Bakterie na zaniedbanej klawiaturze mogą powodować wiele chorób

Groźne bakterie na klawiaturach komputerowych

Nieczyszczone powierzchnie klawiatur stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Na 100 cm2 powierzchni klawiszy gromadzi się do 2500 bakterii, czyli na jednej klawiaturze może ich być ponad 7000.

Komputer jest podstawą funkcjonowania biur, sklepów, redakcji czasopism, szpitali, szkolnych i uniwersyteckich pracowni komputerowych. Jednak nieliczni zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które czyha na jego użytkowników.

Badania, przeprowadzone w sierpniu przez pracowników Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu potwierdziły istnienie rozmaitych gatunków bakterii, a także grzybów pleśniowych na klawiaturach komputerowych. – Z przebadanych kilkudziesięciu klawiatur ani jedna nie była czysta pod względem bakteriologicznym. Na powierzchni klawiszy klawiatur komputerowych wyhodowano i zidentyfikowano drobnoustroje 11 gatunków bakterii i dwóch gatunków grzybów pleśniowych – podsumowuje prowadzący badania profesor Adam Kaznowski. Wysoki poziom ryzyka zakażenia człowieka zanotowano u prawie połowy z nich.

Profesor Kaznowski podkreśla, że „głównym źródłem bakterii na klawiaturach jest człowiek i jego złe nawyki takie jak: jedzenie przy komputerze czy zaniedbywanie mycia rąk po wyjściu z toalety”. W okresie wzmożonej zachorowalności (jesienno-zimowym) bakterie, takie jak gronkowce, mogą powodować choroby układu oddechowego, przewodu pokarmowego, choroby skórne i inne.

Polacy nie różnią się w tej kwestii od pracowników Europy Zachodniej. – W Polsce,  podobnie jak w Wielkiej Brytanii i Francji, badania pokazały, że ponad 70% pracowników ma zwyczaj spożywania posiłków nad klawiaturą komputerową. Skutki tego nawyku mogą być groźne dla zdrowia – podkreśla Dariusz Wilk z Fellowes Polska.

Najskuteczniejszym sposobem usunięcia zanieczyszczeń z klawiatury i myszki komputerowej jest stosowanie specjalistycznych środków. Dostępne na polskim rynku produkty zawierające środek bakteriobójczy (na przykład Bayotrol) charakteryzują się wysoką skutecznością w usuwaniu drobnoustrojów i wirusów niebezpiecznych dla zdrowia człowieka (99,9%). Co więcej, chronią czyszczoną powierzchnię przez 7 dni.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.