Walka gigantów (Puma vs Centrino2)

Na rynku IT możemy zaobserwować rywalizację producentów praktycznie w każdym jego segmencie.

Wszyscy prześcigają się nie tylko w miniaturyzacji sprzętu, ale próbują także podnieść wydajność i osiągi sprzętu. Rywalizację tą szczególnie łatwo zauważyć pomiędzy Intelem, a AMD. Obie firmy produkują procesory i układy graficzne, nie tylko do stacjonarnych komputerów, ale również do tych mobilnych – notebooków. W ten oto sposób, jakiś czas temu na rynku pojawiły się laptopy z najnowszymi rozwiązaniami obu producentów. PUMA od AMD i Centrino2 od Intela. Są to platformy do komputerów przenośnych, które wydajnością układów graficznych i procesorów różnią się od poprzednich rozwiązań.

Główną bronią AMD są nowe układy graficzne. Szczególnie układy graficzne zintegrowane, które swoimi możliwościami mają zachęcić do kupna notebooków opartych na platformie PUMA i robią to skutecznie. Chipset ze zintegrowanym rdzeniem graficznym M780G pozwala na odtwarzanie płynne filmów HD, co u konkurencji szło dość opornie na starej platformie ze zintegrowanym układem graficznym Intel GMA X3100. Również nowe gry działają płynnie, ale nie wymagajmy od tych układów mocy do obsłużenia wysokich rozdzielczości w grach pokroju „Crisis”. Grafika ATI Radeon HD 3200 pracuje z częstotliwością taktowania 500MHz, obsługuje DirectX 10, oraz dzięki oprogramowaniu ATI Avivo HD Technology wspomaga wyświetlanie filmów w rozdzielczości 1080p. Dodatkowym atutem nowego chipsetu jest obsługa technologii ATI Hybryd CrossFire, co pozwoli na wykorzystanie jednocześnie zintegrowanego układu graficznego i dyskretnego, jeżeli taki zostanie zamontowany przez producenta. Pozwala to na podniesienie wydajności graficznej, gdy tego potrzebujemy. Nie możemy również zapomnieć o funkcji PowerXpress, która pozwala na przełączanie systemu na układ dyskretny lub zintegrowany bez konieczności restartowania notebooka.

Wszystko wygląda pięknie, jednak bez odpowiedniego procesora nie miałoby prawa zadziałać. AMD postarało się, i w PUMIE zastosowało nowe procesory Turion X2 Ultra, wyposażone w 2 MB pamięci podręcznej Cache L2. Ogromny nacisk został położony na obniżenie poboru mocy przez procesor, gdyż AMD jak dotąd zawsze zostawało w tym aspekcie z tyłu. Jednym z nowych rozwiązań jest zastosowanie szybszego interfejsu komunikacyjnego HyperTransport 3,6GHz. Pozwala to na szybszą komunikacje pomiędzy chipsetem a procesorem. Niestety proces technologiczny pozostał ten sam, więc procesory AMD nadal tworzone są w technologii 65 nm. Mobilne procesory Intela tworzone są natomiast w technologii 45 nm. W platformie Centrino2 wykorzystywane są procesory o kodowej nazwie Penryn. Szyna FSB po podniesieniu częstotliwości z 800 do 1066 MHz, pozwala na osiągnięcie szybszej komunikacji procesora z chipsetem. Daje to znacznie lepsze wyniki testach. Procesory Intela z serii T9000 i T8000 mają odpowiednio po 6MB i 3MB pamięci podręcznej Cache L2. Znacząco zmniejszył się również pobór mocy, w stosunku do poprzedniej platformy, z 35 W do 25 W.

Znaczne zmiany nastąpiły w nowym chipsecie. Otóż stary zintegrowany układ graficzny Intel GMA X3100 został zastąpiony nowym GMA X4500, co znacznie podniosło wydajność graficzną. X4500 wspiera sprzętowo odtwarzanie filmów HD, ale tylko w wersji GMA X4500 HD. Oferuje również obsługę wyjść HDMI. Nowy układ graficzny jest zgodny z protokołem HDCP. Podobnie jak u AMD, Intel również zaproponował rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie dwóch układów graficznych oraz przełączanie się pomiędzy nimi bez konieczności restartu laptopa. Oczywiście pozwala to na dłuższą pracę na baterii, gdy nie potrzebujemy dużej wydajności graficznej. Układ GMA X4500 również obsługuje DirectX 10. Oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości zapewnia nie tylko wyższa wydajność graficzna, ale również oprogramowanie Vivid Video.

Nowym i bardzo ciekawym rozwiązaniem w chipsecie Intela jest zastosowanie nowych modułów bezprzewodowych z serii Link 5000. W model Intel WiFi Link 5050 występuje zintegrowany kontroler WiMAX. Nowe moduły bezprzewodowe gwarantują stabilny sygnał i mniejsze zużycie prądu.

Oczywiście wszystkie zapewnienia producentów sprawdziliśmy naszym laboratorium. A skupiliśmy się głownie na modelach ze zintegrowanym układem graficznym. Były to modele Optimus Optibook MH Seria 800 z Centrino2 oraz Fujitsu Siemens Amilo PA3515 z Pumą. Obydwa notebooki były to egzemplarze prototypowe o podobnych parametrach taktowanie procesora.

W notebooku Optimus procesor był z serii T8000, a w Amilo Turion X2 Ultra ZM84. W obu notebookach możemy zaobserwować wzrost wydajności graficznej w porównaniu z poprzednimi platformami. Nie jest on jednak, aż tak duży, aby nastąpiła rewolucja w świecie notebooków. Ponadto zintegrowany układ ATI HD3200 wypadł nieco lepiej niż Intelowski GMA X4500 HD. Oba układy pozwalają na swobodne oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości i granie. Ale to notebook z Pumą wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem dla kogoś kto poszukuje maszyny wydajnej, ale w korzystnej cenie.

Czas pracy na baterii, który jest istotnym elementem notebooka, zależy od wielu czynników, takich jak pojemność baterii, czy wielkość zastosowanej matrycy. W notebooku Optimus zastosowano baterię o pojemności 2600mAh, a w Amilo PA 3515 o pojemności 4800 mAh. Notebook z Centrino2 o pojemności baterii prawie o połowę mniejszej od konkurenta, pracował tylko o 30 minut krócej. Słaby wynik notebooka z Pumą tłumaczy większa powierzchnia matrycy, której podświetlenie zużywa więcej energii, ale to przecież miał być najbardziej dopracowany element notebooka z nową platformą AMD.

Podsumowując, oba rozwiązania mają mocne i słabe strony. Czasy pracy na baterii są dłuższe, ale nie aż tak aby wpadać w zachwyt. Wydajność obu platform też nie wzrosłą znacząco, tak więc rewolucji na razie nie widać. AMD od jakiegoś czasu pozostaje nieco w tyle za Intelem w dziedzinie rozwiązań mobilnych, jednakże nowa platforma, pozwoliła ten dystans zmniejszyć.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.