Prawdziwy palmtop powrócił

Kto powiedział, że klasyczne PDA zostały zapomniane. Ktokolwiek to był, mylił się, czego najlepszym dowodem jest HP iPAQ 210 – palmtop praktycznie doskonały

Od dłuższego czasu żadna z liczących się na rynku firm nie wypuściła palmtopa, który nie miałby wbudowanego modułu GPS lub GSM. Tymczasem na rynku wtórnym tradycyjne palmtopy cieszą się ciągle bardzo dużą popularnością. Jednym z najbardziej poszukiwanych jest HP hx4700, palmtop legenda, szybki, wygodny, trwały i… drogi. I oto po latach HP wypuściło na rynek następcę legendarnego hx4700, który nosi skromne imię iPAQ 210.

Mimo oznaczenia modelu niskim numerkiem, czyli 210, jest on godnym następcą przodka. Bazujący na jądrze Marvell procesor taktowany zegarem 624 MHz to, w porównaniu z powolnymi jak żółwie palmofonami, prawdziwe objawienie, a piękny, wielki ekran o przekątnej 4″ i rozdzielczości VGA w zestawieniu z typowymi ostatnio wyświetlaczami 2,8″ wygląda jak okno do lepszego świata.

Przeglądanie stron WWW czy praca z aplikacjami biurowymi to na iPAQ 210 czysta przyjemność, nie wspominając już o oglądaniu filmów! Wkładamy w slot CF kartę 8 GB, wgrywamy tam tyle filmów, ile tylko się zmieści i… niech się schowają inne odtwarzacze!

Do tego dochodzi długi czas pracy na bateriach (ponad 20 godz. ciągłego odtwarzania MP3), pełnowymiarowy port słuchawek, sloty rozszerzeń dla zwykłych kart SD i CF oraz… bardzo rozsądna cena. Niespełna 1400 zł za taką maszynę? Niesamowite.

Oczywiście zawsze można chcieć więcej. Ja na przykład chciałbym, żeby 210 miał wbudowaną klawiaturę, taką jak stare Jornady 720, albo przynajmniej port USB typu host. Ale przecież zawsze można użyć klawiatury Bluetooth. A czy pisałem już, że iPAQ 210 jest szybki? Pisałem. Więc poprawię się – jest bardzo, bardzo szybki!

PODSUMOWANIE:

Godny następca hx4700 – zachwycający ekran, doskonała wydajność, długi czas pracy na baterii i dwa sloty kart rozszerzeń. Do tego bardzo rozsądna cena. Czego chcieć więcej?

Dane techniczne HP iPAQ 210:

System: WM 6.0 Classic

Procesor: Intel Marvell PXA310 624 MHz

RAM/ROM: 128 MB/256 MB

Wyświetlacz: 4″, 640≈480, podświetlenie LED

Złącza: Bluetooth 2.0 EDR, Wi-Fi 802.11b+g, mini-USB, slot kart SDIO i CF

Moduł telefoniczny: brak

Aparat fotograficzny: brak

Wymiary i waga: 76≈16≈126 mm/192 g

Cena: ok. 1400 zł

Gwarancja: 1 rok

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.