Wymiana danych

Nie ma znaczenia, czy zechcesz wysłać tysiące megabajtów do jednej osoby, czy jeden megabajt do tysięcy! CHIP pokazuje najlepsze sposoby wymiany danych w Sieci.Konstanty Młynarczyk Ciotka Krysia tańcząca na stole i dziadek Zygmunt z tortem na twarzy: film, który nagraliśmy na rodzinnym zjeździe, mógłby dostać nagrodę na festiwalu komediowym! Trzeba go pokazać całemu światu, a […]

Nie ma znaczenia, czy zechcesz wysłać tysiące megabajtów do jednej osoby, czy jeden megabajt do tysięcy! CHIP pokazuje najlepsze sposoby wymiany danych w Sieci.

Konstanty Młynarczyk

Ciotka Krysia tańcząca na stole i dziadek Zygmunt z tortem na twarzy: film, który nagraliśmy na rodzinnym zjeździe, mógłby dostać nagrodę na festiwalu komediowym! Trzeba go pokazać całemu światu, a w szczególności krewnym i znajomym, tak szybko, jak to tylko możliwe. Niestety, film mający 4 GB nie mieści się w emailu, a nagranie płyt DVD i wysłanie ich pocztą zajęłoby zbyt wiele czasu. Na szczęście są inne wygodne sposoby publikowania wszelkiego rodzaju plików – niezależnie od tego, jak duże by nie były. CHIP wybrał najlepsze metody – takie, których możemy użyć, chcąc dotrzeć do garstki ludzi, i takie, z pomocą których można podzielić się plikami z całym światem. Opisane programy dostępne są na naszej płycie CD/DVD dołączonej do tego numeru.

Dysk twardy w Internecie

Nadaje się do: dokumentów, zdjęć i filmów
Zalety: możliwa wymiana i backup
Info: www.divshare.com


Czy będzie to film z naszego rodzinnego zjazdu, czy też zdjęcia w wysokiej rozdzielczości z urlopu, które chcemy przesłać krewnym i znajomym, DivShare z pewnością okaże się odpowiednim rozwiązaniem. W ramach tej usługi otrzymujemy nieograniczoną przestrzeń na przechowywanie danych. Inaczej niż u większości usługodawców, tutaj dane zarejestrowanych użytkowników pozostają w Sieci aż do momentu, kiedy ci sami je usuną.
Jedynym ograniczeniem jest wielkość jednorazowego uploadu, który nie może przekraczać 200 MB. Bez żadnego dodatkowego oprogramowania możemy przechowywać na DivShare dowolne zdjęcia albo inne dokumenty, ładując je z każdego miejsca na Ziemi. Do korzystania z tej usługi nie trzeba zakładać konta DivShare, jeśli jednak chcemy przechowywać nasze pliki dłużej niż tydzień, warto się zarejestrować – dane niezarejestrowanych użytkowników są usuwane po siedmiu dniach.
Rejestracja jest darmowa, a oprócz długiego przechowywania plików zyskujemy dzięki niej wygodny aplet Java „Drag & Drop Uploader”, za pomocą którego można zładować na raz dowolną liczbę plików – dla niezarejestrowanych użytkowników możliwe jest załadowanie na raz jedynie pięciu plików. Po wyświetleniu monitu zabezpieczeń należy zezwolić apletowi na przeglądanie zawartości komputera. Teraz zaznaczamy pliki, dołączamy je, klikając »Add«, i rozpoczynamy transfer przyciskiem »Upload«.
Superdodatki: Jeśli wgrywamy zdjęcia do nowego folderu za pomocą »Organize these files in a folder«, serwis automatycznie utworzy galerię obrazów.
Prawa dostępu: DivShare umożliwia tworzenie różnych reguł, określających, kto ma prawo ściągać nasze pliki. Jeśli po prostu wgramy plik, nikt nie będzie miał do niego dostępu.
Dzięki funkcji »Share« prześlemy link do plików znajomemu albo zamieścimy je w swoim blogu. Bardzo praktyczna jest możliwość publikacji plików multimedialnych poprzez specjalny player – dostępna, gdy jesteśmy zalogowani.
Jeśli wybierzemy »Modify files | make files private«, oznaczone w ten sposób pliki będą dostępne tylko z naszego konta, nawet jeśli ktoś będzie dysponował linkiem do nich.
Jeszcze jedna wskazówka: DivShare potrafi przeszukiwać tylko nasze własne konto, nie umie znaleźć plików innych użytkowników. Google służy dalszą pomocą: kiedy na przykład szukasz zdjęć, w polu wyszukiwania wprowadź: „site: www.divshare.com JPG”, a pojawi się wiele zdjęć w formacie JPG.

Sieć wirtualna

Nadaje się do: filmów, dokumentów i zdjęć
Zaleta: szybki dostęp do wszystkich plików
Info: www.hamachi.cc

Wielu z nas zdarzyło się zapewne zrobić część pracy w domu poprzedniego wieczoru, a następnego dnia, już w pracy, uświadomić sobie, że wszystko zostało na domowym komputerze. Jeśli mamy zainstalowany program Hamachi, możemy oszczędzić sobie wycieczki do domu. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do swojego komputera poprzez sieć wirtualną (VPN) w szybki, prosty i bezpieczny sposób.
Bezpieczeństwo: Połączenie pomiędzy komputerami jest ustanawiane przez serwer providera. Tylko adres IP i data nawiązania połączenia są tam zapisywane. Natomiast faktyczny transfer danych odbywa się na zasadzie peer-to-peer, bezpośrednio między dwoma komputerami i bez dodatkowych połączeń przez serwer. Możemy bez obaw przesłać poufne dokumenty za pomocą Hamachi przez Internet, bowiem połączenie jest szyfrowane z użyciem innego protokołu, takiego jak IPsec/IKE i SSL/TLS.
Ustawianie sieci: W programie klikamy przycisk za znaczkiem energii, który znajduje się u dołu po lewej – zostaliśmy zarejestrowani na serwerze Hamachi. Teraz ustawiamy własną sieć: najpierw otwieramy klienta Hamachi i klikamy »Join or create a network« – to pierwszy z dwóch przycisków na dole po prawej. Potem wybieramy »New Network«, a następnie określamy nazwę sieci i hasło. Inni użytkownicy będą później mogli zalogować się po ich podaniu. Teraz w Windows Explorerze wskazujemy folder, którego chcemy używać do wymiany danych. Możemy zrobić to w menu kontekstowym katalogów poprzez opcję »Release and Security«.
Użytkownicy: Narzędzie wyświetla istniejące połączenia sieciowe i tworzy listę pozostałych użytkowników. Klikając prawym przyciskiem nazwę członka grupy i wciskając »Search«, uzyskujemy dostęp do wybranego folderu na jego komputerze. Jeśli nie jest to nasz komputer, wypada zachować się uprzejmie i wysłać krótką wiadomość do jego użytkownika.
Inne ustawienia: Możemy ukryć członków grupy będących offline, wybierając »Hamachi Configure | Settings | Windows | Display«. Co więcej, można sprawić, że Hamachi będzie wyświetlać jedynie pseudonimy (tzw. nicki) użytkowników, ustawione przez nas w opcji »Display members«. Teraz wybieramy »Double click action | Search Windows file release «, w przeciwnym wypadku po prostu spinguj innego użytkownika dwukrotnym kliknięciem. Z tymi ustawieniami uzyskamy bezpośredni dostęp do innych folderów.

Twoje własne kino w sieci

Nadaje się do: dużych filmów
Zaleta: nie ma ograniczeń wielkości plików
Info: www.veoh.com

W przypadku popularnych portali wideo, takich jak YouTube albo Clipfish, nie można liczyć na wysoką jakość prezentowanych nagrań. Tymczasem filmy umieszczone na Veoh mają świetną jakość. Długość i rozdzielczość nie mają znaczenia, jeśli tylko dysponujemy szybkim połączeniem internetowym potrzebnym do wgrania plików. Odbywa się to za pośrednictwem darmowego programu Veoh Player, dostępnego na www.veoh. com – aby go pobrać, wystarczy kliknąć znajdujący się na dole po prawej link »Download Veoh«.
Instalacja i ustawianie: Na początek rejestrujemy się na stronie internetowej Veoh. Następnie instalujemy playera. Przechodzimy do »Upload Video«, klikając przycisk menu u góry po lewej. Zaznaczamy plik, ładujemy go – i gotowe! Teraz wystarczy tylko wprowadzić informacje na jego temat, stworzyć tagi na stronie i nasz film będzie mógł zobaczyć każdy. Veoh potrafi też zarządzać wszystkimi filmami, które pobierzemy z Sieci, niezależnie od tego, czy pochodzą z veoh.com, czy innych portali.

Optymalnie używany magazyn sieciowy

Nadaje się do: małych dokumentów
Zaleta: szybki backup danych w Sieci
Info: www.xdrive.com

Jeśli naprawdę zależy nam na zabezpieczeniu ważnych dokumentów, warto użyć wszelkich dostępnych metod, również tworzenia backupów w Internecie. Aby zsynchronizować swoje lokalne dane z pamięcią online, użyjemy darmowego programu Xdrive Desktop, będącego interfejsem dla dysku sieciowego Xdrive. Ten dostępny jest pod adresem www.xdrive.com i oferuje za darmo aż 5 GB przestrzeni dyskowej bez określonych limitów wielkości pliku lub jednorazowego uploadu i bez limitów ruchu. Jeśli dodać do tego bardzo funkcjonalny interfejs oferujący wiele przydatnych funkcji, w tym proste i zautomatyzowane wykonywanie kopii zapasowych, trzeba uznać Xdrive za usługę wyjątkową. Warto pamiętać, że 5 GB to aż nadto, jak na potrzeby kopii zapasowych – znacznie bardziej będzie nas ograniczała przepustowość łączy, nie pozwalająca na wgranie większej ilości danych w rozsądnym czasie.
Być jak Amerykanin: Aby móc korzystać z usługi Xdrive, wystarczy bezpłatna rejestracja. Mimo że wydaje się to całkiem proste, w drodze do upragnionej przestrzeni dyskowej będziemy musieli pokonać kilka przeszkód. Pierwszą z nich jest to, że serwis Xdrive nie jest przygotowany do zarejestrowania nikogo spoza Stanów Zjednoczonych – w formularzu obowiązkowo trzeba podać dziesięciocyfrowy numer telefonu oraz pięciocyfrowy kod zip. Oczywiście nie jest problemem wpisanie spreparowanego, a prawidłowego z punktu widzenia Xdrive numeru telefonu czy sprawdzenie w Google, jaki jest kod zip dla Nowego Jorku lub Bostonu… Jeśli mimo wszystko serwis będzie odrzucał naszą rejestrację, spróbujmy zarejestrować się przez główną stronę AOL, a potem użyć uzyskanego loginu do wejścia na Xdrive.
Ustawianie XDrive Desktop: Po udanej rejestracji pobieramy z działu Downloads serwisu darmowy program Xdrive Desktop, a następnie instalujemy go i uruchamiamy. W oknie aplikacji wybieramy zakładkę »Backup«. Tu, po kliknięciu »Advanced«, możemy zdecydować, jakie foldery i pliki będą kopiowane, w jakich terminach oraz z jaką częstotliwością. Możemy również zdecydować, czy będą tworzone kopie pełne, czy przyrostowe oraz jak wiele kopii będzie przechowywanych. Kiedy skończymy z ustawieniami tworzenia kopii zapasowych, przechodzimy do zakładki »Xdrive«. Tu klikamy przycisk »Connect« i w odpowiednie pola wpisujemy nasz login i hasło do usługi Xdrive. W okienku »Drive letter« wybieramy literę, pod którą będzie widoczny w systemie nasz dysk sieciowy (domyślnie jest to litera X). Teraz wystarczy już tylko kliknąć »Connect« i program połączy się z serwisem Xdrive, otwierając w nowym oknie Eksploratora Windows strukturę katalogów znajdujących się na serwerze. Jeśli będziemy chcieli wykonać kopie zapasowe natychmiast, bez czekania na zaplanowany termin, możemy przejść ponownie do zakładki »Backup« i kliknąć znajdujący się na dole przycisk »Now«.

Centralna biblioteka MP3 w sieci

Nadaje się do: MP3
Zaleta: przesyła muzykę na wszystkie komputery
Info: www.mp3tunes.com


Jeśli chcemy posłuchać naszych ulubionych piosenek na imprezie, ale gospodarz ich nie ma, możemy skorzystać z www.mp3tunes.com. Usługodawca zapewnia nam 1 GB przestrzeni dyskowej na naszą kolekcję MP3 – i to za darmo! Co ciekawe, po tygodniu użytkowania z naszego konta zostanie zdjęty limit pojemności!
Wgrywanie: Uruchamiamy program i wprowadzamy swoje dane potrzebne do logowania. Logujemy się pod »Get Statistics«, a kierunek kopiowania plików określamy przez »Sync Settings | Type«. Teraz klikamy »Sync Details |Sync Up | Add Folder« i zaznaczamy folder, do którego wgrywane będą nasze pliki. Zakładka »Sync Down« pokazuje piosenki, które są na dysku sieciowym. Zaznaczamy piosenki, które chcemy ściągnąć, i finalizujemy procedurę, klikając »Sync«.
Korzystanie: Teraz wszystkie piosenki są na naszym koncie. Aby uzyskać do nich dostęp, musimy się tylko zalogować. Zintegrowany odtwarzacz umożliwia słuchanie piosenek bezpośrednio z Sieci – nie potrzebujemy dodatkowego oprogramowania. Możemy nawet, również bez dodatkowego programu, ściągnąć poszczególne kawałki.

Azureus Vuze: Dziel się z całym światem filmami, muzyką, zdjęciami

Stworzyłeś wspaniały program lub oszałamiający krótki film i chcesz pokazać go swoim znajomym albo całemu światu? Protokół BitTorrent pomoże przekazać duże pliki przez peer-to-peer w prosty i szybki sposób. CHIP pokaże ci, jak to działa.

LEGALNIEZa pomocą A zureusa możemy wymieniać się danymi i ściągać filmy za darmo przez portal Vuze.

Instalowanie programu
Do używania tej technologii polecamy ci klienta BitTorrent – program Azureus Vuze. Jego zaleta: otrzymujesz dostęp do portalu o tej samej nazwie, który oferuje darmowe multimedia. Możemy publikować tam własne prace bez absolutnie żadnych problemów. Podobnie, czyli raczej łatwo instaluje się Azureusa na komputerze. Po uruchomieniu narzędzie proponuje ci niechronione licencją pliki multimedialne do darmowego ściągnięcia.

Publikowanie własnych plików
Spraw, by filmy i pliki audio były dostępne dla każdego przez portal. Kliknij »Publish« i stwórz za darmo konto. Następnie wgraj własne pliki, korzystając z tego samego menu. Wszyscy użytkownicy mogą je teraz szybko ściągnąć.

Przesyłanie plików do znajomych
Jeśli chcesz podzielić się plikami tylko z wybranymi osobami, kliknij »Advanced | Files | Provide Torrent«. Zaznacz »Decentralized« i przeciągnij pliki do okna. Teraz dwa razy kliknij »Next« w pojawiającym się oknie dialogowym, a potem wybierz »Auto«. Zaznacz »Open the Torrent« oraz »Host the Torrent« i wciśnij »Finish«. Prześlij pocztą tak stworzone pliki.torrent do swoich znajomych (muszą mieć zainstalowanego Azureusa). Plik.torrent informuje klienta BitTorrent, gdzie może on znaleźć plik i jak jest on skonstruowany.

Wada:Wada: Ponieważ pliki pobierane są bezpośrednio z twojego komputera, musi być on bez przerwy włączony, zaś Azureus – uruchomiony. Inaczej jest, kiedy wgrałeś plik z użyciem Vuze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.