsiębiorstwa pada magiczne słowo: serwer. Uruchomienie centralnego komputera to zadanie, które powierza się zazwyczaj informatykowi. Jeśli go nie mamy, trzeba to zadanie zlecić odpowiedniej firmie. A to kosztuje, i to niemało.

Zanim wydamy choćby złotówkę, sprawdźmy, czy naszym wymaganiom nie sprosta któreś z dostępnych na polskim rynku urządzeń-serwerów: konstrukcji na bazie platformy PC z preinstalowanym oprogramowaniem i usługami. Sprzęt tego typu znajdziemy przykładowo w ofertach firm Embedos i Freecom. Oferowane przez nie odpowiednio Ethernus i FSG-3 są gotowe do pracy zaraz po uruchomieniu. Rola „admina” sprowadza się jedynie do ustawienia kilku najważniejszych parametrów, np. adresów IP interfejsów sieciowych, założenia kont użytkowników itp.

Zarządzanie serwerami odbywa się za pomocą przeglądarki WWW z komputera znajdującego się w sieci lokalnej. Dzięki temu operatorem urządzenia może być osoba niemająca doświadczenia w obsłudze tego typu maszyn.

Embedos Ethernus
prosta konfiguracja usług internetowych
rozbudowany firewall
duże możliwości dostosowania rozwiązania do własnych potrzeb
Cena: 4500 zł
www.embedos.com
Freecom FSG-3
niewielkie gabaryty
prosta konfiguracja
brak możliwości konfiguracji firewalla
Cena: 1200 zł
www.freecom.com

Drukuje i udostępnia

Ethernus i FSG-3 zapewniają m.in. usługi współdzielenia plików (mają dyski o pojemności 160 GB) i drukarek w sieci LAN oraz pozwalają kontrolować, kto ma do tych zasobów dostęp. Dodatkowo za ich pomocą wykonamy kopie zapasowe najważniejszych danych i możemy zarządzać połączeniami VPN. Oba produkty mają też wbudowany serwer DHCP oraz mogą być wykorzystane do współdzielenia połączenia internetowego oraz monitorowania i analizowania ruchu sieciowego. Omawiane urządzenia sprawdzą się doskonale w firmach z małą siecią LAN, korzystających z takich usług, jak poczta czy FTP. Możemy ich także użyć do publikowania stron WWW.

Ethernus i FSG-3 różnią się przede wszystkim wielkością. Urządzenie Embedosa to „blaszak” składający się z komponentów charakterystycznych dla komputerów domowych. Wykorzystano tu procesor Sempron 2300+, płytę główną ASRock oraz dysk ATA o pojemności 160 GB. Nieco inaczej wygląda Freecom FSG-3 – wielkością nie odbiega od standardowych domowych route­rów sprzętowych. Z tyłu obudowy umiejscowione są dwa porty USB oraz trzyportowy switch Fast Ethernet. Ciekawostką jest zewnętrzne złącze SATA umożliwiające podłączenie dodatkowego dysku twardego (niestety prąd należy doprowadzić do „twardziela” osobno).

Oba serwery pracują pod kontrolą Linuksa i mają duże możliwości. Ethernus wydaje się być jednak bardziej zaawansowanym produktem niż urządzenie konkurencji. Zarządzanie dostępem do serwisów jest w nim bardziej rozbudowane i elastyczne. Serwer ten wyposażono dodatkowo w firewall umożliwiający określanie własnych i modyfikację już istniejących reguł. Ponadto urządzenie pozwala na dzielenie pasma dostępu do Internetu oraz zarządzanie wieloma nagrywarkami (usługa NetBurn). Dzięki tej opcji sporządzimy np. kopie zapasowe danych gromadzonych na dysku twardym z poziomu strony WWW.

Wybrane dane techniczne serwerów
ModelEmbedos EthernusFreecom FSG-3
Preinstalowane serwery
DHCP/FTPt/tt/t
SSH/VPNt/tt/t
Inne funkcje
Routing/firewallt/tt/n
Przydziały dyskowetn
Zarządzanie serwerem
HTTP/HTTPS/SSHt/t/tt/n/t
Budowa
Wbudowany switchnt (3 porty)
Złącza4x USB 2.0, LPT, VGA, RS-2324x USB 2.0, SATA
t – tak; n – nie
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.