Szare na złote

Jeśli nie przepadamy za czarno-białą fotografią albo chcemy odświeżyć stuletnie portrety naszych przodków, warto sięgnąć po program Recolored

Szare na złote

Jeśli nie przepadamy za czarno-białą fotografią albo chcemy odświeżyć stuletnie portrety naszych przodków, warto sięgnąć po program Recolored. Potrafi on kolorować czarno-białe zdjęcia na podstawie informacji o barwie, którą nakładamy pędzlem na obiekty w fotografii. Nie trzeba przy tym obrysowywać dokładnie granic obiektu (twarzy, ubrania, nieba, trawnika, samochodu), a tylko z grubsza zamazać go pędzlem, a program dokona reszty. Oczywiście, jeśli zarysy obiektów nie są wyraźne, dobrze jest pomóc algorytmowi i zakreślić je w miarę starannie, w przeciwnym razie kolor „rozleje się” na sąsiednie obszary.

Recolored 1.0.1
Wymagania: Windows 9x/2000/NT/XP, ok. 8 MB na dysku
dobry algorytm kolorowania
niezbyt szybka praca mimo małych wymagań sprzętowych, brak polskiej wersji
Cena: 29 USD
recolored.com

Program pozwala wybierać barwy z predefiniowanych palet zawierających standardowe materiały (drewno, skóra, włosy, trawa, woda itp.) albo korzystać z typowego próbnika barw. Do nakładania barw wykorzystamy pędzel o zmiennej grubości lub narzędzie do rysowania linii, błędne nałożenia usuniemy gumką, można też zakraplaczem pobrać próbkę wcześniej nałożonej barwy, jeśli nie pamiętamy jej parametrów, a trzeba gdzieś domalować jeszcze kawałek. Pracujemy nad obrazkiem metodą prób i błędów, eliminując nieprawidłowe kolorowania. Można też zamalowywać wcześniejsze maźnięcia, ale niedokładne wykonanie takich poprawek wprowadzi algorytm w błąd i wypadkowy kolor raczej nie będzie prawidłowy. Ważne jest jednoznaczne przypisanie każdemu obiektowi jego barwy. Jeśli narzędzia do rysowania okażą się niewystarczająco dokładne, układ barwiących plam można przygotować w innym programie i zaimportować do naszego projektu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.