CrystalCPUID w bardzo czytelnej formie prezentuje kompletne informacje o płycie główniej, chipsecie, pamięci, częstotliwościach taktowania i wydajności.

Więcej mocy dla twojego notebooka!

Szybki tuning komputera przenośnego

Korzystając z komputera, gromadzimy na nim coraz więcej rozbudowanych programów i usług, coraz bardziej zwiększając objętość Rejestru systemowego i w konsekwencji zmniejszając wydajność naszego sprzętu. Jak temu zaradzić?

Można zreinstalować system, co jednak przyniesie tylko krótkotrwały efekt, z kolei wymiana komponentów komputera na nowe jest kosztowna. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość: zaaplikuj laptopowi kurację odmładzającą zgodnie z instrukcją CHIP-a.

Moc obliczeniowa:
Przywracamy siłę

Od czasu kiedy kupiliśmy nasz komputer, pojawiły się zupełnie nowe sterowniki do chipsetu i procesora: i tu, i tam wprowadzono usprawnienia. W czasie rynkowego życia przeciętnego chipsetu jego wydajność zwiększa się o około 20% tylko dzięki optymalizacji sterowników! Warto pobrać najnowsze oprogramowanie ze strony producenta chipsetu – w większości wypadków będzie to Intel (www.intel.com). W dziale »Support« (wsparcie techniczne) za pomocą wyszukiwarki znajdujemy pozycję »Intel Chipset Device Software« i pobieramy plik przeznaczony do naszego modelu chipsetu. Po jego instalacji powinniśmy zauważyć niewielki wzrost wydajności. Notebook będzie też lepiej rozpoznawał nowe urządzenia peryferyjne i poprawnie z nimi współpracował. Właściciele notebooków bazujących na platformie Intela mogą skorzystać również z aplikacji Intel Application Accelerator (znajdziemy ją w taki sam sposób jak opisane wyżej sterowniki). Jest to sterownik optymalizujący dostęp do pamięci operacyjnej i dyskowej, dzięki czemu zwiększa się szybkość przesyłu danych w naszym komputerze.

Jeśli nasz laptop wyposażono w chipset SiS, ATI (obecnie AMD) lub Nvidii, sterowniki do płyty głównej znajdziemy na stronach internetowych producentów (www.sis.com, www.amd.com, www.nvidia.com). Niestety, tylko Intel oferuje wszystkie sterowniki w pojedynczym pliku do pobrania – na stronach innych firm musimy samodzielnie wyszukać kolejno sterowniki do chipsetu, IDE, sieci LAN, dźwięku, USB i pozostałych podzespołów komputera.

Grafika:
Płynny obraz, żywe kolory

Nic tak nie psuje przyjemności pracy z laptopem, jak niedostatek wydajności ujawniający się podczas wyświetlania grafiki. W starszych maszynach czasem mocy nie wystarcza nawet na płynne odtwarzanie filmów DivX, w nowszych obraz „tnie się” w grach – aktualniejszy sterownik pozwoli nam zapomnieć o tych problemach. Chociaż współpraca dostępnego sprzętu z Vistą już się nieco poprawiła, eksperci z laboratorium CHIP-a są zdania, że dalsza optymalizacja sterowników pozwoliłaby na zwiększenie wydajności od 30 do nawet 100%. Częsta aktualizacja sterowników jest więc dla użytkowników Visty koniecznością. Jeśli korzystamy z systemu operacyjnego Windows XP, pożytek ze zmiany sterowników prawdopodobnie nie będzie aż tak duży, ale wciąż będzie się to opłacać – dzięki temu lepiej pracować będą porty do podłączania urządzeń zewnętrznych, np. zewnętrznego monitora lub projektora. Zwykle poprawi się również kompatybilność, a zatem komputer będzie w stanie porozumieć się z większą liczbą urządzeń niż dotychczas oraz lepiej dobierze parametry ich działania.

W wypadku gdy pobranie i zainstalowanie sterownika ze strony producenta komputera lub karty graficznej (ATI/AMD, SiS, nVidia, Intel) nie rozwiązuje naszych problemów z wyświetlaniem, możemy szukać pomocy na odpowiednich stronach internetowych. Najlepiej zacząć od www.laptopvideo2go.com – poza sterownikami i narzędziami do tuningu znajdziemy tu zmodyfikowane pliki INF, dzięki którym szybko pozbędziemy się błędów wyświetlania, ograniczeń rozdzielczości i innych kłopotów z grafiką. Lekturę najlepiej rozpocząć od działu »Frequent Questions | Quickstart Guide«.

Nagrywanie:
Szybciej i pewniej

Pracę naszej nagrywarki poprawić może aktualizacja firmware’u, czyli wewnętrznego oprogramowania sterującego. Niewielkie zwiększenie szybkości jest tylko jedną – wcale nie najistotniejszą – z korzyści, które odniesiemy. Najważniejsze, że wraz z nowym oprogramowaniem wypalarka otrzyma nowy zestaw wzorów opisujących najlepsze strategie nagrywania plików różnych typów, dzięki czemu nasze płyty będą zawierały mniej błędów. Zwiększy się też kompatybilność nagrywarki. Jeśli nie możemy znaleźć nowego softu do naszej nagrywarki, warto zajrzeć na stronę forum.rpc1.org – tam spotykają się eksperci.

WLAN:
Najlepsza wydajność w sieci

Powszechny dziś standard 802.11n tak naprawdę nie jest wcale standardem, bo nie został jeszcze ostatecznie zdefiniowany. W związku z tym najprawdopodobniej każda aktualizacja sterowników znacznie usprawni działanie naszego laptopa w sieci.

Jeśli na stronie producenta nie znajdziemy odpowiednich plików, powinniśmy sprawdzić nazwę firmy, która wykonała moduł WLAN znajdujący się w naszym komputerze – najczęściej będzie to karta firm Intel, Atheros lub Broadcom. W tym celu wybieramy »Panel sterowania | System | Menedżer urządzeń«, znajdujemy na liście adapter sieci bezprzewodowej, klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy »Właściwości«. W zakładce »Szczegóły« wybieramy z listy »Producent« – jeśli wcześniej nie natknęliśmy się na dane wytwórcy karty sieciowej, tu będą one podane na pewno. Teraz wystarczy tylko pobrać najnowszy sterownik ze strony producenta modułu WLAN i cieszyć się większym zasięgiem i szybszym transferem danych.

Posiadacze starszych notebooków, wyposażonych w karty sieciowe w standardzie 802.11g, również skorzystają na aktualizacji sterownika: często pozwoli ona na lepsze zabezpieczenie transmisji. Moduł dotychczas wykorzystujący jedynie słabe kodowanie WEP po aktualizacji może będzie w stanie obsłużyć również WPA albo nawet WPA2.

Akumulator:
O połowę dłuższy czas działania

Poza narzędziami do zarządzania pracą akumulatora przygotowanymi przez producentów istnieje też uniwersalny sposób na znaczne wydłużenie czasu działania naszego komputera na akumulatorze – zmniejszenie poboru prądu! Narzędzia do underclockingu (obniżania częstotliwości zegara procesora) i undervoltingu (obniżania napięcia procesora), takie jak Notebook Hardware Control (NHC) lub Crystal CPUID, pozwolą na takie skonfigurowanie komputera, by w okresach braku obciążenia automatycznie zmniejszana była szybkość CPU. Dzięki temu znacznie obniżymy pobór energii. Jeśli do tego zmniejszymy napięcie procesora naszego laptopa, możemy w zależności od intensywności użytkowania zyskać nawet 50% w porównaniu z dotychczasową długością czasu pracy.

Szum wentylatorów:
Cisza w obudowie

Nagrzewające się podzespoły notebooka wymagają oczywiście ciągłego chłodzenia. Producenci wolą jednak czasem (dosłownie!) dmuchać na zimne, zmuszając kilka wentylatorów do ciągłego działania na wysokich obrotach, czego skutkiem jest oczywiście nieprzerwany hałas. Wspomniana już aplikacja NHC pozwoli nam samodzielnie sterować szybkością działania wentylatorów posiadających taką opcję. Do tego samego celu wykorzystamy też program SpeedFan. Uwaga! Jeśli prędkość wentylatorów będzie niewystarczająca, komputer przestanie odpowiadać, straci stabilność lub dojdzie do jego uszkodzenia. Powtarzamy tę oczywistą informację, żebyście potem nie mówili, że was nie ostrzegaliśmy!

Czytnik kart:
Większe możliwości

Żeby szybko i wygodnie zapisywać i odczytywać dane z kart flash za pomocą naszego notebooka, potrzebujemy sprawnie działającego czytnika. Najpierw sprawdźmy, jaka jest nazwa naszego czytnika kart w Menedżerze urządzeń, a następnie na stronie producenta poszukajmy nowego sterownika. Poza większą szybkością odczytu i zapisu dzięki nowemu sterownikowi poprawimy kompatybilność naszego urządzenia z różnymi typami kart, umożliwiając na przykład korzystanie z kart SDHC o pojemności większej niż 2 GB.

Dźwięk:
Lepsza jakość sygnału

Jakość dźwięku notebooka to kolejna rzecz, którą możemy poprawić. Nowe sterowniki w większości przypadków znajdziemy na stronie www.realtek.com.tw (karty Realtek) lub www.analog.com (karty Soundmax). Dokonując aktualizacji sterownika, nie sprawimy może, że dźwięk wydobywający się z głośników laptopa będzie brzmiał lepiej, ale w wielu przypadkach znacznie poprawimy jakość sygnału wysyłanego przez kartę. Dlatego właśnie każdy, kto podłącza swój komputer do zewnętrznego wzmacniacza lub głośników, powinien koniecznie pobrać nowy sterownik dźwięku. Jeśli jednak korzystamy wyłącznie z głośników notebooka, możemy nawet nie zauważyć różnicy.

Touchpad:
Zupełnie nowe funkcje

Płytka dotykowa naszego komputera najprawdopodobniej została wyprodukowana przez firmę Synaptics (www.synaptics.com). Kiedy sprawdzimy producenta touchpadu w Menedżerze urządzeń i zainstalujemy nowy sterownik, nie tylko poprawimy czułość tego elementu, ale uzyskamy też dostęp do całkowicie nowych funkcji, jak na przykład pasek przewijania po lewej lub prawej stronie płytki, nie zawsze przewidziany przez producenta notebooka.

Szybciej ze starym systemem: Kupujmy XP!

Od30 czerwca Microsoft wstrzymał dostawy do sklepów systemu Windows XP, więc oficjalnie jesteśmy skazani na nowy system Windows Vista. Niestety – mimo wielu zalet – Vista dosłownie pożera zasoby komputera, przez co starszy, słabszy sprzęt działa pod jej kontrolą bardzo wolno. Ponieważ w notebookach od zawsze priorytetem była mobilność, a nie wydajność, właścicielom komputerów przenośnych ten problem może dać się we znaki.

SYSTEM Z TURBODOŁADOWANIEM: Słabiej wyposażony notebook będzie działał szybciej, jeśli zainstalujemy na nim Windows XP. Przed downgrade’em (z Visty) trzeba jednak sprawdzić, czy do naszego modelu są dostępne sterowniki do poprzedniej wersji systemu. Część producentów komputerów udostępnia je na swoich stronach internetowych, czasem jednak znalezienie ich może zająć sporo czasu. Szczęśliwcy posiadający licencję Windows XP mogą nadal z niej korzystać – pozostali muszą się pospieszyć, póki sprzedawcom zostały jeszcze na półkach pakiety Windows XP. Po instalacji możemy cieszyć się nawet stuprocentowym wzrostem wydajności.

Ile możesz zyskać?

+100 %
Przyspieszenie karty graficznej
Obecnie jedynie przesiadka z Visty na Windows XP jest sposobem na znaczące zwiększenie wydajności karty graficznej – jednak sterowniki do Visty są ciągle rozwijane, a każde uaktualnienie przynosi duży wzrost mocy.

+70 %
Więcej mocy dla Chipsetu
Możemy znacznie przyspieszyć pracę chipsetu i procesora dzięki aktualnym sterownikom i narzędziom do tuningu. Pełne pakiety sterowników znajdziemy na stronie Intela. Trudniej będzie „pomóc” laptopom niebazującym na platformie Centrino.

+200 %
Poprawiamy sprawność karty sieci WLAN
Ponieważ prace nad najnowszym standardem Wi-Fi wciąż trwają, praktycznie każda aktualizacja sterowników karty sieci bezprzewodowej skutkuje poprawą zasięgu i szybkości transmisji oraz kompatybilności.