Faksowanie z Fritzem Udostępnione przez AVM za darmo narzędzie Fritzfax, przeznaczone do urządzenia FritzBox, wymaga działającego interfejsu CAPI.

Fritz nie chce wysyłać faksów

PROBLEM

PROBLEM

Po instalacji dołączonej przez AVM aplikacji Fritzfax urządzenie FritzBox Fon WLAN 7050 nie chciało wysyłać faksów. Choć pozostałe funkcje działały bez zarzutu, użytkownik podejrzewa awarię urządzenia i prosi

o pomoc ekspertów CHIP-a.

DIAGNOZA

Nie byliśmy w stanie uwierzyć, że po pierwsze ktokolwiek jeszcze wysyła faksy, a po drugie, że czynność ta jest tak trudna! Bierzemy komputer ze świeżo zainstalowanym systemem operacyjnym, wgrywamy najnowszy firmware do urządzenia FritzBox 7050, a następnie uruchamiamy sprzęt, wykorzystując łącze DSL. Instalujemy oprogramowanie Fritzfax

– urządzenie wysyła faksy bez problemów. Dlatego również i my podejrzewamy uszkodzenie sprzętu. Prosimy więc czytelnika o przysłanie nam swojego urządzenia. Trzy dni później obok urządzenia w laboratorium pojawił się również komputer czytelnika. Łączymy elementy, uruchamiamy oprogramowanie do faksowania i otrzymujemy potwierdzenie problemu: Fritz nie wysyła faksów. We FritzBoksie nie zaobserwowaliśmy żadnych anomalii. Jednak wpis »FritzBox Internet« w menu »Fritzfax« pod »Settings/ISDN« jest zablokowany, co jednoznacznie wskazuje na usterkę interfejsu CAPI (Common ISDN Application Programming Interface).

ROZWIĄZANIE 

Interfejs CAPI urządzenia FritzBox można wygodnie wyłączyć oraz włączyć przy pomocy kombinacji klawiszy podpiętego telefonu. Zamykamy więc aplikację Fritzfax, a następnie wykorzystując kombinacje klawiszy #96*2* oraz #96*3*, restartujemy interfejs CAPI. Po ponownym uruchomieniu aplikacji Fritzfax wszystko działa bez zarzutu. Również wspomniany wcześniej wpis nie jest już zablokowany. Nie jesteśmy w stanie znaleźć przyczyny, dla której interfejs CAPI urządzenia FritzBox 7050 przestał działać.

Z drugiej strony rozwiązanie problemu jest na tyle proste, że przyczyna jest mało istotna.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.