„Domowy” system operacyjny Solaris nabiera kształtów

OpenSolaris 2008.05 zmienił twarz systemu operacyjnego Solaris. Ulepszony pulpit i bardziej przyjazny interfejs wzbudził zainteresowanie nie tylko ekspertów. Nowa wersja to kolejne, ciekawe usprawnienia.

Sun Microsystems szykuje kolejną wersję systemu operacyjnego OpenSolaris, tym razem oznaczoną numerem 2008.11. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to odmieniony wygląd pulpitu w środowisku GNOME – nowa wersja systemu Suna będzie korzystać z wersji 2.24. Serwer w podsystemie grafiki X.Org nie został jednak uaktualniony do obecnie obowiązującej wersji 1.5, czy nawet 1.4.1 – wciąż mamy do czynienia z leciwym już 1.3.0. W wyniku tego nie dysponujemy najnowszymi sterownikami do kart graficznych, przez co zaawansowane funkcje naszego sprzętu nie będą dla nas dostępne.

W nowej wersji dodano rozszerzenie Nautilus, które pozwala na łatwy podgląd obrazów systemu w formacie ZFS. Uaktualniono też najważniejsze aplikacje: w nowym OpenSolaris znajdziemy GIMP-a 2.4.6., Firefoksa 3.0.1. i komunikator Pidgin 2.5.1. Niestety, dalej nie znajdziemy żadnego pakietu biurowego (możliwy jest jedynie podgląd plików), nawet AbiWorda, co w przypadku systemu mającego trafić do „domowych” komputerów wydaje się być dużym niedopatrzeniem.

OpenSolaris 2008.11 ma się pojawić w wersji finalnej pod koniec listopada.

0
Źródło: phoronix
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.