Oferty dla idiotów?!

Najnowsze hity... sprzed dwóch lat, ceny wyższe niż zwykle, przebrany towar – oto naga prawda o promocjach w dużych marketach. Kto nieuważnie czyta reklamowe gazetki, może sporo przepłacić...

„Najlepsze ceny”, „Nie dla idiotów”, „Takiej okazji nie wypuszcza się z ręki!” czy „Żer dla skner” – takimi hasłami kuszą ewentualnych klientów największe sieci sklepów RTV-AGD.

Należące do jednego koncernu sklepy Saturn i Media Markt dobrze wiedzą, jaką siłę mają hasła: „Tanio!” bądź „Okazja!”. Specjaliści od marketingu nieźle muszą się nagłowić, by reklamowa gazetka zachęciła tych, którzy nie zamierzali niczego kupić. Kto bowiem zechce wyjść na idiotę, który przepuszcza takie okazje? Nikt. Do sklepów wędrują więc skuszeni promocją ludzie, którzy nawet jeśli nie znajdą żadnego z oferowanych w reklamie produktów (bo przecież „oferta ważna do wyczerpania”), to jednak coś kupią. Jeśli nie tani toster, to przynajmniej paczkę filtrów do kawiarki. I o to właśnie chodzi.

W ofertach przygotowywanych przez duże sieci handlowe rzadko zdarzają się prawdziwe okazje. CHIP uważnie przyjrzał się kilku ostatnio wydanym gazetkom tego typu i sprawdził ceny różnego rodzaju urządzeń. Rezultat w zasadzie nie zaskakuje – prawie wszystkie „okazyjnie” oferowane urządzenia można nabyć w sklepach internetowych lub specjalistycznych za niższą cenę. Na przykład taki sam komputer jak ten z promocji w Saturnie (patrz ramka obok) kupimy w internetowym sklepie, wydając 150 zł mniej.

Poza ceną, która nie zawsze bywa atrakcyjna, oferta marketów ma jeszcze jedną wadę – wprowadzające w błąd opisy. Na naiwnego klienta czekają takie pułapki jak: „multimedialny projektor 16:9” wyświetlający… panoramiczny obraz z wielkimi czarnymi pasami u góry i na dole ekranu, telewizory HD Ready o rozdzielczości 1024×768 punktów, bądź superszybka drukarka kolorowa drukująca 32 strony na minutę – tyle że tekstu, i to czarno-białego.

Ale przecież… „firma XXX zastrzega sobie prawo do pomyłek i błędów w druku.” Lepiej więc uważnie czytać ulotki, by za takie „pomyłki w druku” nie płacić z własnej kieszeni.

Sprawdź, zanim kupisz

Ceneo, Nokaut, Świstak – to tylko kilka serwisów, za pomocą których można porównać oferty cenowe. Zdarza się jednak, że cena podana przez wyszukiwarkę jest inna niż ta widniejąca na stronie sklepu. Dlatego zawsze sprawdzajmy u źródła.

Portali aukcyjnych Allegro i eBay nie trzeba przedstawiać. Tutaj też warto zajrzeć, bo sprzedawcy już dawno odkryli, że portale aukcyjne to dobre miejsca na handel. Na aukcjach znajdziemy więc produkty nowe i z gwarancją, które najczęściej można kupić, korzystając z oferty „Kup teraz”, bez konieczności prowadzenia licytacji.

Cena komputera: porównanie

CHIP sprawdził ceny komputerów o takiej samej konfiguracji jak komputer sprzedawany w sklepach sieci Saturn. Okazuje się, że w mniejszym sklepie jest taniej.

Komputer:

Procesor:

Intel Core 2 Quad Q6600

Pamięć:

2 GB DDR2

Karta graficzna:

GeForce 8500GT 512 MB RAM

Dysk twardy:

500 GB, SATA2, 8 MB cache, 7200 obr./min Napęd: nagrywarka DVD DL

Inne:

czytnik kart, klawiatura, mysz, system Linux

SATURN:

1999 zł

NTT SYSTEM:

1850 zł

Komputronik

1850 zł składak ok. 1700 zł

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.