Konwersja formatów multimedialnych bezpośrednio w Internecie

Na nasze konto email dostaliśmy plik muzyczny lub wideo w formacie, którego nasz odtwarzacz nie jest w stanie obsłużyć. W jaki sposób możliwie szybko skonwertować plik do obsługiwanego formatu, bez konieczności instalowania specjalnej aplikacji?

Gdy chcemy skonwertować tylko kilka plików, możemy sobie oszczędzić pobierania i instalacji wyspecjalizowanego oprogramowania konwertującego. Zamiast tego zadanie wykonamy online dzięki usłudze internetowej.

W celu konwersji przechodzimy na stronę http://media-convert.com/pl/. Aby strona internetowa działała prawidłowo, musi być dopuszczone wykonywanie kodu JavaScript. W przeglądarce Internet Explorer – w celu sprawdzenia tego – wybieramy polecenie »Narzędzia | Opcje internetowe«. Na liście w zakładce »Zabezpieczenia«, otwartej po kliknięciu przycisku »Poziom niestandardowy«, w sekcji »Obsługa skryptów« opcja »Wykonywanie aktywnych skryptów« musi być ustawiona na »Włącz«. W przypadku Firefoksa wybieramy polecenie »Narzędzia | Opcje«, przechodzimy do zakładki »Treść« i zaznaczamy opcję »Włącz obsługę języka JavaScript«.

Po przejściu z powrotem na stronę, klikamy przycisk »Wybierz« obok pola tekstowego. Teraz przechodzimy na dysku twardym do pliku źródłowego, który zaznaczamy i otwieramy. Strona internetowa rozpoznaje format źródłowy automatycznie. Dla »Format docelowy« mamy teraz dwa pola wyboru, przy pomocy których możemy albo wybrać platformę docelową, jak Windows, DVD PAL, iPod bądź bezpośrednio typ pliku. Zależnie od tego ustawienia istnieją jeszcze kolejne opcje umożliwiające dodatkowe modyfikacje, na przykład połączenie kilku pojedynczych plików, podzielenie na mniejsze pliki bądź modyfikacja głośności, rozdzielczości, a dodatkowo też jakości dźwięku oraz obrazu.

W większości wypadków nie musimy modyfikować domyślnych ustawień. Gdy już skończymy konfigurowanie, klikamy znajdujący się z prawej strony przycisk »OK«

w celu rozpoczęcia konwersji.

Najpierw plik źródłowy jest wgrywany na serwer. Postęp procesu możemy obserwować na stronie internetowej. Następnie konwersja jest wykonywana automatycznie. Wreszcie otrzymamy odnośnik umożliwiający pobranie skonwertowanego pliku. Odnośnik będzie działał przez 24 godziny, dzięki czemu możemy go przesłać nawet naszemu znajomemu, aby on też mógł pobrać plik. Zwróćmy przy tym uwagę, że zabronione jest wykorzystywanie usługi do edycji oraz rozpowszechniania nielegalnych plików. Na marginesie: internetowa usługa nadaje się również do konwersji wielu popularnych formatów pakietu Office oraz do tworzenia plików PDF bądź PostScript.

Wskazówka: Do konwersji licznych, dużych plików metody tej nie można polecić, jako że pliki źródłowe musimy najpierw wgrać na serwer, co w przypadku połączeń ADSL trwa zdecydowanie dłużej niż pobieranie. Metoda jest jednak przydatna

w przypadku notebooka bądź cudzego komputera, gdy nie mamy dostępu do innego narzędzia do konwersji, bądź takowe narzędzie nie może w związku z ograniczeniami zostać zainstalowane.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.