Nowe komunikatory pod lupą

Komunikatory internetowe dojrzewają. Już wkrótce czeka nas premiera nowej edycji polskiego fenomenu – mesendżera Gadu-Gadu, który odciął nasz kraj od reszty świata, oraz Skype'a 4.0, który zniósł granice komunikacyjne.

Nowe Gadu-Gadu 8

Przetestowana przez nas wersja Gadu-Gadu daje przedsmak finalnego produktu. Już podczas instalacji rzuca się w oczy nowy wygląd aplikacji. Twórcy są przekonani, że nowy interfejs jest bardziej przyjazny i intuicyjny. Nic bardziej mylnego. Użytkownicy nowego GG początkowo będą zdezorientowani i trochę potrwa, zanim przyzwyczają się do nowego układu. Zmianie uległ także sposób wyszukiwania numerów użytkowników Gadu-Gadu. Teraz odbywa się to za pośrednictwem pola tekstowego, widocznego nad listą kontaktów. Jest to spore udogodnienie.

Nowa wersja to także nowa kolorystyka, która początkowo razi. Na szczęście mamy do wyboru wiele skórek – niektóre oferują przezroczystość, co wygląda imponująco w porównaniu z poprzednimi edycjami GG. Komunikator umożliwia prowadzenie wielu rozmów w jednym oknie, uruchamianie kilku profili użytkowników równolegle. Odświeżono też emotikonki oraz zadbano o automatyczną aktualizację aplikacji i edycję kontaktu z możliwością pobierania danych z katalogu publicznego.

Ciekawostką jest zmienione Gadu Radio, w którym możemy… głosować. Niestety, bez Winampa radio nie zadziała. W Gadu-Gadu poprawiono drobne mankamenty techniczne. Do zapisywania konfiguracji programu nie jest już wykorzystywany Rejestr systemowy, w związku z czym istnieje możliwość przenoszenia folderu z aplikacją między komputerami bez konieczności ponownej instalacji. Zadbano również o bezpieczeństwo przechowywanych haseł. Niestety, nie wszystko działa tak, jak byśmy oczekiwali. Przy próbie wysłania awatara do katalogu publicznego aplikacja wyświetliła komunikat o błędzie. Nie działa także funkcja importowania listy kontaktów z serwera. Można sie spodziewać, że w wersji finalnej nie będzie tego typu niespodzianek.

Skype 4.0

Ponad cztery lata temu Skype zmienił sposób komunikacji między ludźmi. Dziś darmowymi rozmowami cieszą się internauci na całym świecie. Pojawienie się boomu na VoIP i równoczesny rozwój publicznych sieci Wi-Fi przyczyniły się do sukcesu Skype’a. Czwarta, próbna wersja komunikatora przynosi największe zmiany w historii rozwoju aplikacji. Twórcy skupili na zapewnieniu prostej obsługi oraz na module do komunikacji wideo. W 4 edycji Skype’a komunikacja za pośrednictwem kamery i mikrofonu stała się jeszcze prostsza.

Nowy inferfejs jest bardzo intuicyjny. Wszystkie funkcje umieszczono we właściwych miejscach. Główne okno komunikatora jest teraz znacznie większe, co dotychczasowi użytkownicy mogą uznać za wadę. Za pomocą myszy możemy jednak dowolnie zmieniać jego rozmiar i położenie, także w trakcie prowadzenia wideorozmowy. Wszystkie formy komunikacji znajdują się w jednym oknie. W przypadku prowadzenia kilku rozmów jednocześnie nie musimy co chwilę szukać odpowiedniego okna na Pasku zadań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym samym czasie wysyłać wiadomości tekstowe i pliki – wystarczy przeciągnąć plik do okna rozmowy.

Przekaz wideo jest znacznie lepszej jakości niż w poprzednich edycjach komunikatora. Dysponując odpowiednim sprzętem i wydajnym łączem, możemy oglądać obraz w rozdzielczości HD. Skype poleca do tego celu kamery firmy Logitech, które są w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości 8 megapikseli (wartość interpolowana). W próbnej wersji część funkcji nie jest jeszcze dostępna (m.in. historia rozmów, grupy kontaktów).

PODSUMOWANIE

Większość zmian wprowadzonch w Gadu- -Gadu to zmiany pożądane. Trzeba się jednak do nich przyzwyczaić. Skype jeszcze nigdy nie był tak prosty w obsłudze. Nowa wersja to połączenie świetnej funkcjonalności i doskonałej ergonomii. Spory nacisk położono na wideorozmowy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.