Narzędzie Application Monitor troszczy się o to, aby wybrane przez użytkownika aplikacje były zawsze uruchomione.

Automatyczne ponowne uruchomienie nieoczekiwanie zamkniętych aplikacji

Aplikacje typu serwer internetowy, narzędzia do udostępniania plików czy klient poczty email powinny być uruchomione przez cały czas. Jednak niekiedy zdarza się, że się zawieszają lub zostają przez pomyłkę zamknięte.
Windows 2000, XP, Vista

Zamiast samemu pilnować, czy aplikacje nadal działają, zlecimy to zadanie narzędziu o nazwie Application Monitor. Jest to program na licencji freeware, który pilnuje naszych aplikacji, uruchamiając je w razie potrzeby ponownie. Narzędzie pobierzemy za darmo ze strony www.jockersoft.com/english/appmonitor_index.php. Pobrane archiwum ZIP rozpakowujemy do nowego, pustego folderu. Sama aplikacja nie wymaga instalacji.

Po uruchomieniu narzędzia klikamy przycisk »Add«. W polu »Name« wpisujemy określenie programu, następnie – aby wybrać aplikację, która ma być monitorowana – klikamy przycisk znajdujący się obok pola »Path« i wywołujemy odpowiednie okno dialogowe. W polu »Arguments« możemy wpisać parametry dla aplikacji, obowiązujące w przypadku jej ponownego uruchomienia. Interwał, po którym Application Monitor będzie sprawdzał, czy aplikacja jest uruchomiona, pozostawiamy bez zmian, po czym w celu dodania wpisu do listy aplikacji monitorowanych klikamy przycisk »Create«. Aby uruchomić automatyczny mechanizm sprawdzania, zaznaczamy kratkę znajdującą się obok interesujących nas wpisów.

W ten sposób na przykład upewnimy się, że Thunderbird jest uruchomiony oraz regularnie sprawdza skrzynkę poczty elektronicznej. W przypadku omyłkowego wyłączenia aplikacji zostanie ona ponownie uruchomiona najpóźniej po upływie określonego czasu, wynoszącego dwie minuty. Niestety, narzędzie nie rozpoznaje zawieszonych aplikacji, gdyż w tym przypadku odpowiedni proces nadal jest uruchomiony. Zawieszoną aplikację zamkniemy przy pomocy Menedżera zadań.

W porównaniu z konfiguracją podobnych narzędzi, np. aplikacji ServiceEx ze strony serviceex.com, konfiguracja Application Monitor jest bardzo prosta i nie wymaga modyfikacji Rejestru systemowego. Zwróćmy jednak uwagę, aby przed zamknięciem systemu operacyjnego najpierw wyłączyć narzędzie, a dopiero później aplikacje, w przeciwnym razie Application Monitor będzie próbował ponownie uruchomić aplikacje w trakcie zamykania systemu operacyjnego.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.