Projektor Epson EMP-TWD10

Urządzenie EMP-TWD10 firmy Epson jest nie tylko projektorem, gdyż zawiera również wbudowany odtwarzacz DVD oraz głośniki.

O ile większość dostępnych na rynku projektorów ma wbudowany monofoniczny głośnik o mocy od 0,5 do 2 W, w opisywanym modelu są to aż cztery głośniki o mocy 5 W każdy, po dwa głośniki dla kanału lewego i prawego, a więc w sumie 20 W R.M.S. Napęd DVD rozpoznaje płyty w formatach DVD-Video, Video CD (i Super Video CD) oraz Audio CD, a także wszystkie nagrywalne formaty płyt CD i DVD.

Do portu USB 1.1 znajdującego się z przodu projektora można podłączyć pamięć flash USB, czytnik kart pamięci (np. SD) lub aparat fotograficzny zawierające pliki w formatach MP3, WMA, JPEG, a także pliki wideo skompresowane przy użyciu kodeków MPEG 1/2/4 i DivX 3/4/5/6/Ultra. Pliki w wymienionych formatach będą również odtwarzane, jeśli wypali się je na płytach CD lub DVD. Warto wspomnieć tu dwa słowa o ergonomii odtwarzania filmów zakodowanych w standardzie DivX. Z jednej strony warto pochwalić możliwość płynnego przewijania z prędkością maksymalnie 16x oraz wygodne przechodzenie do następnych scen/rozdziałów. Z drugiej trzeba wytknąć niepoprawne wyświetlanie polskich znaków znajdujących się w tekstowych plikach z napisami.

Zawartość menu OSD jest wyjątkowo uboga, nie licząc części odpowiedzialnej za odtwarzanie filmów DVD. Dostęp do wszystkich opcji można uzyskać jedynie za pomocą pilota zdalnego sterowania, co należy uznać za ewenement wśród projektorów, bo we wszystkich pozostałych testowanych przez nas urządzeniach dostęp do pełnego zestawu funkcji zapewniały również przyciski na panelu sterowania. Można regulować jasność, kontrast i ostrość obrazu, a w przypadku źródeł wideo innych niż komputer również nasycenie i barwę. Dostępnych jest pięć predefiniowanych trybów ustawień obrazu:

1) Dynamic – jasny, odpowiedni dla pomieszczeń, które nie zostały w ogóle zaciemnione. Wbrew nazwie nie oznacza dynamicznej regulacji mocy lampy, obecnej w niektórych projektorach, polegającej na automatycznym zwiększaniu jasności przy wyświetlaniu jasnych scen i jej zmniejszaniu, gdy wyświetlane są ciemne sceny.

2) Living Room – jest to ustawienie domyślne, odpowiednie dla pomieszczeń z zaciągniętymi zasłonami

3) Theatre – ustawienie odpowiednie dla pomieszczeń z zaciągniętymi zasłonami i wyłączonymi wszystkimi źródłami światła

4) Theatre Black – najciemniejsze ustawienie, można je traktować jako tryb ekonomiczny, którego nie można nigdzie włączyć explicite

5) Game – najjaśniejszy tryb przeznaczony dla gier oraz wszystkich innych projekcji w bardzo jasnych pomieszczeniach

Pilot zdalnego sterowania jest stosunkowo duży, lecz wygodny i zapewnia pełną kontrolę nad urządzeniem. Przypomina piloty odtwarzaczy DVD, ponieważ większość klawiszy dotyczy funkcji odtwarzania DVD.

Przyciski fosforyzują w ciemności, lecz z nieznanych powodów tylko część z nich ma tę przydatną właściwość. Ponieważ nie jest to projektor przeznaczony do prezentacji biznesowych, pilot nie został wyposażony we wskaźnik laserowy. Nie ma również możliwości sterowania kursorem myszy czy przewijania stron.

Wbudowany odtwarzacz DVD i głośniki znacząco zwiększają wymiary i wagę urządzenia. O ile szerokość i długość niewiele odbiegają od przeciętnych wartości w tej klasie urządzeń i wynoszą odpowiednio 26 oraz 33 cm, to grubość jest około dwa razy większa niż zwykle – ponad 18 cm. Waga wynosząca 6,6 kg to dwa do trzech razy więcej niż ciężar przeciętnego projektora. Nie dziwi wobec tego, że wyposażenie nie obejmuje torby do przenoszenia urządzenia. Godne uwagi są natomiast rzadko spotykane możliwości regulacji położenia i wielkości obrazu. Oprócz standardowych pokręteł na obiektywie korygujących ostrość i powiększenie optyczne (szeroki zakres od 1 do 1,5, najczęściej bywa to jedynie od 1 do 1,1) istnieje możliwość poziomego i pionowego przesuwania soczewek bez konieczności przestawiania całego urządzenia.

Dodatkowo producent dołącza podstawkę umożliwiającą uniesienie przedniej części projektora. Powstałe przez to ewentualne zniekształcenia trapezowe w pionie (ang. keystone) można skorygować za pomocą odpowiedniej opcji w menu OSD. Wielkość wyświetlanego obrazu wynosi od 30 cali, gdy projektor znajduje się ok. 70 cm od ekranu aż do 300 cali, jeśli zwiększy się tę odległość do ok. 11,4 m. Ponieważ szczelina na płyty znajduje się pod obiektywem, można obrócić górną część urządzenia,

żeby uzyskać możliwość wygodnego wsadzania i wyjmowania płyt, unikając jednocześnie oślepienia przez wiązkę światła.

Zestaw złączy ukrytych za klapką w tylnej części obudowy projektora umożliwia podłączenie komputera oraz rozmaitych urządzeń audio wideo.

Najlepszą jakość obrazu zapewnia wejście HDMI z obsługą technologii HDCP. Obok znajdują się analogowe wejście D-Sub, wejścia S-Video i kompozytowe oraz stereofoniczne wejście audio (RCA). Przy użyciu dołączonej przejściówski do złącza D-Sub można podłączyć komponentowy sygnał wideo. Jeśli nie satysfakcjonuje nas jakość dźwięku płynącego z wbudowanych głośników, mamy do dyspozycji optyczne wyjście audio oraz złącze RCA do podłączenia głośnika niskotonowego (subwoofera). Niestety oprócz długiego kabla zasilającego producent nie dołącza żadnych kabli, sugerując, że podstawowym źródłem obrazu ma być wbudowany odtwarzacz DVD. Dostajemy za to w komplecie ekran o przekątnej 80″.

Podstawowa rozdzielczość projektora wynosi 1280 x 720 pikseli, czyli HD w standardzie 720p charakteryzujące się obrazem o proporcjach 16:9. Lampa o mocy 140 W wystarcza na ok. 2000 godzin projekcji w normalnym trybie i ok. 3000 godzin w trybie ekonomicznym (wymieniony wyżej tryb Theatre Black). Jak należałoby się spodziewać po matrycy 3LCD, deklarowany przez producenta współczynnik kontrastu nie jest zbyt wysoki (1000:1). Również jasność nie wygląda imponująco – 1200 ANSI lumenów. Należy jednak pamiętać, że głównym przeznaczeniem projektora jest wyświetlanie filmów w zaciemnionych pomieszczeniach, a nie prezentacji w różnych warunkach oświetleniowych. Zmierzone w naszym laboratorium wartości tych parametrów są jeszcze niższe: średnia jasność 500,11 lm i współczynnik kontrastu 560,97:1. Równomierność oświetlenia ekranu nie zachwyca, wynosi jedynie 88,38%.

Producent deklaruje poziom hałasu generowanego przez projektor w wysokości 28 dB. Średnie zmierzone wartości z odległości jednego metra wynoszą 36,7 dB (1,9 so) w trybie normalnym i 33,7 db (1,2 so) w trybie ekonomicznym. Pobór mocy wg producenta dochodzi do 230 W w czasie pracy i do 5,5 W w stanie czuwania. Zmierzone wartości to 194,3 W w trybie Game i 168,4 W w trybie Theatre Black.

Opisywany projektor firmy Epson można kupić za mniej niż 3900 zł. Za tę kwotę otrzymujemy wbudowany odtwarzacz DVD z głośnikami 4 x 5 W oraz dołączony przez producenta 80-calowy ekran.

Czytaj także: Pełny ranking projektorów

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.