Aparat na wakacje

Test aparatów cyfrowych

Letni wyjazd to perspektywa podjęcia wielu wyborów. Musimy zdecydować nie tylko o terminie i miejscu wyjazdu, ale także o zawartości bagażu. Cyfrowy aparat fotograficzny jest często stałym elementem wakacyjnego ekwipunku. Chęć utrwalenia radosnych chwil nad morzem czy w górach, zapamiętania wizerunków spotykanych ludzi, zwiedzanych zabytków, miejskich uliczek i wiejskich detali wydaje się nieodparta. Realizacji sprzyja wiele czynników: od szerokiej gamy dostępnych modeli, z których wybierzemy ten najbardziej dopasowany do naszych oczekiwań, przez możliwość nieskrępowanego fotografowania bez oglądania się na koszty klisz, po – co być może najistotniejsze – stale spadające ceny aparatów cyfrowych.

Jeżeli mamy własnego, sprawdzonego wcześniej cyfraka, to możemy spać spokojnie. W nieco gorszej sytuacji są osoby decydujące się na zakup w ostatniej chwili przed podróżą – łatwo wtedy stracić głowę i dokonać niewłaściwego wyboru. Lepiej, by wydanie pieniądzy na nowego cyfraka nie okazało się dotkliwą nauczką. Z tego względu warto choć przez chwilę pomyśleć, jaki aparat będzie nam potrzebny i co zamierzamy fotografować, a dopiero potem poszukiwać odpowiedniego modelu. Do dyspozycji pozostają trzy grupy aparatów kompaktowych oraz cyfrowe lustrzanki. Każda kategoria oferuje odmienne możliwości, zwykle różną jakość zdjęć, a przede wszystkim inny styl pracy. Musimy więc znać odpowiedź na pytanie, które z tych kryteriów jest dla nas najważniejsze.

Bez zbędnych komplikacji

A odpowiedź nie zawsze bywa prosta. Fotograficzny laik, zamierzający wykonywać zdjęcia swojej rodziny podczas wakacyjnej eskapady, wcale nie musi wiedzieć, czym jest przysłona obiektywu i jaki czas naświetlania ustawić, by zdjęcie się udało; nie musi się też orientować w zaprogramowanej czułości matrycy czy korekcie ekspozycji. Te arkana techniki fotograficznej mogą służyć zawodowcom – ale nie jemu. Ktoś taki chce mieć po prostu dobre, kontrastowe i ostre zdjęcie: bez zbędnego myślenia i kłopotów. Zwykle fotoamator oczekuje jeszcze, że aparat będzie możliwie mały – czyli kompaktowy, tak aby nie stanowił kłopotliwego ciężaru.

Inne oczekiwania będzie miała osoba eksperymentująca z fotografią, której nie wystarczy jedynie wykadrowanie obrazu i wciśnięcie spustu migawki, w przypadku użycia automatyki aparatu efekt uzyskany na zdjęciu może być bowiem inny od efektu zamierzonego przez fotografującego. Kluczowy będzie dostęp do jak największej liczby parametrów związanych z ekspozycją. Osoby obeznane z fotografią świadomie mogą wykorzystać układ stabilizacji obrazu, obiektyw z mechanicznie kontrolowaną ogniskową czy odchylany ekran LCD, pozwalający na kadrowanie nietypowych ujęć. Duże znaczenie będą tu też miały ergonomia urządzenia, łatwość dostępu do opcji i zmiany ich wartości. Technologiczne zaawansowanie aparatu posłuży tutaj rozwijaniu pasji fotografowania.

Lustrzanka nie tylko dla zawodowca

Cyfrowe „lustro” to wbrew utartym przekonaniom aparat nie tylko dla profesjonalistów. Tanie lustrzanki zostały pomyślane w taki sposób, by amatorzy sprawnie radzili sobie z wykonywaniem fotografii. Dlatego modele z tej grupy urządzeń oferują zarówno wybór programów tematycznych, dzięki którym zrobienie zdjęcia w typowych sytuacjach sprowadza się do wciśnięcia spustu, jak też programy kreatywne (P/S/A/M), dające pełną kontrolę nad sposobem utrwalenia obrazu. Z wymienionych powodów lustrzanka jest aparatem najbardziej uniwersalnym i wszechstronnym: nieskomplikowanym w obsłudze i zapewniającym jednocześnie dużą swobodę, również w doborze dodatkowych akcesoriów (zwłaszcza obiektywów). Za minus niektórzy mogą uznać rozmiary, zwykle większe niż w przypadku kompaktów, i wagę przekraczającą często pół kilograma – jednak te kwestie są dyskusyjne. Niepodważalna jest za to dobra ergonomia „luster”, lepsza niż w zdecydowanej większości kompaktów.

Ostatnia grupa to aparaty najmniejsze, kojarzone raczej z pstrykaniem na imprezach, choć sprawdzające się również w innych zastosowaniach. Ultrakompakty są miniaturowe, często z obiektywem w pełni schowanym w obudowie, wykonujące zdjęcia w trybie automatycznym. Ich funkcjonalność jest ograniczona – sprawdzą się tam, gdzie chcemy wykonać zdjęcie bez dłuższego namysłu, po prostu zachować obraz jako pamiątkę. Małe rozmiary sprawiają, że aparat taki możemy zabrać zawsze i wszędzie. Sprawdzi się on też w roli drugiego aparatu w sytuacji kiedy użycie podstawowego cyfraka będzie niezręczne bądź kłopotliwe.

Podsumowanie
Jeżeli jeszcze nie mamy aparatu lub planujemy zakup nowego, pomyślmy przez chwilę, jaki model cyfraka najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania. Duża lustrzanka ma wszechstronne zastosowania i oferuje najlepszą jakość zdjęć, może jednak okazać się zbyt ciężka i nieporęczna do pieszych czy rowerowych wycieczek po górach. Z kolei automatyka kompaktu powinna zaspokoić potrzeby fotoamatorów, ale będzie ograniczeniem dla ambitnych fotografów. Sami musimy znaleźć nasz własny „środek ciężkości”.
      Osobom niezdecydowanym albo chcącym z miejsca dokonać zakupu polecamy po jednym modelu z każdej kategorii. Wśród płaskich „elegantów” najlepiej odnalazł się Canon Digital IXUS 750. Z kolei spośród najchętniej kupowanych aparatów kompaktowych wskazujemy inny model Canona: PowerShot A700. Osoby szukające bardziej zaawansowanego modelu powinny zainteresować się Fujifilm FinePiksem S9500, natomiast fotoamatorzy szukający lustrzanki Canonem EOS 30D.