Ubuntu 8.10
Ubuntu powoli staje się dominującą dystrybucją Linuksa na desktopy

Domowy Linux po retuszu

Ubuntu 8.10

Już teraz można pobrać najnowszą wersję wyjątkowo popularnej dystrybucji Linuksa. Co się zmieniło? Zdecydowanie najważniejszym usprawnieniem, zwłaszcza dla użytkowników mobilnych, jest pełna obsługa sieci bezprzewodowej 3G. Jeśli więc często podróżujesz i potrzebujesz być zawsze w kontakcie, Ubuntu ci już tego nie utrudni.

Kolejną nowością jest narzędzie, które umożliwia instalację systemu na dysku przenośnym, na przykład pendrivie. Dzięki temu masz swój system zawsze w kieszeni i możesz go podłączyć do dowolnego komputera z portem USB. Inną ciekawostką jest konto gościa, znane użytkownikom od czasów Windows XP. Dzięki niemu dowolna osoba może skorzystać z twojego komputera bez konieczności wpisywania loginu i hasła. Naturalnie, obsługa wtedy odbywa się na bardzo ograniczonych prawach dostępu.

Jeśli używasz odtwarzaczy Totem Movie Player albo Rhythmbox, zobaczysz po aktualizacji dodatkowe menu, którym „opiekuje się” BBC. Znajdziesz tam nagrane w wysokiej jakości podcasty, audycje radiowe i filmy autorstwa brytyjskiej stacji. Uaktualniono też środowisko Gnome do wersji 2.24, co w praktyce przekłada się na nowy komunikator, organizer, menadżer plików i lepszą obsługę wielu monitorów.

System można pobrać ze strony http://www.ubuntu.com/getubuntu/download