Narzędzie Junction powiąże zawartość wskazanych folderów z folderami docelowymi na innym napędzie.

Metoda powiązania folderów z innym dyskiem

Korzystając z apletu zarządzania dyskami, możemy napędy powiązać tak, aby ich zawartość była wyświetlana wewnątrz jednego folderu. Działa to w przypadku całych partycji, ale nie poszczególnych folderów partycji. Czy istnieje inna możliwość?
Windows 2000, XP

Tak, istnieje. Jednak nie przyda się tu nam systemowe zarządzanie dyskami. Bowiem to narzędzie potrafi powiązać ze sobą jedynie całe partycje. Do naszego celu nadaje się za to narzędzie Wiersza poleceń »junction.exe«. Aplikację pobierzemy ze strony download.sysinternals.com/Files/junction.zip.

Uwaga

: wszystkie wykorzystane napędy muszą posiadać system plików NTFS. Ponadto zwróćmy uwagę, aby zarówno folder docelowy, jak i źródłowy nie były otwarte w innej aplikacji, np. w Eksploratorze Windows

.

Otwieramy archiwum i zapisujemy plik »junction.exe« na naszym komputerze, najlepiej w folderze Windows, ponieważ znajdujące się wewnątrz folderu pliki są automatycznie odnajdywane po wywołaniu komendy. Następnie uruchamiamy Wiersz polecenia i po wyświetleniu się znaku zachęty Wiersza polecenia wpisujemy na przykład następującą komendę:

junction•c:projekty•d:daneprojekty

W efekcie system Windows będzie wyświetlał na napędzie C w folderze »Projekty« zawartość podfolderu o tej samej nazwie z napędu D. Jeżeli folder na napędzie C jeszcze nie istnieje, zostanie przez narzędzie automatycznie utworzony. W celu usunięcia powiązania możemy w dowolnym momencie zmienić nazwę folderu bądź  go usunąć. Po usunięciu folderu dane na napędzie D pozostaną nienaruszone.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.