Zagra i zatańczy

Wyposażamy Linuksa w kodeki multimedialne

Pomimo wbudowania w nowoczesne dystrybucje doskonałych odtwarzaczy audio i wideo, w bazujących na otwartym kodzie systemach brakuje często ważnych kodeków (np. MP3). Fedora Core 5 nie jest tutaj wyjątkiem, dlatego zaprezentujemy, jak udoskonalić tę popularną odmianę Linuksa. Oprogramowanie dla najnowszego wydania Fedory dostępne jest w Internecie w postaci tzw. repozytoriów. Są to specjalnie opisane katalogi z odpowiednią strukturą plików i podfolderów, udostępnione na zdalnych serwerach. Największymi nieoficjalnymi repozytoriami Fedory są Livna (rpm.livna.org) oraz Freshrpms (freshrpms.net). W nich to właśnie znajdują się między innymi kodeki audio i wideo niezbędne do poprawnego odtwarzania popularnych plików MP3 czy też filmów DivX/XviD/DVD.

System korzysta z plików opisujących repozytoria, znajdujących się w katalogu /etc/yum.repos.d. Aby dodać nowe źródło instalacyjne, należy sporządzić odpowiedni zbiór konfiguracyjny. Na przykład, aby zainstalować wtyczkę Macromedia Flash, tworzymy tekstowy plik /etc/yum.repos.d/macromedia.repo. Następnie wpisujemy w nim poniższe polecenia:

[macromedia]
name=Macromedia for i386 Linux
baseurl=http://macromedia.rediris.es/rpm/
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=http://macromedia.mplug.org/FEDORA-GPG-KEY

Drugie życie Fedory

Repozytoria Livna oraz Freshrpms możemy także dodać do systemu, korzystając z plików RPM, dostępnych na stronach obu projektów. Należy pamiętać, aby nie używać jednocześnie więcej niż jednego ze wspomnianych repozytoriów. Osobiście polecam wybranie jako alternatywnego źródła oprogramowania repozytorium Livna. Aby odpowiedni plik konfiguracyjny z opisem repozytorium znalazł się w naszym systemie, wystarczy że w linii poleceń wydamy komendę rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-5.rpm .

Zarządzanie oprogramowaniem w Fedorze Core 5 najlepiej sprawować przy użyciu yuma – aplikacji działającej w trybie tekstowym. Po dodaniu repozytoriów warto przeprowadzić uaktualnienie systemu. W linii komend wpisujemy więc yum -y update. Operacja uaktualnienia OS-u może trochę potrwać, głównie zależeć to będzie od przepustowości naszego łącza internetowego. Po zakończeniu tego procesu przyszedł czas na rozszerzenie funkcjonalności Fedory.

Multimedialne dodatki

Aby wzbogacić system o wtyczkę Macromedii, wpisujemy w linii komend yum -y install flash-plugin. Dodanie obsługi MP3 przez domyślny odtwarzacz audio Rhytmbox sprowadzi się do wydania polecenia yum -y install gstreamer-plugins-ugly. Jeśli korzystamy z XMMS-a, w terminalu będziemy musieli wpisać yum -y install xmms xmms-mp3, a w wypadku Beep Media Playera yum -y install bmp bmp-mp3. Odtwarzanie filmów DVD wymagać będzie od nas odinstalowania standardowego Totema i wgrania jego alternatywnej wersji oraz biblioteki Xine. W tym celu wpisujemy w linii poleceń yum -y remove totem, a następnie yum -y install xine-lib totem-xine .

Jeśli podczas przeglądania stron WWW w Firefoksie pojawia się komunikat o braku wtyczki QuickTime (czy innej do obsługi strumieniowego wideo), musimy doinstalować w systemie plug-in bazujący na kodzie Mplayera. Wpisujemy w terminalu polecenie yum -y install mplayer mplayer-skins mplayer-fonts. Aby zainstalować wtyczkę, wydajemy komendę yum -y install mplayerplug-in .

Po dodaniu podstawowych multimedialnych komponentów do Fedory, możemy doinstalować inne oprogramowanie. Jeśli nie lubimy linii komend, skorzystajmy z Yumeksa – menedżera pakietów pracującego w trybie graficznym. Jego instalacja wymaga jednak wywołania terminala i wpisania tam polecenia yum -y install yumex. Używając Yum Extendera, z łatwością dodamy inne przydatne aplikacje.